Çoğu kişiye göre, Java bugün en yaygın programlama dilidir, çünkü bir Java platformunda birkaç cihaz çalışır. Ancak, Java Programlama Dili için en yaygın kullanımlar nelerdir? Java’nın özellikleri nelerdir?

Java Programlama Dili, tüm nesne yönelimli programlama dili özelliklerini destekleyen nesne yönelimli bir dildir. Modern dünyadaki en güvenilir dildir çünkü bankacılık geliştirme uygulamaları yalnızca Java’da gerçekleşir.

Java programlama dilinin en iyi olmasının bir başka nedeni de öğrenmenin çok kolay olmasıdır. Oyunların geliştirilmesine fayda sağlayan çoklu iş parçacığını da destekler.

BlueMark Academy, alanının en çok tercih edilen yazılım altyapısı olan Java Programlama Dili eğitimlerini profesyonel kadrosu sayesinde nitelikli bir biçimde sunar. BlueMark Academy Eğitimleri hakkında daha fazla bilgi sahibi olmak ve Java Programlama Dili Eğitimlerine kaydolmak için hemen bizimle iletişime geçin!

Java Programlama Dili Nedir?

Java Programlama Dili genel amaçlar için kullanılır ve nesne yönelimli, eşzamanlı ve sınıf tabanlıdır. James Gosling tarafından 1995 yılında, daha sonra Oracle tarafından 2009 yılında satın alınan Sun Microsystems’de geliştirildi.

Java Programlama Dili, geliştiricilerin yeniden derlenmesine gerek kalmadan Java’yı destekleyen tüm platformlarda çalıştırabilmeleri için yapılmıştır. Bu programlama dili, dizüstü bilgisayarlarda, oyun konsollarında, veri merkezlerinde, cep telefonlarında, bilimsel süper bilgisayarlarda vb. Java uygulamaları geliştirmek için yaygın olarak kullanılmaktadır.

Java Programlama Dili: Genel Özellikleri

Temel Java Programlama Dili özelliklerinden bazıları şunlardır:

 • Java son derece Sağlam ve Çok Güvenlidir
 • Yalnızca bir kez kod yazarsınız ve hemen hemen her bilgisayar platformunda çalıştırır.
 • Java, nesne yönelimli uygulama geliştirme için yaygın olarak kullanılır.
 • Java’yı anlamak kolaydır. Kalıtım, işaretçi, operatör aşırı yüklemesi gibi özelliklerinde herhangi bir komplikasyonu yoktur.
 • Java, otomatik bellek yönetimine sahip çok iş parçacıklı bir dildir.

Java’nın ana kullanımlarını tartışmadan önce Java’nın neden önemli olduğunu açıklayalım…

Java Programlama Dili Neden Önemlidir?

Java programlama dilinin modern dünyada neden bu kadar önemli olduğuna dair belirli bir neden vermek zor. Şu anda, Java geliştiricilerinin sayısı dünya çapında 9 milyonun üzerindedir.

Dünya büyümek için sürekli bir yarış içinde ve bizim de buna ayak uydurmamız gerekiyor. Harika özellikleri ve ilginç gerçek dünya uygulamaları nedeniyle Java Programlama Dili, programlamaya giriş dili olarak öğretilir. Java programlama dili hakkında derinlemesine bilgi sahibi olan programcılar, bugün piyasada yüksek talep görüyor. Java’nın önemli olmasının nedenlerinden bazıları şunlardır:

 • Popülerlik
 • Öğrenmesi Kolay
 • Büyük Bir Topluluk
 • Çok Fazla API
 • Güçlü Geliştirme Araçları
 • Birden Çok Açık Kaynak Kitaplığı
 • Platformdan Bağımsızdır

Java’nın Gerçek Dünyada En İyi 6 Ana Kullanımı

Aşağıda, herkesin bilmesi gereken Java Programlama Dili temel kullanımlarından bazılarını sizlere sunduk:

Bilimsel Uygulamanın Geliştirilmesi

Java Programlama Dili, sağlamlığı ve güvenlik özellikleri nedeniyle bilimsel uygulamaların geliştirilmesine yardımcı olur. MATLAB gibi birçok bilimsel uygulama Java teknolojisi tabanlıdır. Tıp, bilim ve araştırma ile ilgili uygulamalar da Java’da geliştirilmiştir.

Masaüstü GUI Uygulaması

Java’nın ana kullanımlarından biri, Java’nın AWT, JavaFX ve Swings vermesine yardımcı olmak için masaüstü uygulamasındadır. Swing Java tabanlıdır, yani Java Swings paketi yardımıyla tamamen Java tabanlı geliştirme yapılabilir. JavaFX, bir masaüstü uygulaması geliştirmenin yeni bir yoludur.

Web Uygulamalarının Geliştirilmesi

Java’nın web uygulaması geliştirme için de uygulamaları mevcuttur. Java, Servlet, JSP, Struts, hibernate, Spring aracılığıyla web uygulamaları için destek sağlar. Müşteri taleplerine dayalı teknolojilerin yardımıyla web uygulamalarını verimli bir şekilde geliştirebiliyoruz. Web uygulaması iş mantığı geliştirmeye yardımcı olan sunucu tarafı bileşenleri olan JSP ve Servlet, JSP ek özelliklere sahip bir sunucu uygulaması uzantısıdır.

Mobil Uygulamalar

J2ME veya Java ME, akıllı telefonlar da dahil olmak üzere Java destekli tüm cihazlarda çalışan uygulamalar yapmak için platformlar arası bir çerçevedir. Java Programlama Dili yardımıyla mobil uygulamalar kolaylıkla geliştirilebilir. Modern dünyada, gördüğünüz her iki telefondan biri ya Android ya da Java tabanlı farklı bir işletim sistemi kullanıyor. Android tamamen Java Programlama Dili tabanlıdır.

Oyun Geliştirme

Oyun geliştirme şirketleri, açık kaynaklı en güçlü 3D motorunu desteklediği için Java dilini yaygın olarak kullanır. Motor, 3D oyunların tasarımı bağlamında benzersiz bir kapasite sağlar. Java’da geliştirilen en yaygın oyunlar Mission Impossible III, Minecraft, SimCity, Saints Row 2 olarak bilinir. Oyun Geliştirme için kullanılabilecek bazı yaygın çerçeveler ve kitaplıklar vardır, örneğin; LibGDX ve OpenGL.