Kabul edelim: bu günlerde çoğu insan kripto para birimlerine oldukça aşina. Gözden kaçırmak için çok fazla haber, makale ve konuşmada ortaya çıkıyor. Ancak çoğu insandan kripto para birimlerinin ne olduğunu açıklamasını isteseydiniz, büyük ihtimalle size fazla bir şey anlatamayacaklardı.

Merak etmeyin bu yazıda kripto para birimlerinin ne olduğu ile ilgili size daha fazla bilgi aktaracağız.

Kripto Para Birimi Nedir?

Kripto para birimi dijital bir para birimidir. Fiziksel bir biçimi olmaması ve merkezi bir otorite (bir banka veya hükümet gibi) tarafından çıkarılmaması nedeniyle geleneksel para birimlerinden farklıdır. 

Kripto para birimlerinin değeri; bir otorite tarafından herhangi bir içsel veya yasal değer verilmediği için, yalnızca insanların bunun için ödemeye razı oldukları kadar değerlidir. Bu nedenle kripto para birimleri fiyat dalgalanmalarıyla ünlüdür. Buna karşılık, ABD doları gibi bir şey çok daha istikrarlıdır, çünkü bir hükümet onu yasal ödeme aracı olarak yasalaştırmıştır.

Kripto Para Birimi Nasıl Çalışır?

Cryptocurrency (Kripto Para Birimi), genel bir defterin çok sayıda bilgisayara dağıtıldığı merkezi olmayan bir sistem kullanır. Bu kayıt defteri (ledger), tüm işlem verilerini kaydeder ve ayrıca herhangi bir işlemi doğrulamak için kullanılır. 

Bu paylaşılan, değişmez kayıt defter, blok zinciri (Blockchain) olarak bilinir. İşlemleri doğrulamak için kriptografi kullanır, adın “kripto” kısmı burada devreye girer. 

Kripto para birimine sahip olmak ve işlem gerçekleştirmek için geleneksel cüzdandan biraz farklı bir dijital bir cüzdana ihtiyacınız var. Aslında, blok zinciri kayıt defterine bağlanan ve kaç coin sahibi olduğunuzu ve hangi işlemleri yaptığınızı takip eden kişisel bir programdır.

Cüzdanınız da kriptografi ile korunur. Ayrıca bir genel ve özel anahtar dizilimi ile birlikte gelir. 

  • Genel anahtar, banka hesap numaranız gibi size para gönderebilmeleri için başkalarına verdiğiniz cüzdan numarası diyebiliriz. 
  • Özel anahtar, banka pin numaranız gibi harcama yetkisi vermek için kullanılan anahtardır (bu nedenle etrafta paylaşılmaması gereken bir şey!)

BlueMark Academy’nin sunduğu IOT/Blockchain/Industry 4.0 Eğitimleriyle Kripto dünyasının detaylarını öğrenebilir, kariyerinize günümüzün en popüler alanlarında birisi olan bu dünyanın uzmanlıklarını ekleyebilirsiniz!