Cloud Computing ve web hosting benzer görünebilir çünkü bu iki hizmet türü çok benzer kurulum türlerine sahiptir ve bazı zamanlar aynı sonucu verebilir. Ancak, cloud computing ve web hosting hizmetleri arasında, her birinin teknik tanımıyla ilgili bazı kritik farklılıklar vardır.

Web hosting, web projelerini desteklemek için kullanılan dosyalar ve sunucu alanı için uzaktan konum ve bakım sunma sürecidir. Geleneksel web hosting türleri, bireysel kullanıcıların bir web hosting sağlayıcısı ile küçük web siteleri oluşturup depolayabilecekleri hizmetleri ve işletmelerin, sitelerini barındırmak için internet hizmet sağlayıcıları gibi üçüncü taraflarla sözleşmeler yaptığı kurumsal web hosting hizmetlerini içerir .

Cloud Computing, uzaktan web barındırmayı da destekleyebilir. Cloud Computing hizmetlerinin tanımı, müşterilerin satıcılara kablosuz veya IP bağlantılı ağlar üzerinden bağlanmasını içerir. Cloud Computing’de, bir müşteri “bulut” adı verilen soyut bir ağ yörüngesi aracılığıyla bir satıcıya veri gönderir. Veriler daha sonra satıcıların sahip olduğu ve işlettiği uzak sunucularda saklanır ve muhafaza edilir.

Genel olarak, web hostingi içeren cloud computing hizmetleri, cloud computing ilkelerine dayanmayan diğer geleneksel web hosting türlerine bir alternatif olabilir. En büyük farklardan biri “tek müşteri” ile “çok kiracılı” yaklaşım olarak adlandırılabilir. Web hosting içeren cloud computing hizmetleri genellikle çok kiracılıdır. Bu, birden çok istemcinin dosyalarının ve veri kaynaklarının aynı sunucuda barındırıldığı anlamına gelir. Bu, bireysel müşteriler için esneklik ve isteğe bağlı hizmetler sağlar, böylece sağlayıcılar teslimatı kolayca büyütebilir veya küçültebilir.

Buna karşılık, özel web hosting, herhangi bir sunucuda yalnızca bir istemciye hizmet veren bir web hosting şirketini içerecektir. Bu, daha bireysel güvenlik ve bireysel bir müşteriye hizmet vermek için daha odaklı bir yaklaşım sağlar.

Cloud Computing eğitimi ile verilerinizi ve belgelerinizi güvenle saklayın!