Veri, günümüz toplumunun can damarıdır, bu nedenle doğal olarak, veritabanı araçlarına çok fazla ilgi var. Firmanızı daha yönetilebilir kılmak için Microsoft Access hakkında bilgi sahibi olmak önemli bir yol kat etmenizi sağlayacaktır.

Microsoft Access, Microsoft tarafından üretilen iyi bilinen bir veritabanı yönetim sistemidir ve Microsoft 365 ofis paketinin bir parçasıdır. Microsoft Access, Microsoft’un ilişkisel Jet Veritabanı Altyapısını yazılım geliştirme araçları ve bir grafik kullanıcı arabirimi (GUI) ile birleştirir. İlk olarak Kasım 1992’de piyasaya sürüldü ve uzun zamandır kullanılıyor. Hızla değişen, hızlı tempolu BT dünyasında, 30 yıldır ayakta olan bir programı en iyi şekilde takdir etmek gerek.

Microsoft Access ayrıca Windows için ilk toplu pazar veritabanı programı olma ayrıcalığına sahiptir. Microsoft Access, iş ve kurumsal kullanıcılarının verileri yönetmesine ve büyük miktarda bilgiyi verimli bir şekilde analiz etmesine olanak tanır. Program, gezinmesi kolay formlar oluşturmak için veritabanı işlevselliği ve programlama yeteneklerinin bir karışımını sağlar.

Her türlü zorlu ofis veya endüstriyel veritabanı görevini gerçekleştirebilen sağlam ve esnek bir yardımcı program olan Microsoft Access Eğitimlerine kaydolmak ya da BlueMark Academy Eğitimleri hakkında daha fazla bilgi sahibi olmak için hemen bizimle iletişime geçin!

Microsoft Access’in Excel’den Farkı

Microsoft Access, verileri depolayabilmeniz, düzenleyebilmeniz ve görüntüleyebilmeniz açısından Microsoft Excel’e benzer. Ancak, birazdan göreceğimiz gibi Access’in sunacağı çok daha fazla şey var.

Microsoft Excel

Microsoft Access ve Microsoft Excel arasındaki farklara girmeden önce, ikincisinin ne olduğunu gözden geçirelim. Microsoft Excel, esas olarak bireysel projeler için kullanılan ve kısa, nispeten basit hesaplamalar yapan bir elektronik tablo yardımcı programıdır.

Önemli Değişkenler

Excel kullanıcıları genellikle birkaç düzineden birkaç yüze kadar sınırlı sayıda veri hücresiyle aynı anda çalışır. Sonuç olarak Excel, bu tür veri noktalarını ve hesaplamaları grafik haline getirmek için çok uygundur. Ancak Excel kullanıcıları bilgileri doğrudan elektronik tablolarına yazarken, Access veritabanları önceden oluşturulmuş sorgulara ve formlara güvenir.

Yani özetle, temel küçük ölçekli veritabanı işlevlerini yapmak istiyorsanız, görev için Excel elektronik tabloları yeterli olacaktır. Bununla birlikte, büyük miktarda bilgiyi işleyebilen ve aynı anda birden çok kullanıcıyı barındırabilen daha ayrıntılı, daha büyük ölçekli bir yardımcı programa ihtiyacınız varsa, Access’i kullanın.

Microsoft Access’in Bileşenleri

Microsoft Access aşağıdaki bileşenlerden oluşur:

Tablolar

Access, verilerini bir satır ve sütun biçimi kullanarak tablolarda depolar. Kullanıcılar, bir projenin tüm verilerini içeren bir veritabanı oluşturabilir. Bu veritabanı “düz” veritabanı olarak bilinir.

İlişkisel Veritabanları

Kullanıcılar bir projenin verilerini yalnızca bir veritabanına yerleştirebilse de, projenin farklı bir yönüne ayrılmış çok sayıda tablo oluşturmak genellikle daha kolaydır. Neyse ki, her tablo, ilişkisel veritabanı olarak bilinen bir düzenlemeyle bağlantılı ve birbiriyle ilişkili olabilir.

Formlar

Formlar, kullanıcıların bir elektronik tabloya güvenmeden veritabanına veri girmesini sağlar.

Makrolar

Makrolar, komutlardan ve süreçlerden oluşan küçük programlama yapılarıdır ve büyük bir zaman tasarrufu sağlar.

Modüller

Modüller, kullanıcıların Visual Basic Uygulamaları ile yazabilecekleri, işlevler olarak da adlandırılan prosedürlerdir.

Sorgular

Sorgular, birçok Access veritabanının boyutunu göz önünde bulundurarak yararlı bir araç olan veritabanlarındaki bilgileri bulur. Raporlar: Raporlar, kolayca paylaşmak veya yazdırmak için verileri sıralama, etiketleme, özetleme ve gruplandırma işlemlerini basitleştirir.

Microsoft Access’in Kullanım Alanları

Son otuz yılda Microsoft Access, çok yönlülüğünü defalarca göstermiştir. Microsoft Access şunları yapabilir:

  • Verileri daha sonra düzenlenebilen veya kullanıcının ihtiyaçlarına göre özelleştirilebilen tablo biçiminde saklamak
  • Faturaları ve hesapları yönetmek
  • Verileri karşılaştırmak veya mevcut veriler arasında ortak ilişkiler bulmak
  • Veritabanı web siteleri oluşturmak
  • Küçük işletmelere, bir şirket içindeki departmanlara veya kişisel kullanıma uygun uygulamalar geliştirmek

Microsoft Access’in Yararları

Microsoft Access, aşağıdakiler de dahil olmak üzere tabloya birçok avantaj sağlar:

  • Kullanıcılara dakikalar içinde tamamen işlevsel, ilişkisel bir veritabanı yönetim sistemi sunar.
  • Birden çok kaynaktan veri aktarmak kolaydır
  • Herhangi bir kişisel veya şirket ihtiyacına uyacak şekilde kolayca özelleştirilebilir
  • Çevrimiçi Microsoft Access, Windows işletim sisteminde çalışan birçok geliştirme diliyle iyi çalışır
  • Her türlü zorlu ofis veya endüstriyel veritabanı görevini gerçekleştirebilen sağlam ve esnek bir yardımcı programdır.