Amazon Web Services (AWS), bir bulut hizmeti sağlayıcısı ve Amazon’un bir yan kuruluşudur. İşletmelerin daha verimli çalışmasına ve büyümesine yardımcı olmak için güvenli, ölçeklenebilir bilgi işlem gücü, veritabanı depolama ve diğer bulut hizmetlerini sunmaktadır.

Amazon Web Services (AWS ), Amazon’un her şey dahil bir bulut bilişim pazarıdır. Çok çeşitli bulut bilgi işlem modelleri ve dağıtım araçları sunan bir bulut bilgi işlem platformu olarak hizmet eder. Veritabanı depolama, güvenlik, uyumluluk, analitik, hesaplama, ağ oluşturma, uygulama yönetimi, IoT, geliştirici araçları, üretkenlik araçları, akış platformları ve iş uygulamaları gibi çeşitlendirilmiş bulut hizmetleri ve ürünleri sağlama hizmetleri ile AWS, bulut alanının en büyük firmalarından biridir. Ayrıca, kullandıkça öde fiyatlandırma modeliyle AWS, kuruluşların kapsamlı bir şekilde ölçeklenmesine yardımcı olur.

BlueMark Academy, dünyanın en yaygın ve başarılı bulu hizmetlerini sunan Amazon Web Services ile ilgili ihtiyaç duyacağınız tüm bilgileri eğitimlerinde sizlere sunmaktadır. Sıradan sunumlarla sınırlı kalmadan hazırlanan eğitimler ve nitelikli eğitmenler sayesinde CV’nize önemli bir yetkinlik ekleyebilirsiniz! Daha fazla bilgi sahibi olmak ve Amazon Web Services Eğitimlerine kaydolmak için hemen bizimle iletişime geçin!

AWS Bulut Bilişim nedir?

Amazon web hizmetleri (AWS), işletmelere ölçeklenebilir veritabanı depolaması, bilgi işlem gücü ve büyümelerine yardımcı olacak diğer işlevleri sağlayan en güvenli bulut hizmetleri platformlarından biridir. AWS, Amazon tarafından sağlanan IaaS (Hizmet Olarak Altyapı), SaaS (Hizmet Olarak Yazılım) ve PaaS (Hizmet Olarak Platform) çözümlerinin bir kombinasyonuyla oluşturulmuştur.

Amazon bugüne kadar bir milyondan fazla AWS kullanıcısının var olduğunu ifade etmektedir. Kullanıcıların çoğunluğu küçük ve orta ölçekli işletmelerin bir parçası olarak faaliyet göstermektedir. Kurumsal ölçekteki kullanıcılar arasında Netflix, Unilever, Kellogg’s, Airbnb, Nokia, Slack, The Financial Times ve Pinterest gibi devler de yer almaktadır.

AWS Bulut Bilişim Nasıl Çalışır?

Amazon bulut hizmetini dağıtan kuruluşlar, aşırı ön sermaye yatırımı olmadan ölçeklenebilir. AWS, dünyaya yayılmış 69 farklı bölge aracılığıyla üstün BT hizmetlerine düşük maliyetle anında erişim sağlar. Amazon’un sunucularını dağıtma tekniği, müşterilerin Amazon AWS EC2 gibi Sanal Makineler aracılığıyla güvenilir bir BT altyapısına erişmesini sağlar.

Amazon bulut bilişim, işletmelere Hizmet Olarak Altyapı (IaaS), Hizmet Olarak Platform, Hizmet olarak Yazılım gibi işletmeye uygun bulut bilişim modellerini seçme özgürlüğü verir. Bulut bilişim modellerinde altyapı kapasitesinin gerekli boyuta ayarlanmasının sağlanması, müşterinin dinamik pazar taleplerine uymasını sağlar.

AWS Ne Sunuyor?

AWS, her büyüklükteki işletmenin karmaşık yapılar oluşturmasına olanak tanır. Kullanılabilir 50’den fazla hizmetle AWS Cloud, bilgi işlem gücü, depolama seçenekleri, ağ oluşturma ve veritabanları; kullandıkça öde fiyatlandırması ile saniyeler içinde kullanıcıya sunulur. Bu, işletmelerin herhangi bir organizasyonel veya pazar değişikliğini hızlı bir şekilde takip etmek için gerekli kaynaklara erişebilecekleri anlamına gelir.

AWS bulutu aracılığıyla sağlanan temel özellikler arasında, şirketlerin altyapı konusunda sorun yaşamak yerine temel işlerine odaklanmalarını sağlayan artırılmış güvenlik, veritabanı motorları, sunucu yapılandırmaları, şifreleme ve güçlü büyük veri araçları yer alır. Buluttaki güvenlik, geleneksel, şirket içi muadiller tarafından sunulanın çok ötesindedir.

Neden AWS’yi kullanmalısınız?

Geniş güvenlik, belgelendirme ve akreditasyon, hareket halindeki ve hareket halindeki verinin şifrelenmesi, donanım güvenlik modülleri ve güçlü fiziksel güvenliğin tümü açısından işletmenizin BT altyapısını yönetmenin daha güvenli bir yolu olarak hizmetinizdedir.

  • Kullanım kolaylığı: AWS, uygulama sağlayıcılarının ve bağımsız yazılım satıcılarının uygulamaları hızlı ve güvenli bir şekilde barındırmasına izin verecek şekilde tasarlanmıştır.
  • Esneklik: AWS, kullanıcıların işletim sistemini, programlama dilini, web uygulaması platformunu, veritabanını ve diğer hizmetleri gerektiği gibi seçmesine olanak tanır. Her ihtiyaca uygun bir hizmet vardır ve kullanıcılar, tam olarak kendileri için çalışan altyapıyı oluşturma olanağına sahiptir.
  • Uygun maliyetli:Kullanıcılar yalnızca kullanılan işlem gücü, depolama ve diğer kaynaklar için ödeme yaparak AWS’yi çok uygun maliyetli hale getirir
  • Güvenlik: Söz konusu şirketin büyüklüğü ne olursa olsun, AWS hizmetleri ve veri merkezleri genelinde birinci sınıf uçtan uca güvenlik sunar.
  • Performans ve ölçeklenebilirlik: Amazon’un sağlam ve kapsamlı altyapısı, AWS kullanıcılarının talebe göre ölçeği büyütmesine veya küçültmesine olanak tanır
  • Güvenilirlik: AWS, kesinti süresini en aza indiren, herhangi bir arızadan hızla kurtulan ve talebi karşılamak ve kesintiyi azaltmak için gerekli kaynakları dinamik olarak edinen, ölçeklenebilir ve güvenli bir küresel altyapı sağlar.

BlueMark Academy’nin eğitimleri hakkında daha fazla bilgi sahibi olmak ya da Amazon Web Services eğitimlerine kayıt olmak için hemen iletişime geçin!