Yazılım güvenliği, dağıtım öncesi aşamada gerçekleşen proaktif bir yaklaşım olarak ele alınabilir. Veri ihlalleri, bireylerin gizliliğine ve sorumluluğu hassas bilgileri korumak olan şirketlerin bütünlüğüne yönelik büyük tehditler oluşturur. İhlaller sonucu oluşabilecek sorunların önüne geçmek adına yazılım güvenliğine önem vermek gerekir.

Dijital veri aktarımı her boyutta ve türden işletme için giderek yaygınlaştıkça, güvenlik, yazılım geliştirme yaşam döngüsünün önemli ve ayrılmaz bir unsuru olarak ön plana çıktı. Bir işletme sahibiyseniz, iş süreçlerinize özelleştirilmiş yazılımlar uygularken güvenliği gözden kaçırmak gibi bir riski kesinlikle almak istemezsiniz.

BlueMark Academy, güvenli yazılımın hem kullanıcı hem de kurum tarafından önemini bilen ve bu noktada uygulama açısından önemli yetkinliklere sahip olan eğitimcilerle çalışmaktadır. BlueMark Academy’nin kadrosunda yer alan uzmanlar, hem akademik alanda hem de sektörde önemli deneyimlere sahiptir. Bunun yanı sıra eğitimleri geniş olanaklarla katılımcılara sunmayı tercih eden BlueMark Academy, sektörde ihtiyaç duyabileceğiniz tüm altyapıyı sizlere sağlayacak ve CV’nize önemli bir nitelik eklemenize imkân sağlayacaktır. Daha fazla bilgi sahibi olmak ya da Yazılım Güvenliği Eğitimleri hakkında bilgi almak için hemen bizimle iletişime geçin!

Güvenli Geliştirmenin Çok Önemli Olduğu Yazılımlar

Her tür yazılım geliştirmede güvenliği hesaba katmak önemli olsa da, istisnai güvenlik önlemlerini gerektiren belirli endüstriler ve kuruluşlar vardır.

 • Bankalar ve finans kuruluşları
 • Her türlü sağlık sistemi
 • Ödeme yönetim sistemleri
 • Devlet kurumu veritabanları
 • Müşteri verilerini depolayan büyük perakendeciler
 • Çevrimiçi mağazalar ve pazar yerleri
 • Son derece rekabetçi pazarlarda veya sektörlerdeki işletmeler
 • Sosyal ağlar ve flört uygulamaları

İşletmeniz şu anda güvenli veri depolamayan bir girişim olsa bile, yakın gelecekte ölçeklendirmeyi planlıyorsanız, en başından itibaren gelişmiş güvenlik özelliklerini web sitenize, uygulamalarınıza ve diğer yazılım programlarınıza dahil etmek en iyisidir. Bu önlem ilk başta gereksiz bir yatırım gibi gelebilir ancak kaybetme ihtimaliniz bulunan maliyetten her zaman çok daha avantajlı bir seçenek olacaktır.

Güvenli Yazılım Geliştirmenin Faydaları

Geliştirme süreci boyunca güvenlik önlemlerini içeren özel yazılımlar, yazılımınızın minimum güvenlik riskleri ve kusursuz performansı sayesinde kuruluşunuzun belirlediği ihtiyaçların karşılanmasını sağlar. Kullanıma hazır yazılım çözümlerinin genel doğası, onları doğal olarak daha az güvenli hale getirir ve uzun vadede özel ihtiyaçlarınızı karşılama olasılığını azaltır. Yazılım güvenliğini optimize etmenin birçok avantajı vardır:

 • Geliştirilmiş yazılım performansı
 • Azaltılmış risk, Artan müşteri güveni ve sadakati
 • Yazılım kusur tespiti ve düzeltmeleri için azaltılmış maliyetler
 • Güvenlikle ilgili yasa ve düzenlemelere sürekli uyum, para cezalarından tasarruf etme
 • Daha iyi dahili kurumsal güvenlik

Sistemlerinizin yıllarca hatasız veya güvenlik ihlalleri olmadan çalışmasını istiyorsanız, güvenlikteki en son yeniliklerle yazılımlarınızı tasarlayabilen, geliştirebilen ve bakımını yapabilen profesyonel bir yazılım geliştirme ekibi ile çalışmak önemlidir.

Yazılım Güvenliğinin Güncellenmesi

Kuruluşunuzun yazılımının geliştirilmesi sırasında güvenliğe öncelik verilmiş olsa bile, siber suçluları ve bilgisayar korsanlarını etkisiz bir konumda tutmak için periyodik güncellemeler gereklidir. Yazılım sistemlerinizin hatalara, kusurlara ve güvenlik açıklarına karşı düzenli olarak test edilmesi, uzun vadede size para kazandırabilir ve markanızın bütünlüğünü zedeleyen ve itibarınıza zarar veren veri ihlallerinden sizi koruyabilir. Yazılım güvenliğinizi düzenli olarak güncellemenin birkaç önemli nedeni vardır:

 • Güncel olmayan veya kullanılmayan güvenlik özelliklerini en son güncellemelerle değiştirin
 • Kusurları ve güvenlik açıklarını ortaya çıkarın ve bilgisayar korsanları tarafından algılanmadan önce bunları onarın
 • Sistemlerinize sızan, sizi veri hırsızlığı ve sistem bozulması riskine sokan kötü amaçlı yazılımları veya virüsleri tespit edin
 • Müşterilerinizi ve ortaklarınızı, bilginiz dışında aktarılan virüslerden ve kötü amaçlı yazılımlardan koruyun

Profesyonel bir yazılım geliştirme ekibi, sistemleriniz ve uygulamalarınız için sürekli güvenlik bakımı ve yükseltmeleri sağlayabilir, böylece güvenlik ihlalleri veya sistem arızaları konusunda asla endişelenmenize gerek kalmaz. Bir şeyi düzeltmeden önce başarısız olana kadar beklerseniz, önemli verileri kaybetme, hassas bilgileri açığa çıkarma ve iş operasyonlarınızı kesintiye uğratma riskiyle karşı karşıya kalırsınız. BlueMark Academy’nin Eğitimleri hakkında daha fazla bilgi almak ya da Yazılım Güvenliği Eğitimlerine katılmak için hemen bizimle iletişime geçin!