Cloud Computing hizmetleri, işletmelere daha çok yönlü ve ölçeklenebilir BT hizmetlerine erişim sunarak paradan tasarruf sağlar. Bu, müşterilerin geçici bir talep nedeniyle bir BT mimarisi satın almak veya inşa etmek yerine ihtiyaçlarına göre belirli hizmet seviyelerini seçmelerine olanak tanır.

Cloud Computing’in işletmelere para tasarrufu sağlamasının en büyük yollarından biri, geleneksel donanım ekleme sistemini sunucu odalarına değiştirmektir. Gerçekten pahalı donanım satın alıp kurmak yerine, işletmeler bulut aracılığıyla veri kullanımı veya depolama hizmetlerini sipariş edebilir ve geçici erişim ücretlerini ödeyebilir. (Daha fazla bilgi almak için cloud computing eğitimimizi okuyun)

Bu devrim niteliğindeki model, satıcıların bu tür düzenlemelerin rahatlığını ve maliyet etkinliğini duyurduğu bir hizmet olarak yazılım (SaaS) ve hizmet olarak platform (PaaS) gibi terimler ortaya çıkardı.

Cloud Computing hizmetleriyle maliyet tasarrufunun bir başka büyük bileşeni, hızlı esneklik gibi bulut ilkeleri tarafından desteklenen ” isteğe bağlı hizmet ” olarak adlandırılan hizmetle ilgilidir.

Birçok cloud computing sistemi birden çok kiracıya veya istemciye hizmet ettiğinden, bir müşteri hesabına çok fazla maliyet olmadan hızlı ve kolay bir şekilde kaynak ekleyebilir veya buradan kaynak çıkarabilirler.

Bu, bir şirketin mevcut IP hizmetinin bir kısmına ihtiyaç duymadığında, şirketin o hizmet bileşenini bırakabileceği ve hemen bunun için ödeme yapmayı bırakabileceği anlamına gelir. Ayrıntılı bir hizmet düzeyi sözleşmesi (SLA), hizmet alıcılarının para ve kaynaklardan tasarruf etmek için “bir kuruş açabilecekleri” bu tür seçenekleri destekleyebilir.

Yukarıdakilere ek olarak, cloud computing, daha verimli veya daha etkili operasyonlar sağladığında para tasarrufu sağlar.

Değerli verilerin doğru zamanda elinizin altında olması, pahalı seyahat ihtiyacını ortadan kaldırarak, yoğun emek gerektiren ağ oluşturma görevlerini kolaylaştırarak veya liderlerin iş operasyonları hakkında hızlı kararlar almasına yardımcı olarak paradan tasarruf edebilir.

Tüm bunlar, modern cloud computing hizmetlerinin zaman içinde kendileri ve daha fazlasını nasıl ödediğinin bir parçası olabilir.

Cloud computing eğitimi almak için bize ulaşın.