Kotlin, Java Virtual Machine üzerinde çalışan mobil uygulama geliştirme odaklı statik bir yazılım dilidir. Yazılım çevrelerinin Android Studio’nun geliştiricisi olarak tanıdığı JetBrains tarafından geliştirilen Kotlin, 2017 yılından beri Google’ın birinci derecede destek verdiği yazılım dilleri arasında yer alıyor.

Kotlin, syntax (söz dizimi) olarak Swift dili ile benzerlikler taşıyan, tıpkı onun gibi Java Sanal Makinesi üzerinde çalışan bir yazılım dilidir. Bu özellik, Kotlin’in temelleri Java ile atılmış bir yazılımı sürdürebilme özelliğine sahip olmasını sağlamaktadır. Ancak Kotlin’in Java’ya nazaran daha hızlı kod yazabilme, herhangi bir sınıfa kolaylıkla ek olarak fonksiyon ekleyebilme,  daha güvenli bir proje inşa edebilme gibi farkları mevcuttur. JetBrains’in Temmuz 2011’de duyurduğu Kotlin, modern yazılım dilleri arasında yer alırken bu dilin geliştirme sorumlusu Andrey Breslav Kotlin’i “Java’dan daha iyi bir dil” olarak geliştirdiklerini, böyle bir iddiaları olduğunu açıklamıştır. Buna rağmen Kotlin, hala Java kodlarıyla beraber çalışabilmekte ve Java ile yazılmış projelerden kademeli geçişlere uygun bir zemin oluşturmaktadır.

BlueMark Academy, alanında uzman profesyonellerle Kotlin eğitimlerini nitelikli bir biçimde sunmaktadır. Bütün otoriteleri sarsan ve Google’ın da desteğiyle oldukça dikkat çeken Kotlin, mobil yazılım geliştirme eylemlerinin geleceğinde büyük bir iddiaya sahip gibi görünüyor. Bütün bunların ışığında Kotlin eğitimlerinin önemi gittikçe artmakta ve sektörde Kotlin ile ilgili imkânlar çoğalmaktadır. Daha fazla bilgi sahibi olmak ve Kotlin ile Mobil Uygulama Geliştirme eğitimlerine kaydolmak için hemen bizimle iletişime geçin!

Kotlin’e Olan Yüksek İlginin Sırrı Ne?

Kotlin’in son zamanlarda Android uygulamaları geliştirmek konusunda en çok öne çıkan yazılım dillerinden biri olduğu biliniyor. Android de C++ ve Java’dan sonra ilk defa bir yazılım dilini resmi geliştirici dili olarak kabul etti. Kotlin’i farklı kılan şey ise performans ve güvenlik zafiyeti oluşmaksızın Java’dan daha anlaşılabilir ve daha sade bir kod deneyimi sunmasıdır. Ayrıca karşılaştırma yapıldığında Kotlin’in çok daha kısa bir şekilde Java’da yazılan koda eşdeğer fonksiyonları yazma imkânı sunuyor olması da Kotlin’i öne çıkaran bir başka özellik olarak karşımıza çıkmaktadır. Bununla beraber, Java’nın özellikleri Android işletim sistemine bağlı bir biçimde konumlandırılmaktdır. Oysaki Kotlin, Operating System’den ayrı bir şekilde çalıştığı için güncelleme açısından kolaylık sağlamaktadır. Mobil yazılım geliştiricilerini heyecanlandıran bu özellikler Java’dan Kotlin’e geçişi hızlandırmıştır.

Kotlin’i Popüler Yapan Etmenler

Kaliteli kod yazma imkânı sunan, bunu kod satırında ve yöntem sayımında büyük bir düşüşle sağlayan Kotlin; kendiliğinden optimize olan bir biçimde görebileceğimiz tarzı sayesinde uygulamaları daha stabil kılmakta ve depolama açısından tasarruf sağlamaktadır. Bu nedenle milyonlarca kullanıcıyı aşan birçok mobil uygulama geliştiricisi, yazılımlarını Kotlin ile geliştirme taraftarı olmuştur. Dünyanın en çok izlenen internet televizyonu olan Netflix’ten iş dosyalarının paylaşımı adına özellikle salgın döneminde çok sık kullanılan Trello’ya, Adobe Reader’dan önemli bir içerik barındırma sistemi olan WordPress’e, dünyanın en büyük internet forumlarından biri olan Reddit’ten en çok kullanılan not alma uygulamalarından biri olan Evernote’a kadar birçok popüler mobil uygulama Kotlin ile geliştirilmiştir. Kotlin ile yazılan mobil uygulamalar arasında en çok dikkat çekeni ise dünyanın gündemini ve seyrini belirleyen Twitter’dır.

Kotlin’in Platform Desteği

Kotlin’in en çok öne çıkan özelliklerinden birisi ise platform desteğidir. Kotlin sayesinde yazılım geliştiriciler projelerini platformdan platforma taşımak için farklı dillerde yeni çabalar içine girmekten kurtuluyor. Web sitelerinin görünümünü zenginleştiren sunucu taraflı (server side) uygulamalardan Android uygulamalarına, Javascript projelerine kadar platform desteği sunan Kotlin, Kotlin Native sayesinde Android, iOS, Windows ve MacOS gibi farklı platformlara aynı anda uygulama geliştirme imkânı da sunduğu için uygulama geliştirenler tarafından çok sevilmekte ve popülerliğinin büyük bir kısmını bu zenginliği üzerinden sağlamaktadır.

Kotlin Koans ile Becerilerinizi Geliştirin!

BlueMark Academy’nin verdiği, yazılım dünyasının yükselen değerlerinden olan Kotlin ile Mobil Uygulama Geliştirme dersleri size bu alanda önemli ir avantaj sağlayacak. Ayrıca BlueMark Academy derslerinden öğrendiklerinizi Kotlin’in söz dizimine aşina olmanız adına sunduğu Kotlin Koans alıştırmaları ile pekiştirebilirsiniz. Kotlin Koans’ın çevrimiçi alıştırma testleri BlueMark’ın Kotlin eğitimleri ile birlikte size uygulamalı bir deneyim sunacak. Daha fazla bilgi sahibi olmak ya da BlueMark’ın eğitimlerine kaydolmak için hemen bizimle iletişime geçin!