Generative yapay zekâ ve diğer temel modeller, yapay zeka oyununu değiştiriyor, yardımcı teknolojiyi yeni bir düzeye taşıyor, uygulama geliştirme süresini kısaltıyor ve teknik olmayan kullanıcılara güçlü yetenekler getiriyor.

Generative AI, yani üretken yapay zeka, son yıllarda giderek daha fazla popüler hale gelmiştir. Bu teknolojinin birçok farklı kullanım alanı vardır, ancak özellikle dil modelleri (NLP) açısından son derece etkili olmuştur. ChatGPT gibi araçlar, kullanıcıların doğal dilde yazdıkları sorulara veya ifadelere yanıt veren bir makine öğrenmesi modelidir. Bu araçlar, önceden eğitilmiş modelleri kullanarak, doğal dilde insanlarla etkileşim kurmalarını sağlar.

Daha fazla bilgi sahibi olmak ya da BlueMark Academy’nin ChatGPT Eğitimlerine kaydolmak için hemen bizimle iletişime geçin!

ChatGPT için B2B Pazarlama Uygulamaları

ChatGPT eğitilebilir, bu da bir işletmenin araca giriş metnine doğru yanıtları bulması ve bir hata yaparsa programı düzeltmesi için meydan okuyabileceği anlamına gelir. Bu özellik, bir kullanıcının verilen yanıtların doğruluğunu değerlendirmesine ve herhangi bir kusuru gidermek için bunları lansman öncesi test etmesine olanak tanır.

Pazarlamacılar, AI içerik oluşturma yazılımını araştırma süreçlerine veya zamanın sınırlı olduğu yerlerde metin ve içerik üretmenin kısayolu olarak tanıtabilirler.

Aşağıdaki örnekler pazarlama alanında kullanmak için faydalı olabilir:

İçerik yazma konusunda yardım 

AI tarafından üretilen içeriğin normalde düzenleme gerektirmesine ve her zaman dikkatli bir şekilde kontrol edilmesi ve kanıtlanması gerekmesine rağmen, programın çalışma hızı, onu pazarlama kampanyaları için taslak içerik veya hatta bir temel oluşturmak için süper hızlı bir yol haline getirir.

Reklam metni oluşturma

ChatGPT, sosyal medya gönderilerine, ücretli reklamlara ve e-posta kampanyalarına eşlik edecek metin üretmenin kolay bir yoludur.

Anahtar kelime önerileri

AI, herhangi bir giriş ifadesine alakalı yanıtlar bulmak için bir nanosaniyede çevrimiçi arama yapabilir ve arama teriminize göre anahtar kelimeleri harmanlamanın yararlı bir yoludur.

E-posta içeriği

Pazarlamacılar, özellikle birden fazla kampanya yönetiyorlarsa veya düzenli iletişimler gönderiyorlarsa, promosyonları veya haber bültenlerini yeni bir şekilde yeniden yazmakta zorlanabilirler. Yazılım, saniyeler içinde bir e-posta için taslak metin üretebilir.

Tercüme

Küreselleşme stratejisi için profesyonel bir çeviri tavsiye edilse de, chatbot her şeyi alternatif bir dilde yeniden yazabilir; bu, denizaşırı müşterilerle ticaret yapan veya bir alıcıyla diyalog kurmaları gereken işletmeler için idealdir.

B2B’de ChatGPT Kullanım Örnekleri

Yukarıdaki pratik işlevlerin yanı sıra, ChatGPT’nin uygulama geliştirmekten iletişimleri otomatikleştirmeye kadar pek çok umut vaat eden kullanım durumu vardır.

Müşteri desteği

Chatbot’lar günün her saati hızlı çalışır ve saatlik ücret talep etmez! Bir AI canlı sohbet kutusu uygulamak, müşteri hizmetlerini iyileştirir ve müşterilerin ve alıcıların, saat dilimlerinden bağımsız olarak bilgileri veya güncellemeleri istedikleri zaman talep edebilmelerini sağlar.

Satış ve Pazarlama

AI, alıcıları doğru ürün veya hizmete yönlendirerek, artırılmış seçenekler önererek veya alıcıların davranışlarını izleyerek ve deneyimlerini kişiselleştirerek ek satış yaparak satış gelirini artırabilir.

Bir pazarlama aracı olarak, hemen hemen her etkinliği veya satış hunisini kişiselleştirebilir, sosyal medya akışlarını özelleştirebilir ve marka, ürün veya hizmetle uyumlu satış içeriği oluşturabilir.

Eğitim ve Teknik Açıklayıcılar

Sofistike ürünler, yazılımlar ve teknik hizmetler, satışları desteklemek veya alıcıların ürün veya hizmetin şirketleri için doğru olup olmadığını değerlendirmesine olanak tanımak için genellikle müşteri eğitimi veya teknik bilgi gerektirir.

ChatGPT ticari ve eğitim ortamlarında gerçek zamanlı öneriler sağlamak, bir süreçte gezinmek veya soruları yanıtlamak için kullanılabilir. 

Planlama ve Rezervasyonlar

Bir AI sohbet robotu, çevrimiçi rezervasyon sistemlerini veya programlarını desteklemenin kolay bir yoludur; kullanıcılar, neye ihtiyaç duyduklarına ve ne zaman ihtiyaç duyduklarına ilişkin belirli bilgileri girebilir ve bunu müsaitlik durumu ve potansiyel olarak birden fazla takvim sistemiyle bir yeri onaylamak için çapraz kontrol edebilir.

ChatGPT, rezervasyon yapma, seyahat programları planlama, biletleri doğrulama veya uçuş, otel ve araba kiralama yeteneğiyle seyahat düzenlemelerini, kurumsal etkinlikleri veya seminerleri basitleştirmek için de kullanılabilir.

Müşteri Hesabı Yönetimi

AI’nın sağlık hizmetlerinde gelişen kullanımı, bu teknolojinin tıpta ve farmasötiklerde semptom denetleyici, tıbbi danışma veri tabanı olarak ve sık sorulan soruları yanıtlamak için nasıl kullanılabileceğini göstermektedir.

Bu uygulamalar, satış ekiplerini alıcı işlemleri konusunda uyarmak için bir sohbet robotuna sahip olmak, takip iletişimlerini hızlandırmak, müşteri sonrası bakım sağlamak ve ölçümler ve veriler sağlamak için katılımı izlemek gibi seçeneklerle B2B dünyasına geçiyor.