Veri görselleştirme, işletmeler için birçok yönden güçlü bir araçtır. Daha iyi kararlar almanıza yardımcı olabilir, sonuçlarınızı başkalarına iletmenize yardımcı olabilir ve hatta kendi işinizi daha iyi anlamanıza yardımcı olabilir.

Veri görselleştirme, işletmelere karar verme sürecinde yardımcı olmak için etkili bir araçtır. Veri görselleştirme, şirketlerin verilerini anlamasına ve kalıpları bulmasına, eğilimleri belirlemesine ve daha iyi kararlar almasına yardımcı olabilir.

BlueMark Academy’nin Veri Görselleştirme (Data Visualization) Eğitimleri işletmenizin veriye dayalı operasyonlarında birçok avantaj sağlayacaktır. BlueMark Academy’nin Eğitimleri hakkında daha fazla bilgi sahibi olmak ya da Veri Görselleştirme Eğitimlerine kaydolmak için hemen bizimle iletişime geçin!

Veri Görselleştirme (Data Visualization) Nedir?

Veri görselleştirmeleri, verileri anlaşılması ve işlenmesi kolay bir şekilde temsil etmenin bir yoludur. Bunu, bilgiyi sayı ve harf olarak sunulmasından daha sezgisel bir şekilde göstererek yaparlar. Bu, kullanıcıların bilgileri kavramasını ve verilerde neler olup bittiğine dair genel bir resim elde etmesini kolaylaştırır.

Çubuk grafikler, çizgi grafikler, pasta grafikler ve dağılım grafikleri dahil olmak üzere birçok farklı görselleştirme türü vardır. Her birinin kendi avantajları ve dezavantajları vardır, ancak hepsinin ortak bir noktası vardır: Verileri verimli bir şekilde anlamlandırmaya yardımcı olurlar.

Veri Görselleştirme ile İşletmenizi Bir Adım Öteye Taşıyın!

Veri görselleştirme, bilgi aktarmanın güçlü bir yoludur. Bu basit bir kavram, ancak işletmeler için her zamankinden daha önemli hale geldi. İşte iş için veri görselleştirmenin avantajlarından bazıları:

Daha İyi Kararlar

İş için veri görselleştirmenin en büyük faydalarından biri, daha iyi kararlar almanıza yardımcı olmasıdır. Veri görselleştirmeleri, verilerinizdeki, yalnızca bir sayfadaki sayılara bakarak açık olmayabilecek kalıpları ve eğilimleri size gösterebilir.

Örneğin, web sitenizden satış verileriniz varsa, bir veri görselleştirme size bir ayda satışlarda açıklanamayan bir düşüş olduğunu gösterebilir, ancak o aydan sonra her yıl bir artış gösterebilir. Bu, o bir ay içinde neler olduğunu ve gelecek yıl tekrar bir düşüşle karşılaşmaktan nasıl kaçınılacağını anlamanıza yardımcı olacaktır.

Sonuçları Bildirin

İş için veri görselleştirmenin bir diğer büyük yararı, sonuçların arkasındaki bilgilere veya içeriğe aşina olmayan diğer kişilere sonuçları iletmeyi kolaylaştırmasıdır. Birisi bir proje üzerinde çok çalışıyorsa ve başarısına dahil olan herkesin projeye ne kadar çaba harcadıklarını bilmesini istiyorsa, ne kadar zaman aldığını açıklamak için çizelgeler veya grafikler gibi bir veri görselleştirmesi kullanabilirler.

Ham Verileri Görsel Temsillerle Sunun

Veri görselleştirme, ham verileri görsel temsillere dönüştürme sürecidir. Fikirleri ve içgörüleri iletmek için güçlü bir araçtır, çünkü insanların başka türlü kavraması zor olabilecek kalıpları ve ilişkileri görmelerini sağlar.

Fark Edilmeyen Sorunları İnceleyin

Verileri görselleştirerek, daha önce fark edilmemiş olabilecek sorunları veya sorunları tespit edebileceksiniz. Ayrıca, aksi takdirde fark edilmeyecek eğilimleri belirlemenize yardımcı olduğu için daha iyi kararlar vermenizi sağlar.

Sektörünüzü Daha Kolay Bir Biçimde Anlatın

Görselleştirme ayrıca, işletmenizin veya sektörünüzün tüm yönlerine aşina olmayan diğer kişilerin bu sektörlerde neler olduğunu anlamasını kolaylaştırır – bu, bu sektörlerin dışında ürün veya hizmet satmaya çalışırken faydalı olabilir!

İşletme İstatistiklerini Anlamak İçin Veri Görselleştirme Kullanmak

Veri görselleştirme her şeyden önce, verilerinizde var olan kalıplar ve eğilimler hakkında fikir edinmenize yardımcı olabilir. Bu, işletmenizin nasıl performans gösterdiğini ve nasıl gelişebileceğini daha iyi anlamanıza olanak tanır. Ayrıca, çalışanların neyi iyi yaptıklarını ve nerede iyileştirme fırsatları olduğunu görmelerini sağlayarak işlerinden daha fazlasını elde etmelerine yardımcı olabilir.

Veri görselleştirme, işletmelerin zaman içindeki performansı izlemesine de yardımcı olabilir. Bu, verilerindeki eğilimleri belirleyebilecekleri ve neyin iyi çalıştığını ve neyin iyileştirilmesi gerektiğini bilecekleri anlamına gelir.

Büyük Miktarda Veri ile Çalışın

Veri görselleştirme, büyük miktarda veriyi anlaşılır ve sindirimi kolay bir biçimde sunmanıza olanak tanır. Bu, ürününüzü daha çekici hale getirmek ve hatta zamandan ve paradan tasarruf etmek gibi birçok şekilde kullanılabilir.

Örneğin, bir süredir piyasada olan ve beklediğiniz kadar iyi satmayan bir ürünü satmaya çalışıyorsanız, nedenini anlamanıza yardımcı olması için veri görselleştirme araçlarını kullanmayı düşünebilirsiniz. Veri görselleştirme araçlarını, çalışanları mutlu ve işleriyle meşgul etmeye yardımcı olan bir çalışan tutma programı oluşturmak gibi dahili amaçlar için de kullanabilirsiniz.