Google Cloud Print, kullanıcıların çeşitli cihazlardan yazıcılara belge göndermesine yardımcı olan bir hizmettir. Buna kişisel bilgisayarlar, cep telefonları ve tabletler dahildir. Bu hizmet, belgeleri göndermek için İnternet’i kullandığından, kullanıcılar, mesafeden bağımsız olarak herhangi bir yerden bir yazıcıya belge gönderebilir.

Google Cloud Print’e başlamak için Google, bulut özellikli bir yazıcıya sahip olmanızı önerir. Brother, Canon, Dell, Epson, HP, Kodak ve Samsung gibi şirketlerin yeni yazıcı tasarımları çoğunlukla buluta hazırdır. Kullanıcılar ayrıca Google Cloud Print web sitesinde ayrıntılı bir bulut özellikli yazıcı modelleri listesi bulabilir.

Google Cloud Print için bir yazıcı kurmak, Google Chrome sistemini gönderen cihaza yüklemeyi içerir. Kullanıcıların, Google Cloud Print’te oturum açmak ve yazıcılar için bir bağlayıcı etkinleştirmek üzere Google Chrome ayarlarında gezinmesi gerekecektir. Gelişmiş talimatlar, özelleştirilmiş bir arayüzün bulut yazdırma işlevini desteklediği Google Chrome’da bulunabilir.

Kullanıcılar, Google Chrome hesaplarında yönetici yazıcılarda Google Cloud Print işlerinin işlenmesine ilişkin ek ayrıntılar bulabilir. Google ayrıca, Windows XP kullanıcılarının Cloud Print’i başarılı bir şekilde kullanabilmek için ek bir yazılıma ihtiyaç duyabileceği konusunda bir yan not sunar. Windows XP kullananlar, Microsoft’un bu işletim sistemi için desteği sona erdirmeyi planladığını da bilmelidir; bu nedenle, bulut yazdırma istenen bir özellikse Microsoft Windows’un daha yeni bir sürümüne geçiş yapmak mantıklı olabilir.

Yazıcıları ve cihazları Google Cloud Print’e bağladıktan sonra, Cloud Print’i kullanmak, birçok modern yazıcı tarafından da desteklenen bir yerel alan ağı kablosuz bağlantısı kullanmakla hemen hemen aynıdır. Aradaki fark, Google Cloud Print’in bir mobil cihazdan bir yazıcıya sinyal almak için İnternet bağlantılarını veya 4G kablosuz bağlantılarını kullanabilmesidir.