Blok zinciri, herhangi bir veri değişikliği olmaksızın sistemler arasındaki işlemleri kaydetmek için kullanılan açık, merkezi olmayan, dağıtılmış ve dijital bir defterdir. Genel, özel ve konsorsiyum olmak üzere farklı blok zinciri türleri vardır. Halka açık bir blok zincirinin erişim kısıtlaması yoktur.

Blockchain, verilerin değiştirilmesine izin vermez. Büyüyen kayıt listesine bloklar denir ve her blok, bir zaman damgası ve işlem verisi bilgisine sahip olan bir önceki bloğun adresini veya karmasını içerir.

Daha fazla bilgi sahibi olmak ya da BlueMark Academy’nin Blockchain Eğitimlerine kaydolmak için hemen bizimle iletişime geçin!

Blockchain Gelecekte Daha Önemli Bir Konuma Gelecek Mi?

Günümüz dünyasında dijitalleşme popüler hale geliyor. Esas olarak işlemler, kartlar veya İnternet bankacılığı veya diğer farklı dijital ödeme yöntemleri aracılığıyla yapılır ve bu da çok kısa sürede çok sayıda işlem yapılmasına neden olur. Finansal işlemleri veya işlem kümesini ele almak ve dijital ödemelerde güvenilir olmak için, sahte ödemeleri azaltan ve finansal piyasa verilerine, teminat bilgilerine ve ödeme sistemine güvenlik sağlayan blockchain, kullanılan en popüler teknoloji olmuştur.

Blockchain, işletmelerin zamandan ve paradan tasarruf etmelerine yardımcı olduğu için büyük faydalar sağlar, işlemler daha sorunsuz ve kısa sürede işlenir ve doğrulama çok kolay yapılır. Tüm işlemleri sorunsuz bir şekilde yapmak için dağıtılmış veritabanını kullanır.

Blok zincirinin farklı sektörlerde büyük bir geleceği var. Blok zincirinin şimdi etkili olduğu ve gelecekte etkili olacağı tahmin edilen sektörlerden bazıları şunlardır:

Siber güvenlik

Blockchain, siber güvenlik konusunda gerçekten önemli bir yere sahip. Verilerin güvenliğini sağlamaya ve daha az saldırıya uğramaya yardımcı olur. Bilgiler herhangi bir izin alınmadan değiştirilemez. Veriler esas olarak kriptografi teknolojisi kullanılarak doğrulanır ve şifrelenir. 

Dijital Para Birimi

Blockchain dijital para birimi için kullanılabilir. Bitcoin’in popülaritesini ve dijital para birimi olarak kullanımını hepimiz gördük. Bitcoin’in fiyatı, yıllar içerisinde başka hiçbir para biriminde asla gözlemlenmeyen bir şekilde yükseldi.

Kağıt paranın ödemenin geleceği olmadığı da söyleniyor. Ancak Bitcoin’in yükselişi, geleceğin dijital para biriminde olduğunu kanıtladı ve blockchain, buna güvenlik ve güvenilirlik sağlayan bir sonraki gelecek teknolojisidir.

Reklam

Web’de veya internette çok sayıda dijital reklam dolaşıyor, ancak dolandırıcılık, fiyat sorunları, trafik, ödeme modelleri ve şeffaflık eksikliği gibi birçok zorlukla karşı karşıya. Tedarik zincirine şeffaflık sağladığı ve güven olduğu için bu sorunlar blockchain yardımıyla çözülebilir.

Bu, doğru veya güvenilir şirketlerin başarılı olmasını ve yanlış tedarik zincirini azaltmasını sağlar. Büyük reklam şirketleri, işlerini dünya çapında büyütmek için bu teknolojiyi arıyor. Blockchain, bu reklam endüstrisindeki en büyük geleceklerden biridir.

Tahmin

Blockchain teknolojisi, tüm araştırma sürecini değiştirmek, danışmak, analiz etmek ve tahmin etmek için harika bir geleceğe sahiptir. Çevrimiçi platformların yardımıyla küresel olarak dağıtılmış tahmin pazarı oluşturmaya yardımcı olur.

Nesnelerin İnterneti ve Ağ

Blockchain, nesnelerin interneti ve ağ oluşturma gibi alanlarda yaygın olarak kullanıldığı için büyük bir geleceğe sahiptir. Birçok şirket, dağıtılmış bir IoT cihazları ağı oluşturmak için bu teknolojiyi kullanıyor.

Bu, farklı cihazları ve aralarındaki iletişimi yönetmek için merkezi bir konum gereksinimini ortadan kaldıracaktır. Çok sayıda cihaz için bir defter olarak çalışacak. Bunlar, yazılımı geliştirmek, hataları işlemek ve enerji uygulamalarını gözlemlemek için birbirleriyle iletişim kurabilir.

Tedarik Zinciri

Blockchain teknolojisi, tedarik zincirini yönetmek için kullanılır. Kalıcı dağıtılan kayıtta işlemi belgelemek ve işlemleri daha sağlam ve şeffaf bir şekilde denetlemek mümkündür. Esas olarak insan hatalarını ve zaman gecikmelerini en aza indirmeye yardımcı olur. Ayrıca tedarik zincirinin her noktasında maliyetleri, istihdamı ve salımları izlemek için kullanılır.

Dünya Ticareti

Blockchain teknolojisi dünya ticaretinin yönetiminde de kullanılıyor. Özellikle iş için değerlidir ve tedarik zincirini herkes için takip etmeyi kolaylaştırır. Gönderi ayrıntılarının herhangi bir şekilde kaybolmasını önlemek için gönderi numaralarının kolayca izlenmesine gerçekten yardımcı olur.

Tanımlanan prosedürü baştan sona takip etmek için çeşitli tarafların sürece dahil olmasını sağlar. Bu teknoloji, ilaçlar, yiyecekler, giysiler, otomobil parçaları vb. gibi sahte ürünlerin izlenmesine yardımcı olur. Dolayısıyla, Blockchain geleceğin önemli bir teknolojisi olacaktır.