Dünya gündeminde kendine bulduğu yerin önemli bir kısmını Bitcoin konusu üzerinden elde eden Blockchain Teknolojisi, bir iş networkü üzerindeki eylemlerin kayıt altına alınması sürecini kolaylaştıran ve kendi yöntemleri ile şifreleme yapan büyük bir defter olarak nitelendirilebilir.

Soyut ya da somut olması fark etmeksizin varlıkları kendi ağında izleme ve işlem yapılabilir potansiyele getirme niteliğine sahip olan Blockchain Teknolojisi, bilgi üzerinden çalışan bir yapıya sahiptir. Bloklardan oluşan ve zincir yapısına sahip olan bu teknoloji şifrelenmiş işlem takibi adına altyapı sağlayan bir database sistemi olarak bilinmektedir.

Blockchain’in gündemde bulunmasında en çok payı olan Bitcoin’de ise para transferleri adına atılan her adım bir bloğu temsil eder. Bu adımlar; göndericinin adı, gönderilenin adı ya da gönderilen tutar gibi adımlar olarak görülebilir. Blockchain teknolojisinin merkeziyetsiz ve güvenli olması, bu adımların şifrelenmesi ve asla değiştirilemez bir konuma getirilmesi ile ilgili bir durumdur. Blockchain tarafından kullanılan şifreleme işlemi en azından günümüz için asla kırılamaz bir yapı olarak görümektedir.

BlueMark Academy, alanda uzmanlaşmış profesyonel eğitimcileri sayesinde Blockchain Teknolojisi eğitimlerini kaliteli bir eğitim anlayışı ile sunmaktadır. Günümüzün ve geleceğin en önemli teknolojilerinden birisi olarak görülen Blockchain Teknolojisi ile kendinize katabileceklerinizin ve yapabileceklerinizin sınırı yok. Bitcoin piyasası hakkında derinlemesine bilgi edinmek adına da Blockchain eğitimlerinin faydasını göreceksiniz. Daha fazla bilgi sahibi olmak ve Blockchain Teknolojisi eğitimlerine kaydolmak için hemen bizimle iletişime geçin!

Blockchain’in Önemi Nedir?

Son yıllarda özellikle yazılım camiasının en çok adından söz ettiği konulardan birisi olan Blockchain Teknolojisi, özellikle ekonominin ve paranın seyrine yeni bir yön veren Bitcoin piyasasının arkasında bulunan teknoloji olması nedeni ile büyük bir popülariteye sahiptir. Günümüzde bilgi çağında olduğumuz birçok önemli düşünür tarafından dile getirilir. Bilgi çağında en önemli ayrıntı, bilginin iletilme hızı olarak görülmektedir.

Bilginin hızlı ve doğru bir biçimde alınması adına eşsiz bir teknoloji olarak görülen Blockchain Teknolojisi, sadece izni olan ağ üyeleri tarafından kullanılabilen bir büyük defter üzerinde verilerini toplamayı tercih eder. Anlık ve şeffaf bilgi alışverişini sağlama özelliğine sahip olan Blockchain Teknolojisi birçok konuda takip fırsatı tanımaktadır. Ödemeleri, siparişleri, üretimi, hesapları ve daha birçok şeyi depolama imkanı sunan Blockchain, tek bir görünümdeki gerçek veriyi üyelerle paylaştığı için şeffaf olma niteliğine sahiptir.

Blockchain ve Dijital Paralar

Kullanıcılarına dijital kimlikleri üzerinde benzersiz bir kontrol yetkisi sunan Blockchain Teknolojisi küresel olarak erişim imkanı olan bir defter olarak görülebilecek Blockchain birçok alanda yapabildiği yönetme, saklama ve depolama işlemlerinin yanında kripto paraların, dijital paraların zemini olarak da görülmektedir. Dijital kimlikler adına sağladığı özgür ve güvenli şartlar, Blockchain’i güven ekonomisinin en büyük aktörü haline getirmiştir. Bütün bu özellikleri sayesinde Blockchain Teknolojisinin dördüncü sanayi devriminin merkezinde olduğu ve bu sanayi devriminin en önemli yapıtaşlarından birisi olarak görüldüğü bilinmektedir.

Dördüncü sanayi devrimindeki rolünden de görüleceği üzere gündemini genellikle Bitcoin konusu üzerinden elde ediyor olsa da Blockchain Teknolojisi yalnızca finans sektörü üzerinde kullanılan bir teknoloji değildir. Birçok konuda depolama ve güvenlik hizmeti sağlayabilen Blockchain Teknolojisi olağanüstü bir güvenlik sistemine sahiptir. Ancak dijital paraların yavaş yavaş fiziksel işletmelerde de geçerliliğe sahip olması, Blockchain teknolojisinin en büyük vurgunu ekonomi üzerinde yapacağına dair ipucu olarak görülebilir.

Blockchain Teknolojisi Kullanan Önemli Kuruluşlar

Modern ve teknolojik bir kurum yönetim anlayışı izleyerek gelecekte kendine yer ayırtmak isteyen birçok firma Blockchain Teknolojisi kullanarak ilerlemeyi tercih ediyor. Blockchain’in sağladığı en büyük kolaylıklarından birisi olan uluslar arası ticaret, IBM Avrupa’nın da dikkatini çekmiş ve IBM Avrupa bu konuda bazı girişimlerde bulunmuştur. Uluslar arası anlamda önem arz eden bankaların kuruluşlar ile bağıntılı bir konsorsiyum kurmasına öncülük etmek isteyen IBM’in alanda çalışmaları sürmektedir.

Gıda konusunda güvenlik sağlamak isteyen Kroger, Unilever, Nestle, Dole, Walmart gibi birçok ünlü gıda firması Blockchain teknolojisi ile tedarik zincirinin kayıtlarını izlemektedir. Dünyada öne çıkan deniz taşımacılığı firmalarından birisi olan Maersk Line da uluslar arası sularda hareket eden gemilerini Blockchain teknolojisi aracılığı ile kontrol etmeyi tercih etmiştir. Birçok anlamda dünyaya yön veren Blockchain Teknolojisi adına öğrenebileceğiniz birçok veri, BlueMark Academy öncülüğünde evlerinize geliyor. Daha fazla bilgi sahibi olmak ve Blockchain Teknolojisi eğitimlerine kaydolmak için hemen bizimle iletişime geçin!