Apache Cassandra, yüksek güvenilirlik için dağıtılmış bir NoSQL mimarisi kullanan açık kaynaklı bir veritabanıdır.

Apache Cassandra, kar amacı gütmeyen Apache tarafından yönetilen, yüksek kullanılabilirlik ve güvenilirlik sağlamak için dağıtılmış bir mimariden yararlanan açık kaynaklı bir NoSQL veri depolama sistemidir.

Apache Cassandra modern, hiper bağlantılı verilerle doludur ve her zaman kaydedilecek ve yararlanılacak yeni bilgiler vardır. İşletmelerin uygulamaları ve karar verme süreçleri aracılığıyla işlemesi ve başvurması gereken yeni veriler her zaman vardır. Ama öncelikle veri depolamak gerekir; kurumsal kullanım için bu veri depolama, bir veritabanı olarak adlandırılır.

BlueMark Academy, alanında uzman profesyonelleri ve nitelikli eğitim anlayışı ile Apache Cassandra oldukça kaliteli şartlarda katımcılar ile buluşturuyor. Daha fazla bilgi sahibi olmak ve Apache Cassandra Eğitimlerine kaydolmak için hemen bizimle iletişime geçin!

Apache Cassandra ile İlgili Önemli Noktalar

Apache Cassandra, emtia sunucuları arasında büyük miktarda veriyi yöneten açık kaynaklı bir NoSQL dağıtılmış veritabanıdır. Tek bir arıza noktası olmadan yüksek kullanılabilirlik sağlayan, birden çok emtia sunucusunda büyük hacimli verileri işlemek için tasarlanmış merkezi olmayan, ölçeklenebilir bir depolama sistemidir.

Apache Cassandra, Facebook için yaratıldı, ancak açık kaynaklı ve 2008’de bir Apache projesi olarak piyasaya sürüldü. Bundan sonra, 2010’da en yüksek önceliği buldu ve şu anda en iyi NoSQL veritabanları arasında yer alıyor. Apache Cassandra, genişleme kolaylığı ve daha da iyisi, tek bir başarısızlık noktası olmaması nedeniyle binlerce şirket tarafından güvenilir ve kullanılmaktadır. Şu anda Netflix, Twitter, Reddit vb. için veritabanları için de kullanılıyor.

Apache Cassandra Nasıl Çalışır?

Dağıtılmış bir veritabanı yönetim sistemi olan Apache Cassandra, birkaç bulut veri merkezi üzerinden büyük miktarda veriyi yönetmek için oluşturulmuştur. Cassandra’nın nasıl çalıştığını anlamak, sistemin üç temel sürecini anlamak anlamına gelir. Bunlar, üzerine inşa edildiği mimari bileşenler, bölümleme sistemi ve tekrarlanabilirliğidir.

Cassandra’nın Mimarisi

Cassandra’nın birincil mimarisi bir düğüm kümesinden oluşur. Apache Cassandra, eşler arası bir sistem olarak yapılandırılmıştır, DynamoDB ve Google Bigtable’a çok benzer. Cassandra’daki her düğüm eşittir ve Cassandra’nın yapısı için temel olan aynı önem düzeyini taşır. Her düğüm, belirli verilerin depolandığı tam noktadır. Birbiriyle ilişkili bir grup düğüm, bir veri merkezini oluşturur. Bir kümeyi oluşturan, işleme için veri depolayabilen eksiksiz veri merkezleri setidir.

Bölümleme Sistemi

Cassandra’da veriler bir bölümleme sistemi aracılığıyla depolanır ve alınır. Bir bölümleyici, bir veri kümesinin birincil kopyasının nerede saklanacağını belirleyen şeydir. Bu, düğüm belirteçleriyle doğrudan biçimde çalışır. Her düğüm, bir bölüm anahtarına dayalı bir dizi belirteçten sorumludur veya sorumludur. Bölüm anahtarı, verilerin nerede depolandığını belirlemekten sorumludur.

Veri bir kümeye girer girmez, bölüm anahtarına bir karma işlevi eklenir. Koordinatör düğüm, verileri bu bölüm altında aynı belirteçle düğüme göndermekten sorumludur.

Cassandra’nın Tekrarlanabilirliği

Cassandra’nın çalışmasının başka bir yolu, verileri düğümler arasında çoğaltmaktır. Bu ikincil düğümler, çoğaltma düğümleri olarak adlandırılır ve belirli bir veri kümesi için çoğaltma düğümlerinin sayısı, çoğaltma faktörüne (RF) bağlıdır. 3 çoğaltma faktörü, üç düğümün aynı veriyi depolayarak aynı belirteç aralığını kapsadığı anlamına gelir. Birden çok kopya, Cassandra’nın güvenilirliğinin anahtarıdır.

Temel Özellikleri ile Apache Cassandra

Apache Cassandra benzersiz bir veritabanı sistemidir ve temel özelliklerinden bazıları şunlardır:

Açık Kaynak Kullanılabilirliği

Kullanışlı bir ürünü ücretsiz almaktan daha heyecan verici bir şey olamaz. Bu muhtemelen Cassandra’nın geniş kapsamlı popülaritesinin ve kabulünün arkasındaki önemli faktörlerden biridir. Cassandra, Apache tarafından barındırılan açık kaynaklı ürünler arasındadır ve kullanmak isteyen herkes için ücretsizdir.

Dağıtılmış Ayak İzi

Cassandra’nın bir başka özelliği de, iyi dağıtılmış olması ve merkezi bir sistemin aksine birden çok düğüm üzerinde çalışması anlamına gelmesidir. Tüm düğümlerin önemi eşittir ve bir ana düğüm olmadan, hiçbir darboğaz süreci yavaşlatmaz. Bu çok önemli çünkü Apache Cassandra kullanan şirketlerin sürekli olarak doğru veriler üzerinde çalışması gerekiyor ve veri kaybına tahammülleri yok.

Ölçeklenebilirlik

Apache Cassandra esnek ölçeklenebilirliğe sahiptir. Bu, çok fazla zorluk veya direnç olmadan yukarı veya aşağı ölçeklenebileceği anlamına gelir. Cassandra’nın ölçeklenebilirliği bir kez daha düğüm mimarisinden kaynaklanır. Bir geliştirici veya şirket olarak ihtiyaçlarınız büyüdükçe yatay olarak büyümesi amaçlanmıştır.