Amazon Web Services: AWS Rehberi

 

AWS , Altyapı Hizmeti (IaaS) ve Hizmet Olarak Platform (PaaS) sektöründe küresel bir pazar lideridir. Ayrıca çok çeşitli bulut hizmetleri sunar. Bu makalede, Amazon Web Sevices ile işinizi nasıl kolaylıkla ölçeklendirebileceğiniz konusuna yer verceğiz.

 

BlueMark Academy, Amazon Web Services eğitimlerini konusunda uzman ve AWS üzerine üst düzey yetkinliğe sahip eğitmenler eşliğinde farklı Amazon Web Services eğitimlerini sunmaktadır.

 

Amazon Web Services Nedir?

 

AWS, analitik, blockchain, AI vb. gibi uygulama geliştirme için çok çeşitli uzaktan bulut hizmetleri sunar. Bireylere ve kurumsal işletmelere herhangi bir uygulamanın geliştirilmesi ve sürdürülebilir büyümesi konusunda yardımcı olan bir platformdur. Bugün milyonlarca işletme, güvenilirliklerini, esnekliklerini ve ölçeklenebilirliklerini artırmalarına yardımcı olan gelişmiş uygulamalar bulmak için AWS bulut hizmetlerinden faydalanıyor.

 

İpucu: BlueMark Academy, BT profesyonelleri için oluşturduğu Amazon Web Services eğitimleri sayesinde platform konusunda uzman eğitmenlerden oluşan bir ekiple farklı AWS eğitimleri vermektedir.

 

Şimdi Amazon Web Sevicesin temel ve en popüler platformlarına göz atalım.

 

AWS EC2

 

Elastic Compute Cloud veya kısaca EC2, AWS bulut altyapısı üzerinde çok sayıda uygulamayı çalıştırmaya yardımcı olan sanal bir sunucudur. Abonelerin, pratik olarak sınırsız sayıda sanal makineye hizmet verebilen bir bilgi işlem ortamında uygulamaları çalıştırmasına olanak tanır.

 

Örneği (Instance) seçer seçmez sunucu kümesi, seçilen işletim sistemiyle birlikte dağıtılmaya başlanabilir. Bir EC2 bulut sunucusu oluşturmak için kullanabilecek üç popüler yol vardır.

 

  • Compute Optimized – Yüksek istek oranları gerektiren ve sektör lideri işlemcilerden yararlanan örnekler için en uygun olanıdır.
  • Memory Optimized – Bu örnekler, en verimli bellek maliyetini sunar.
  • Storage optimized – Bu örnekler, veri alma isteklerine hizmet etmek için SSD depolamaya son derece hızlı erişebilir.

 

AWS EC2 hizmeti, aralarından seçim yapılabilecek esnekliğe ve çeşitli bulut sunucusu türlerini sunan bir hizmettir. İşletim sistemleri, ağ ve güvenlik ayarları kolaylıkla özelleştirebilir.

 

BlueMark Academy AWS konusunda uzmanlaşmak isteyen sektör profesyonellerini, farklı Amazon Web Services eğitimleri ile buluşturuyor. AWS’de Sistem İşlemleri eğitimi sayesinde AWS EC2 ve AWS’de Sistem İşlemleri konusunda çok daha fazlasını bulabileceksiniz. Detaylı Bilgi ve Kayıt için hemen bize ulaşın!

 

AWS Lambda

 

Amazon Web Sevices Lambda, işletmelerin her zaman güç ve ölçeklenebilirlikten yararlanmasını sağlayan son derece güçlü ve uygun maliyetli bir platformdur. Bu bilgi işlem hizmeti, sunucuları yönetmeden kodları çalıştırmanıza olanak tanır.

 

Lambda ile altyapı, CPU, depolama veya bellek konusunda endişelenmeden uygulamalar geliştirilmeye odaklanılabilir. Günde birkaç istek veya saniyede binlerce istek olması fark etmeden gerektiğinde kodu çalıştırır ve otomatik olarak ölçeklenebilir. Amazon Web Sevices ortamı, uygulamaları çalıştırmak için harika bir platformdur. Ayrıca harcanılan kadar ödendiği için bütçe genişlemesine de olanak tanır.

 

Sunucu tabanlı mimari yerine örneklerde kullanabilen Lambda işlevleri şunları içerir:

 

  • Application Development: Otomatik ölçeklendirmenin ve altyapı performansı darboğazlarının karmaşıklıklarıyla uğraşmadan herhangi bir kod yazımına ve yürütmeye olanak tanır.
  • Amazon S3 Cloud: S3 klasörüne yeni bir dosya yüklendiği anda bir Lambda işlevi çalıştırılmasına olanak tanır.
  • Amazon Kinesis: Belirli günlük olaylarda Lambda işlevlerinin tetiklenmesini sağlar. Örnek: Web sitesine yeni ziyaretçiler.
  • CloudTrail in AWS: API anahtarları veya S3 depolama paketleri gibi kaynaklara erişim izinlerini etkinleştirmek veya devre dışı bırakmak gibi Cloudtrail günlüklerinin yığınlarına (haystack) kaydedilen iğne benzeri olayları başlatmaya olanak tanır.

 

BlueMark Academy Amazon Web Services eğitimleri ile farklı yetenekleri katılımcılarla buluşturuyor.   AWS’de Geliştirme eğitimi sayesinde bulut uygulama geliştirmede ciddi fark yaratacak en taze bilgileri veriyor.

 

Sonuç

 

Amazon’un AWS bulut bilişim hizmeti oldukça güvenlidir. Bu nedenle, AWS bulut hizmetlerini tercih etmek, işletmeler için faydalı olacaktır ve işletmedeki işleyişin, önde gelen bir bulut altyapısı platformun ile verilen hizmetlerin ölçeklendirilmesini sağlayacaktır.

 

Yeni başlayanlar için Amazon Web Sevices eğitimleri ile çok şey öğrenebileceğini söyleyebiliriz. BlueMark Academy olarak uzman eğitmen ekibi ve sektörün ihtiyaç duyduğu teknoloji odaklı eğitimlerimizle gücünüze güç, kariyerinize yeni bir yetenek ekleyeceğinizi unutmayın! Amazon Web Services eğitimleri sayesinde AWS nin en zorlu aşamalarını kolayca öğrenebilecek, tüm yenilikleri ve platform içerisindeki bilgileri uygulamalı olarak görebilecek ve en önemlisi kariyer yolculuğunuz için önemli bir adım atmış olacaksınız.