Amazon Web Services, Amazon’un gelişen bulut bilişim trendinde yükselme ve uygulama programlama arayüzleri temin etme amacı ile çalışan ve şirketin yan kuruluşu olan bir teknolojik servisler bütünüdür. Şirketin tutulma sebeplerinden en önemlisi “kullandıkça öde” politikası olarak bilinmektedir.

Amazon Web Services, birlikte çalışıyor olduğu kuruluşlarla ve şirketlerle arasındaki bağı kullandıkça öde politikası ile kurarken şirketin bu yaklaşımı kendine olan güvenini ve piyasada ne kadar talep gördüğünü açıkça gözler önüne sermektedir. Birçok büyük şirket ile birlikte çalışması ile piyasasında çok önemli bir yer işgal eden ve uluslar arası çapta büyük bir itibarı olan Amazon Web Services, kullandıkça öde politikası ve müşterilerine olan dostça yaklaşımı sayesinde birçok hükümet tarafından da kullanılıyor. Amazon Web Services tarafından sağlanan teknoloji dünya geneline yayılmış olan sunucu çiftliklerinde uygulanmakla birlikte, çiftliklerin yönetimi ve hizmetin arzı yan kuruluş tarafından sağlanmaktadır. Amazon Web Services ücretleri; hükümetler, şirketler ya da kişiler tarafından temsil edilen abonelerin, gerekli kullanılabilirlik, yedeklilik, hizmet seçenekleri ve güvenlik gibi seçeneklere dair tercihlerine göre değişiklik göstermektedir.

BlueMark Academy, alanında uzman kadrosuyla Amazon Web Services Eğitimlerini kaliteli bir eğitim anlayışı doğrultusunda sunar. Geniş olanakları ve nitelikli eğitim anlayışı ile BlueMark Academy’nin Amazon Web Services eğitimleri, Amazon’un yan kuruluşu olarak desteklediği AWS hakkında temel ya da gelişmiş potansiyele sahip olmanızı sağlar. Daha fazla bilgi sahibi olmak ve Amazon Web Services eğitimlerine kaydolmak için hemen bizimle iletişime geçin!

AWS Nedir?

İşletmelere bulut bilişim biçiminde bilişim teknolojileri altyapı hizmetleri vermeye 2006 yılında başlayan AWS, işletmelere bulut bilişim teknoloji sayesinde önemli bir tolerans imkanı sunmuştur. Bu imkanın temelinde, işletmelerin önceki tarihlerde sunucu vb. gibi altyapı yatırımları yapmaya, teknolojik materyal rezervlerini aylar veya yıllar önceden belirlemeye karşı duyulan zorunluluğun bulut teknolojisi ile ortadan kaldırılması yatmaktadır. AWS, 190 farklı ülkede birçok farklı kişi, kurum ve hükümete hizmet vermesi ile ciddi bir itibara sahiptir. Ayrıca bu durum, güvenilirlik ve altyapı konusunda da AWS’ye birçok konuda üstünlük tanımıştır.

AWS’nin Farkı Nedir?

Fiziksel bilişim teknolojilerinin aksine bulut teknolojilerde ihtiyaç duyulan kadar alan satın alınır, ihtiyaç duyulmayan ve sonradan gereksiz olduğu düşünülen alan yeniden sunucu sahibine teslim edilebilir. Birçok bulut bilişim firmasında bu durum yalnızca fiziksel sunucu yatırımlarından kurtarılmakta ve bir yıl gibi uzun dönemli satın alınmalara mutabık kalma zorunluluğu taşımakta iken AWS’de kullanılan alan kadar ödeme yapıldığı için bu konuda daha kapsamlı bir avantaj düzlemi yaratılmıştır. AWS’yi diğer bulut bilişim hizmetlerinden ayrı tutan en büyük özelliklerden birisi daima bu olarak görülmektedir. AWS’nin sağladığı bu üstünlük dünya geneline yayılmış geniş altyapı sayesinde elde edilmiştir. Geniş altyapının AWS’ye sağladığı üstünlüğün sebebi ise stabilite ve güvenilirlik açısından sağladığı üstünlükten kaynaklanmaktadır.

AWS’nin En Önemli Özellikleri

AWS’nin en çok sevilen özelliklerinden birisi düşük maliyetli olarak hizmet veriyor olmasıdır. Peşin harcamadan veya uzun vadeli taahütlerden kaçınmaya imkan tanıyan AWS, ölçek ve uzmanlık konularında sahip olduğu üstünlük nedeni ile 4 yıl içerisinde 15 farklı sefer fiyatlarda düşüşe gitmiş, bu süreci de müşteri sayısındaki yükselişe rağmen bu biçimde atlatmıştır. AWS esnek ve çevik olması ile de müşterileri tarafından sıklıkla tercih edilen firmalardan birisi olmuştur. Hızlı yenilik yapabilme fırsatı tanıyan ve uçsuz bucaksız bir küresel bulut altyapısı sunan AWS’nin, donanım için haftalar ya da aylar beklemenize gerek kalmadan anlık olarak aksiyon adımları alabilme imkanı tanıdığı bilinir. Ayrıca AWS, dilden ve işletim sistemlerinden bağımsız bir platform olması nedeni ile diğer bulut uygulamalarından kendini ayırmaktadır. Sektörde birçok önemli sertifika ve denetime uygun bir grafik çiziyor olan AWS, güvenli ve dayanıklı bir platform olarak en önemli teknoloji kuruluşlarından biri olarak görülmektedir.

AWS, sağladığı altyapı ve güven olanakları ile sektörün lokomotifi olarak dünyada önemli bir yere sahiptir. Bu nedenle AWS ile ilgili çalışmalar yürüten Bilgi Teknolojileri sorumluları her zaman bir adım daha önde olmaları ile dikkat çekmişlerdir. BlueMark Academy’nin nitelikli AWS eğitimleri CV’nizde önemli bir yer edecek. Daha fazla bilgi için hemen bizimle iletişime geçin!