Apache Kafka, yüksek hacimli verileri işlemek ve mesajları bir uç noktadan diğerine iletmemizi sağlamak için dağıtılmış bir yayınla-abone ol mesajlaşma sistemidir. Hem çevrimdışı hem de çevrimiçi mesaj tüketimi için uygundur.

Kafka mesajları disk üzerinde kalıcı olarak tutulur ve cluster içerisinde replika edilir. Ayrıca, ZooKeeper senkronizasyon hizmetinin üzerine inşa edilmiştir. Gerçek zamanlı veri akışı analizi söz konusu olduğu zaman, Apache Storm ve Spark ile de çok iyi entegre olabilir.

BlueMark Academy, akademik ve sektörel bilgi açısından deneyimli olan uzmanları ile birlikte Kafka Eğitimleri’ni nitelikli bir biçimde katılımcılara sunar. Sıradan sunumlarla sınırlı kalmayan eğitimlerimiz, uygulamalarla birlikte çalışanlarınız için önemli gelişimleri beraberinde getirecektir. BlueMark Academy’nin Eğitimleri hakkında daha fazla bilgi sahibi olmak ya da Kafka Eğitimleri’ne kaydolmak için hemen bizimle iletişime geçin!

Kafka’nın Öne Çıkan Özellikleri

Apache Kafka’nın birçok fark yaratan özelliği var. Kafka verileri çoğaltır ve birden çok aboneyi destekleyebilir. Ayrıca, arıza durumunda tüketicileri otomatik olarak dengeler. Bu, mevcut benzer mesajlaşma servislerinden daha güvenilir olduğu anlamına gelir. Bunun dışında da Kafka kullanmanın birçok avantajlı özelliği vardır. İşte, en önemli Apache Kafka özelliklerinin listesi:

Ölçeklenebilirlik ve Güvenilirlik

Apache Kafka, olay üreticileri, olay işlemcileri, olay tüketicileri ve olay bağlayıcıları gibi dört boyutun tamamında ölçeklenebilirliği işleyebilir. Başka bir deyişle, Kafka kesinti olmadan kolayca ölçeklenir.

Kafka dağıtıldığı, bölümlendiği, çoğaltıldığı ve hataya dayanıklı olduğu için çok güvenilirdir. Siber güvenliğin her zamankinden daha önemli olduğu günümüzde Kafka’nın yaratacağı avantajları görmezden gelmek mümkün değildir.

Yüksek Veri Hacmine Duyarlılık ve Hata Toleransı

Kafka, büyük hacimli veri akışlarıyla kolayca çalışabilir. Bu özelliği onu big data uygulamaları için elverişli kılar. Ayrıca Kafka kümesi, ana öğeler ve veritabanlarıyla ilgili hataları işleyebilir.

Veri Dönüşümleri ve Dayanıklılık

Kafka, üreticilerin veri akışlarını kullanarak yeni veri akışları türetme olanağı sunar. Kafka dayanıklıdır çünkü, dağıtılmış taahhüt günlüğünü kullanır. Bu, mesajların diskte olabildiğince hızlı kaldığı anlamına gelir.

Verim ve Genişletilebilirlik

Mesajları yayınlamak ve abone olmak için Kafka yüksek verime sahiptir. Çok sayıda TB mesaj depolansa bile, istikrarlı performansı korur.

Uygulamaların Kafka’yı takıp kullanabilmesinin pek çok yolu vardır. Ek olarak, gerektiğinde yeni bağlayıcılar yazmanın yollarını sunar.

Sıfır Kesinti Süresi

Kafka çok hızlıdır ve sıfır kesinti ve sıfır veri kaybını garanti eder. Bu özelliği sayesinde zaman ve maliyet ile ilgili birçok avantaj elde edilebilir.

Kafka Terminolojisine Kısa Bir Bakış

Temel olarak, Kafka mimarisi  konular, üreticiler, tüketiciler, komisyoncular ve daha pek çok anahtar terim içerir. Apache Kafka’yı ayrıntılı olarak anlamak için önce bu anahtar terimleri anlamamız gerekir. Aşağıda, Kafka bilgisinin güçlü temelini oluşturmanıza yardımcı olabilecek en belirgin Kafka terminolojilerinin listesi bulunuyor.

Kafka Broker

Apache Kafka kümesinde kullanılabilen bir veya daha fazla sunucu vardır, temel olarak bu sunucular (her biri) Broker olarak adlandırılan şeydir.

Kafka Topics

Temel olarak Kafka, kategorilerdeki mesaj beslemelerini tutar. Mesajlar, konu denilen bir kategori/besleme adında yayınlanmalarının yanı sıra saklanır. Ayrıca, tüm Kafka mesajları genellikle Kafka konularına göre düzenlenir.

Kafka Partitions

Kafka’daki her aracıda belirli sayıda bölüm vardır. Kafka’daki bu Kafka bölümleri, bir konunun hem lideri hem de kopyası olabilir. Bu nedenle, bir Lider tanımlarken, bir konuya tüm yazma ve okumalardan sorumludur, oysa lider bir şekilde başarısız olursa, kopya yeni lider olarak devralır.

Kafka Producers

Basit bir deyişle, Kafka’ya mesaj yayınlayan süreçlere “producers” yani üreticiler deniyor. Ayrıca, seçtikleri konularla ilgili verileri yayınlar.

Kafka Consumers

Kafka’da konulara ve sürece abone olan ve yayınlanan mesajların beslemesini okuyan süreçlere consumers denir.

Sonuç

Kafka birçok açıdan yüksek performans sunar. Terabaytlarca depolanmış mesajla uğraşırken bile sabit performans seviyeleri sunabilen disk yapılarını kullanarak hem yayınlama hem de abone olma için yüksek verim sağlar.

BlueMark Academy’nin Kafka Eğitimleri işletmenizde big data uygulamalarını başarılı bir biçimde gerçekleştirebilmeniz adına ihtiyacınız olan önemli misyonları karşılamanız adına avantajlar elde etmenizi sağlayacaktır. Daha fazla bilgi sahibi olmak ya da Kafka Eğitimleri’ne kaydolmak için hemen bizimle iletişime geçin!