Kubernetes, en popüler açık kaynaklı kapsayıcı düzenleme platformudur. Başlangıçta Google tarafından kendi bulut hizmetlerini çalıştırmak üzere tasarlanmıştır ve zengin bir dizi özelliğe sahiptir.

Kubernetes, ana bilgisayar kümeleri arasında uygulama kapsayıcılarının dağıtımını, ölçeklenmesini ve işlemlerini otomatikleştirmek için açık kaynaklı bir sistemdir. Proje, Cloud Native Computing Foundation (CNCF) tarafından destekleniyor. Kubernetes, Google’da üretim iş yüklerini çalıştırma konusundaki 15 yıllık deneyimi, topluluğun en iyi fikirleri ve uygulamalarıyla birleştirmiştir.

Kubernetes’in Sağladığı Hizmetler

Kubernetes, hizmetleri kapsayıcılarda çalıştırmanıza yardımcı olan bir kapsayıcı yönetim sistemidir. Kubernetes, uygulamanızda kullandığınız tüm farklı kapsayıcıları yönetmenize yardımcı olur. Kubernetes, kapsayıcıların dağıtımını, ölçeklenmesini ve yönetimini otomatikleştirerek geliştiriciler ve yöneticiler için hayatı kolaylaştıran bir kapsayıcı yönetimi ve düzenleme platformudur.

Konteynerler sanal makineler gibidir, ancak daha hafif ve taşınabilirdirler. Bunları bir sunucudan diğerine kolayca taşıyabilir, hatta test için telefonunuza veya dizüstü bilgisayarınıza gönderebilirsiniz.

Neden Kubernetes Kullanmalısınız?

Kubernetes, son yıllarda popülerlik kazanan bir konteynerleştirme platformudur. Gittikçe daha fazla şirket bunu benimsemeye başladıkça, neden zaman ve çabaya değdiğini anlamak önemlidir.

Kubernetes, kullanıcıların kapsayıcılı uygulamaların dağıtımını, ölçeklenmesini ve yönetimini otomatikleştirmesine olanak tanıyan, kapsayıcı düzenleme için açık kaynaklı bir platformu olarak dünya çapında birçok farklı şirket tarafından tercih edilir. Kubernetes’in herhangi bir işletme için harika bir varlık olmasının en önemli nedenlerinden bazıları şunlardır:

Kubernetes Topluluğu

Kubernetes, Google tarafından geliştirildi ve 2014’te açık kaynak olarak yayınlandı. O zamandan beri, kod tabanına 500’den fazla katkıda bulunan kişiyle konteyner yönetimi için en popüler araç haline geldi.

Kubernetes topluluğu, KubeCon ve DockerCon gibi konferanslarda düzenli olarak toplanır. Proje ayrıca dünya çapında buluşmalara ev sahipliği yapıyor.  

Kolay Yapılandırma Yönetimi

Kubernetes, kapsayıcılı uygulamaların dağıtımını, ölçeklenmesini ve yönetimini otomatikleştirmek için bir sistemdir. Kolay yönetim ve keşif için bir uygulamayı oluşturan kapsayıcıları mantıksal birimler halinde gruplandırır.

Kubernetes’i kullanarak, alt düzey ayrıntılar için endişelenmenize gerek kalmadan kapsayıcılı uygulamaları kolayca dağıtabilir ve yönetebilirsiniz. Kubernetes, istediğiniz durumu bir Kaynak Tanımlama Dosyasında (RDF) tanımlamanıza olanak tanıyan bildirime dayalı bir yapılandırma modeli sağlar.

Açık Kaynak

Kubernetes, herkesin kendi uygulamalarını geliştirmek için özgürce kullanabileceği açık kaynaklı bir platformdur. Bu, herhangi bir lisans ücreti veya telif ücreti ödemeden Kubernetes kullanarak yeni bir hizmet veya uygulama oluşturmak isteyen herkesin paradan tasarruf edebileceği anlamına gelir!

Ölçeklenebilir

Kubernetes açık kaynak olduğundan, uygulamanız mevcut altyapınız için çok büyürse, daha fazla kaynak (RAM gibi) ekleyerek gerektiği gibi kolayca ölçeklendirebilirsiniz. Bu, AWS veya Azure Bulut Hizmetleri gibi büyük değil küçük ölçekli uygulamalar için tasarlanmış eski altyapı platformlarında bulunan sınırlı kaynaklar nedeniyle performans sorunları hakkında endişelenmenize gerek kalmadan talep zamanla artsa bile uygulamanızın sorunsuz çalışmaya devam etmesini sağlar.

Daha Hızlı Dağıtım

Kubernetes ile uygulamanızı kendi başınıza dağıtabilir veya Kubernetes kümelerini dağıtmak için herhangi bir bulut sağlayıcısının dağıtım araçlarını (Google App Engine veya Heroku gibi) kullanabilirsiniz. Kubernetes’in tasarım ilkeleri, Google tarafından uzun yıllar boyunca geliştirilen Google Borg sisteminin ilkelerini yansıtır.

Ek Yazılım Gerektirmez

Kubernetes, kümenin kendisini yönetmek için herhangi bir ek yazılım veya hizmet gerektirmez. Donanımınızı yükseltmek veya uygulamalarınızı veya altyapınızı şu anda nasıl çalıştırdığınızla ilgili herhangi bir şeyi değiştirmek zorunda kalmadan mevcut altyapınızın üzerinde çalıştırabilirsiniz.

Otomatikleştirme Özelliği

Kubernetes, Ruby, NodeJS, Java veya Python (ve diğer birçok) ile yazılmış olması fark etmeksizin, kapsayıcılı uygulamaların dağıtımlarını otomatikleştirmeyi kolaylaştırır. Uygulamalarınızı, temelde aralarında paylaşılan depolama birimleri bulunan bir grup kapsayıcı olan “podlar” olarak tanımlayabilir ve daha sonra yüksek kullanılabilirlik için (bazıları arızalar nedeniyle kapalı olsa bile) bu bölmelerin birden çok kopyasını kolayca oluşturabilirsiniz.

Sonuç

Kubernetes, ana bilgisayar kümelerinde uygulama kapsayıcılarının dağıtımını, ölçeklenmesini ve işlemlerini otomatikleştirmek için açık kaynaklı bir yazılım platformudur. Kolay yönetim ve keşif için bir uygulamayı oluşturan kapsayıcıları mantıksal birimler halinde gruplandırır. 

Açık kaynak olması, kullanımının da ücretsiz olduğu anlamına gelir; bu nedenle, şirketiniz VMware veya Microsoft Azure gibi pahalı bir kurumsal düzeyde çözüm için piyasada değilse, Kubernetes, konteynerleştirmenin tüm avantajlarını sunan uygun fiyatlı bir seçenek olabilir.

Kubernetes, kapsayıcılı uygulamaları geniş ölçekte yönetmenin bir yolunu sunar. Kümedeki düğümlere zamanlamayı, ağ kimliklerini ve IP adreslerini, depolamayı, gizli dizileri ve yapılandırmaları yönetir. Kubernetes, çok sayıda sunucuyu yönetmek için harika bir araçtır. Bunu, iş yüklerini sunucular arasında taşıyarak yapar, böylece bir sunucu çalışmıyorsa veya düşük performans gösteriyorsa iş yükü başka bir sunucuya taşınabilir.