Metaverse, dijital varlıklar, dijital kimlik ve değer aracıları için merkezi olmayan bir ekosistemdir.

Metaverse’in çekirdeği, dijital varlıkların kaydını, verilmesini ve dolaşımını gerçekleştirebilen blok zinciri teknolojisine dayanır, aynı zamanda geliştiricilerin dağıtılmış uygulamalar oluşturması için açık kaynaklı bir kamu zinciri sağlayarak tüm uygulamalar ve yeniliklerin buluşması için ortak bir zemin sağlar.

Metaverse, her gün nesnelerin blok zincirine kaydedildiği ve insanların günlük yaşamlarında gerçek özgürlüğü elde etmek için dijital varlıklarına dayalı benzersiz bir kimlik elde etmelerine olanak tanıyan bir dünya yaratmayı hedefliyor.

BlueMark Academy, alanında uzman eğitimcileriyle birlikte IT ve Bulut Bilişim alanları başta olmak üzere birçok eğitimi personelinize sunarak şirketinize önemli bir katkıda bulunur. BlueMark Academy’nin Metaverse Eğitimlerine kaydolmak ya da daha fazla bilgi almak için hemen bizimle iletişime geçin!

Geleceği Parlak Bir Teknoloji

Metaverse’in geleceği parlak. Platform, kullanıcı tabanını genişletme ve topluluğunu oluşturma konusunda şimdiden önemli adımlar attı, ancak daha yeni başladı. Metaverse, kullanıcıların kendi dijital deneyimlerini oluşturmalarına olanak tanıyan blok zinciri tabanlı bir sanal gerçeklik platformudur. Bu, birden fazla platformda ve çeşitli uygulamalarda kullanılabilecek dijital varlıklar oluşturmanın yanı sıra sanal bir alanda diğer kullanıcılarla etkileşim kurmayı içerir.

Metaverse Vakfı

Metaverse Vakfı, Metaverse ekosisteminin üzerine inşa etmek isteyen geliştiricilere araçlar ve destek sağlayarak platformlarının uzun vadede sürdürülebilir olmasını sağlamak için çok çalışıyor. Ayrıca, kullanıcı gizliliğini korumaya ve oyun veya flört uygulamaları gibi sosyal etkinliklere katılmaya devam ederken kullanıcıların verileri üzerinde kontrol sahibi olmalarını sağlamaya güçlü bir şekilde odaklanırlar.

Metaverse, gerçek dünya ile sanal dünyanın avantajlarını birleştiren blok zinciri tabanlı bir dijital ekosistemdir. Metaverse Vakfı, blok zincir teknolojisine dayalı sanal bir dünya kurmak için açık kaynaklı bir kamu zinciri oluşturmaya çalışıyor.

Metaverse ile İlgili Öne Çıkanlar

Metaverse’in ana özelliği, kullanıcıların merkezi olmayan bir ağda kaydedilecek olan kendi dijital kimliklerini (Avatarlar) ve varlıklarını (Dijital Varlıklar) oluşturmalarına izin vermesidir. Kullanıcılar dijital varlıklarına sahip olabilir, başkalarıyla işlem yapabilir ve onlardan değer kazanabilir.

Metaverse, dijital varlıklar için bir platform olmanın yanı sıra, PoW konsensüs algoritmasını kullanan ve geliştiricilerin blok zinciri altyapısının üzerinde DApp’ler geliştirmesine olanak tanıyan akıllı bir sözleşme sistemidir.

Sanal Ortamlar

Metaverse, kullanıcıların diğer kullanıcılarla birlikte kendi benzersiz sanal alanlarını oluşturmalarına, deneyimlemelerine ve bunlardan para kazanmalarına olanak tanıyan blok zinciri tabanlı bir sanal gerçeklik platformudur.

Metaverse, 2017 yılında blockchain teknolojisinin sanal gerçeklikte kullanılma potansiyelini gören Eric Gu ve Jonathan Mo tarafından kuruldu. Şirket, Deblock ve Fenbushi Capital gibi yatırımcılardan 30 milyon doların üzerinde fon aldı.

Platform, Metaverse blok zincirinde arazi satın almak veya kullanıcılar tarafından oluşturulan sanal gerçekliklerde mal ve hizmetler için ödeme yapmak için kullanılabilen dijital para birimi olarak Metaverse Akıllı Simgesini (ETP) kullanır. ETP, ağdaki işlemlerle ilgili ücretleri ödemek için de kullanılır.

Metaverse’in Sağladığı Yenilikler

Metaverse, kendi kişiselleştirilmiş, etkileşimli avatarınızı yaratmanıza ve keşfetmenize izin veren bir 3B sanal dünyadır. Metaverse, kullanıcıların birbirleriyle iletişim kurabilecekleri ve etkileşime girebilecekleri paylaşılan bir alandır. Mal, hizmet ve arazi alıp satmanıza izin veren yerleşik bir para birimi sistemine sahiptir.

Aşağıdakiler dahil Metaverse kullanmanın birçok avantajı vardır:

  • İnternet bağlantısı olan herhangi bir cihazdan erişilebilirlik
  • Güvenli bir ortamda kendin olma özgürlüğü
  • Dünyanın her yerinden başkalarıyla etkileşim kurmak

Herkes İçin Uygun Bir Ortam

Metaverse, hem teknik olmayan kullanıcılar hem de geliştiriciler için tasarlanmıştır. Kullanıcılar, akıllı sözleşmeler kurarak Metaverse’in genel blok zincirinde kendi dijital varlıklarını oluşturabilir ve ardından bu varlıkları farklı amaçlar için kullanabilir. Örneğin, kullanıcılar sanal arazi satın almak veya avatarları için sanal giyim eşyaları satın almak için dijital varlıklarını kullanabilirler. Geliştiriciler ayrıca Metaverse teknolojisine dayalı yeni uygulamalar oluşturmak için platformu kullanabilir.

Metaverse, yeni bir blok zinciri türüdür. Her türlü veriyi işleyebilmek için tasarlanmıştır ve arazi bilgilerini depolamaktan tüm sanal dünyayı çalıştırmaya kadar her şey için kullanılabilir. Metaverse, kullanıcıların sanal gerçeklik (VR) sosyal deneyimleri oluşturmasına, deneyimlemesine ve bunlardan para kazanmasına olanak tanıyan merkezi olmayan bir platformdur. Metaverse platformu, Metaverse blok zincirinde işlem yapmak için kullanılan ETP dijital belirteci tarafından desteklenmektedir.