“Insourcing” trend olan bir terim olabilir ancak yeni bir konsept değil.  Bu ifade tam olarak; açık pozisyonları doldurmak için mevcut çalışanlardan seçim yapmayı ifade eder. Ancak günümüzde firmalar, yalnızca bir müşteri hizmetleri temsilcisini bir departmandan diğerine taşımaya odaklanmaz. Giderek artan sayıda firma, şirket içi adayları tamamen yeniden eğitiyor ve onları radikal kariyer değişiklikleri için cesaretlendiriyor. Özellikle teknik olmayan çalışanları yazılım geliştirme, BT ve veri rollerine geçmeye hazırlıyorlar. Böylece hem yıllardır tanıdıkları çalışanlarını farklı bir noktaya sürükleyerek kariyerlerine yepyeni bir beceri eklemelerini sağlıyorlar.

Insourcing Kullanımı ve Yeniden Beceri Kazandırma Eğilimini Besleyen Nedir?

Şirket içi adayları yeniden yetkilendirmek için sekiz ortak motivasyon vardır. Bu motivasyonları sizler için derledik!

1. Teknik Yetenek Eksikliğine Yeni Çözümler Getirin

Birçok bölgede, yazılım geliştiricilere olan talep arzı geride bırakıyor. Yetenek rekabeti yoğundur ve bir başvuru havuzu bulmayı zorlaştırır. Firmalar, personel ihtiyaçlarını karşılamak için yenilikçi yollar arıyor.

2. Güvenilir ve Öngörülebilir Bir Yetenek Hattı Oluşturun

Yaklaşan projeler için belirli tarihlere kadar yazılım geliştiricilere ihtiyaç duyacağınızı biliyorsanız, doğru zamanda doğru becerilere sahip olmak için resmi bir insourcing yaparak yeniden beceri kazandırma girişimi başlatabilirsiniz.

3. Yatırım Yapılan Çalışanları Görev Açısından Kritik Projelere Atayın

Şirket içi adaylar bilinen bir çalışma disiplinine ve şirketin etik kurallarına bağlı olarak tanıdığınız kişilerdir. İş etiği ve kültür uyumunun yanı sıra nasıl iletişim kurduklarını ve nasıl işbirliği yaptıklarını değerlendirme şansınız olduğu için oldukça şanslısınız. Şirketinizin misyon ve değerlerine bağlılıklarını zaten kanıtladıkları için atayacağınız kritik projelerde başarı ve zamanlama sizden yana olur.

4. Kurumsal Bilgiyi Muhafaza Edin ve Kullanın

Mevcut çalışanların şirketinizle bir geçmişi olduğundan, yeni işe alınanların bilemeyeceği birçok şeyi bilirler. Müşteriyi, ürünlerinizi ve hizmetlerinizi anlarlar ve aşağıdaki maddeler aşinalar:

  • Alternatif süreçler
  • Belgelerin bulunduğu yerler
  • Kararların tarihi
  • Sorularla kime gitmeli?
  • Ne denendi, ne işe yaradı ve ne işe yaramadı?
  • Geçmişteki projeler neden başarısız oldu veya başarılı oldu?

Bu bilginin yazılım ekipleri üzerinde değerli katkılara dönüşebileceğini unutmayın!

5. Rolleri Aşamalı Olarak Sona Eren Çalışanlara Yeni Bir Kariyer Seçeneği Sunun

Bazı işletmeler, daha önce çalışanlar tarafından yapılan işlevleri otomatikleştirerek iş akışlarını ve maliyetleri düzene sokarlar. Kendini işine adamış ekip üyelerini işten çıkarmak yerine, giderek artan sayıda firma bu bireyler için çekici yeni bir kariyer yolu sağlamak istiyor.

6. Rekabetçi Tehditlere Karşı Koyun

Bu kadar çok şirket belirli alanlardaki popüler yetenekleri işe alırken öne çıkmak zor. İşverenler daha yüksek ücret veya daha iyi avantajlar hakkında görüşmek için onlarla iletişime geçtiğinde en iyi yetenekleri nasıl elde tutacağınızı bilemeyebilirsiniz. Insourcing ile yeniden beceri kazandırma girişimleri, kendinizi diğer işverenlerden farklılaştırmanın bir yolu olan elde tutma stratejisinde önemli bir kilometre taşı olabilir. Birçok çalışan için kariyer gelişimine yaptığınız yatırım, gemide kalmak için güçlü bir motivasyon kaynağıdır.

7. Bir Ekibin Bakış Açısını Genişletin

Müşterilerle doğrudan temas halinde olmayan bir yazılım ekibinin “müşterinin sesi” perspektifi kazanmasına nasıl yardımcı olursunuz? Bir yazılım geliştirme rolü için başarılı bir müşteri hizmetleri temsilcisini yeniden yetkilendirmeyi hiç düşündünüz mü? Teknik olmayan bir geçmişe sahip biri, yazılım projeleri hakkında farklı bir şekilde düşünecek ve bu da özellikler ve işlevsellik için yeni fikirlere yol açabilecektir. Bu kişi, bir ekibin bilgisini genişletmeye ve müşterilerinize sağladığınız ürün ve hizmetleri iyileştirmeye yardımcı olabilir.

BlueMark Academy’nin Harika Eğitim ekosistemi ile Ekiplerinize Güç Katın!

BlueMark Academy’de harikulade online eğitimler ile ekiplerinize ihtiyacı olan çok farklı beceriler kazandırabilirsiniz! Yazılımdan, Big Data’ya, İş Analizinden, Kodlamaya ve çok daha fazlasına kadar birçok eğitimi virtual sınıflarda online olarak ulaşabilirsiniz. Daha fazlası için bizimle iletişime geçerek ekiplerinizin gücünü yeniden tanımlayın!

Web sitemizden tüm eğitim kategorilerimizi inceleyebilirsiniz!