Flutter, hem Android hem de iOS için uygulamalar oluşturmak için kullanılabilen bir mobil uygulama geliştirme çerçevesidir. Yeni bir programlama dili öğrenmeye ihtiyaç duymadan platformlar arası uygulamalar oluşturmak isteyenler için harika bir araçtır.

Flutter, oyunlardan üretkenlik uygulamalarına, sosyal medya uygulamalarından flört uygulamalarına kadar oluşturmak istediğiniz her tür uygulama için kullanılabilir. İlginizi çeken herhangi bir kullanım durumu için bir uygulama oluşturabilirsiniz!

BlueMark Academy’nin alanında uzman eğitimcileri, sıradan sunumlarla sınırlı kalmayan ve uygulamalı formlarda katılımcılara birçok fayda sağlayan eğitimleri sizlerle buluşturur. BlueMark Academy’nin Flutter Eğitimi’ne kaydolmak ya da eğitimlerimiz hakkında daha fazla bilgi sahibi olmak için hemen bizimle iletişime geçin!

Flutter Nedir?

Flutter, geliştiricilerin iOS ve Android için yüksek performanslı, yüksek kaliteli uygulamalar oluşturmasına yardımcı olan açık kaynaklı bir mobil uygulama SDK’sıdır. Flutter, Google tarafından piyasaya sürüldüğü 2016 yılından beri piyasada.

Flutter, diğer mobil uygulama SDK’larına göre bir takım avantajlara sahiptir. Uygulamanızı yazmak için tek bir kod tabanı kullanmanıza olanak tanır, böylece uygulamanızın farklı dillerde iki ayrı sürümünü yazma işlemini atlayabilirsiniz. Flutter ayrıca, Java veya Objective C kullanılarak oluşturulmuş gibi sorunsuz ve duyarlı hissettiren yerel benzeri uygulamalar geliştirmeyi kolaylaştıran zengin bir dizi özelliğe sahiptir.

Dart Altyapısı

Flutter, Google tarafından 2011 yılında oluşturulan bir programlama dili olan Dart’ı kullanır. Flutter uygulamaları, her platform için yerel kodda derlenen Dart kodunda yazılır. Bu, her platform için ayrı uygulamalar yazmak zorunda kalmadan tüm platformlar için tek bir Dart kodu seti kullanmanıza olanak tanır.

Java veya Objective-C gibi diğer dillerle çalışan mevcut kitaplıkları da kullanabilirsiniz, çünkü bunları uygulamanızda da kullanmanıza olanak tanır! Flutter, Zengin bir Materyal Tasarımı, Cupertino ve Widget araç seti sunar, böylece uygulamanızın her platforma aitmiş gibi görünmesini ve hissettirmesini sağlayabilirsiniz. Flutter’ın reaktif çerçevesi ve durum bilgisi olan Hot Reload, 60 FPS’de çalışan güzel UI’ler oluşturmanıza olanak tanır.

Flutter Kullanmanın Avantajları Nelerdir?

Flutter, iOS ve Android için modern uygulamalar oluşturmanıza yardımcı olan açık kaynaklı bir mobil uygulama SDK’sıdır. Yüksek kaliteli uygulamalar sunmanıza yardımcı olmak için reaktif bir çerçeve, hızlı geliştirme döngüleri ve zengin bir grafik kitaplığı setini birleştirir.

Flutter, hem iOS hem de Android’de çalışan kod yazmak için Dart programlama dilini kullanır. Bu, iOS ve Android uygulamalarınız arasında kod paylaşmanıza ve tüm platformlarda tek bir dil kullanarak verimliliğinizi en üst düzeye çıkarmanıza olanak tanır.

Flutter’ın yerel uygulama geliştirmeye göre pek çok avantajı vardır. Flutter, iOS ve Android için rekor sürede yüksek kaliteli yerel uygulamalar oluşturmanıza olanak tanıyan bir mobil uygulama geliştirme çerçevesidir.

Neden Flutter Kullanmalısınız?

Flutter çapraz platformdur, yani iki ayrı koda ihtiyaç duymak yerine tek bir kod tabanıyla hem Android hem de iOS için bir uygulama geliştirebilirsiniz. Flutter, hem iOS hem de Android için yüksek performanslı uygulamalar yazmanıza olanak tanıyan yeni bir reaktif çerçeve kullanır.

Platformlar arası geliştirmenin tüm avantajlarından yararlanırsınız:

  • Bir Kez Yaz, Her Yerde Çalıştır: Bir kod seti, aralarında gereksiz soyutlama katmanı olmadan hem iOS hem de Android cihazlarda çalışabilir.
  • Çalışırken Yeniden Yükleme: Uygulamanızı yeniden dağıtmadan veya geliştirme sunucunuzu yeniden başlatmadan yeni özellikler gönderebilirsiniz.
  • Yerel Performans: Flutter, kullanıcı arayüzünüzün her platformdaki temel donanımla nasıl etkileşime girdiği konusunda size ayrıntılı kontrol sağlar.
  • Çoklu Donanım Platformları: Flutter ile her ekran türüne ulaşabilirsiniz: telefonlar, tabletler, televizyonlar, giyilebilir cihazlar, otomatik gösterge panelleri, oyun konsolları, otel odalarındaki TV’ler, buzdolapları, ve daha fazlası.

Flutter, platformlar arası bir mobil uygulama SDK’sıdır. Geliştiricilerin kodlarını bir kez yazmalarına ve ardından hem Android hem de iOS’ta çalıştırmalarına yardımcı olur.

Flutter Kullanım Alanları

Flutter, Alibaba, Uber ve Tesla gibi birçok şirket tarafından kullanılıyor. Ayrıca Google Adwords ve Google Ads ürünleri için varsayılan SDK olarak kullanılır. Flutter, Google tarafından oluşturulan bir mobil uygulama geliştirme çerçevesidir. İOS ve Android cihazlar için platformlar arası uygulamalar oluşturmak için kullanılır. Flutter’ın ana avantajı, rekor sürede yüksek kaliteli uygulamalar oluşturmanıza olanak tanıyan hızlı geliştirme hızıdır.