Microsoft tarafından geliştirilen ve Office paket yazılımlarının bir parçası olan Excel, günümüzde veri analizi ve raporlama için kullanılan bir araç haline geldi. Excel’in veri analizi ve raporlamada ne kadar başarılı olduğu, artılarının ve eksilerinin neler olduğu önem arz etmektedir.

Excel, finans ve muhasebe işlevlerinde yaygın olarak kullanılmaktadır. Aslında birçok kuruluş tüm bütçeleme, tahmin ve muhasebe işlevlerini tamamen Excel elektronik tablolarından yürütür. Excel bir “veri” yönetim aracı olarak tanımlanırken, en yaygın olarak yönetilen veriler finansaldır. Belirli görevleri yerine getirmek için uyarlanmış başka finansal yazılım parçaları olsa da, Excel’in en güçlü yanı sağlamlığı ve açıklığıdır. Excel araçları temel seviyede veri analizi gerçekleştirecek olan analistler için oldukça başarılıdır.

BlueMark Academy, soru sorabileceğiniz ve interaktif katılım sağlayabileceğiniz, teorilerin gerçek hayattaki uygulamalarla pekiştirildiği eğitimlerini alanında uzman eğitimcileri ile birlikte sizlere sunmaktadır. Basit sunumlarla sınırlı kalmayan ve geniş olanakları ile nitelikli eğitim anlayışını harmanlayan BlueMark Academy katılımcıların ilgili konuda edindiği bilgileri iş hayatında kullanabilmelerini odak noktasına yerleştirmiş durumdadır. Daha fazla bilgi almak ya da Excel’de Veri Analizi ve Raporlama Eğitimlerine katılmak için hemen bizimle iletişime geçin!

Excel Nedir, Neden Önemlidir?

Var olan bilgisayar programları arasında Microsoft Excel, birçok sektörde oynadığı kilit rol nedeniyle en önemli yazılımlardan birisidir. Birçok iş etkinliğinde, sınıf çalışmasında ve hatta kişisel veri organizasyonunda en çok kullanılan elektronik tablo programıdır. Excel ilk olarak 1985 yılında piyasaya sürüldü.

1985 yılından beri formül tabanlı aritmetik ve hesaplamaların yapılmasında ve matematiksel hesaplamalar gerektirebilecek diğer faaliyetlerin yapılmasında hayati bir rol oynadı. Birçok işletme, kişisel ve kurumsal kuruluş, özellikleri ve farklı uygulamaları için görsel bir temel olarak hizmet etme yeteneği nedeniyle Excel’in kullanımını benimsemiştir. MS Excel’in önemi, kullanıldığı farklı departman birimlerinde farklı nitelikleriyle öne çıkmaktadır.

Excel ile Veri Organizasyonu

Veri, sistematik ve organize bir şekilde saklanması gereken ham, işlenmemiş bilgidir. Bunu bilgilerin sistematik ve organize bir biçimde işlenmesi, en azından bu eylemin temel anlamda gerçekleştirilmesi için Microsoft Excel’i kullanmak gerekir. Excel, kullanıcılara verilerini düzenleyebilecekleri ve güncelleme anahtarları sağlayabilecekleri tablolar oluşturma fırsatı verir.

Excel kullanarak veri organizasyonu gerçekleştirmenin faydaları, düzenli olarak güncellenmesi gereken çok fazla bilgiye sahip olan yöneticiler tarafından fark edilmektedir. Excel tabloları, yöneticilerin rapor eğilimleri ve ürün karmaşıklıkları gibi tekil ve birleşik istatistiklerin ilerlemesini gözlemlemelerine yardımcı olacaktır.

Veri Analistleri Excel’i Nasıl Kullanır?

Veri analistleri, Excel’i telefonunuzdaki hesap makinesi uygulamasını kullandığınız şekilde kullanır. Ancak burada elbette çok daha gelişmiş işlemlerin yapıldığı unutulmamalıdır. Bir veri kümesinde neler olduğundan emin değilseniz, onu Excel’e koymak projeye açıklık getirebilir. Yine de Excel’i kullanmaya başlamak için unvana göre Veri Analisti olmanız gerekmez. Temel bilgisayar bilgisine sahipseniz, tam anlamıyla olmasa da Excel’i kullanmaya başlayabilirsiniz.

Veri Analizinde Excel’in Artıları ve Eksileri

Excel güçlüdür çünkü kullanımı hızlı ve kolaydır, ancak dezavantajı ölçeklenebilir olmamasıdır. Veri boyutları büyüdükçe, defterimizde ve bilgisayarımızda bazı sınırlara ulaşıyoruz. Excel ayrıca süreçleri otomatikleştirme yeteneğinden de yoksundur. Google E-Tablolar, Excel’e ücretsiz bir alternatiftir. Google E-Tablolar’daki ortak çalışma özelliği harikadır, ancak verilerinizi şirketin diğer bölümlerinden korumayı da zorlaştırır.

Temel veri analizi bilgisine sahip kişiler için zorlayıcı olsa bile Tableau da veri organizasyonunda kullanılan önemli yazılımlar arasında yer almaktadır. Çok fazla ölçeklendirilebilir verinin organize edilmesi gereken bir ortamda Tableau’yu tercih etmek çok daha doğru olsa da Tableau’daki tabloları doğru bir biçimde yorumlayamayacak olan kimseler için buradaki verileri de Excel ile yorumlamak ve paylaşmak doğru bir seçenek olacaktır.

Excel’de Veriler Nasıl Analiz Edilir

Excel’de verileri nasıl analiz edeceğinizi görmek için, çizgi ve sütun grafikleri dahil olmak üzere farklı türde grafikler oluşturabilir veya minyatür grafikler ekleyebilirsiniz. Ayrıca bir tablo stili uygulayabilir, PivotTable’lar oluşturabilir, toplamları hızla ekleyebilir ve koşullu biçimlendirme uygulayabilirsiniz. Büyük veri kümelerini Excel ile analiz etmek, birçok zaman işlerinizi kolaylaştıracaktır.

BlueMark Academy’nin eğitim kalitesi ile iş hayatındaki herkesin temel anlamda da olsa bilmesi gereken bir yazılım olan Excel hakkında derinlemesine bilgi sahibi olabilirsiniz. BlueMark Academy’nin eğitimleri hakkında bilgi sahibi olmak ya da Excel’de Veri Analizi ve Raporlama eğitimlerine kaydolmak için hemen bizimle iletişime geçin!