Tanım – Akıllı Şehir ne anlama geliyor?

Herhangi bir akıllı sistem gibi, Akıllı şehir de sensör güdümlü veri toplama ve güçlü analitiklerin daha iyi performans, daha düşük maliyetler ve daha az çevresel etki için geniş bir hizmet yelpazesini otomatikleştirmek ve düzenlemek için kullanıldığı bir şehirdir.

Akıllı şehirler bir dizi yol boyunca gelişiyor, ancak en yaygın yönlerden biri trafik yönetimi alanındadır. Otonom arabaların ortaya çıkışı, trafik akışlarını optimize etme çabası içinde çok çeşitli yol kenarı cihazları – trafik ışıklarından şerit işaretlerine kadar her şeyi – bağlama fırsatı yaratıyor.

Örneğin, bir trafik ışığının ne zaman renk değiştireceğine dair bir sinyal alan otonom bir otomobil, tam olarak durmaktan kaçınmak, yakıt tüketimini azaltmak ve trafik bağlantılarından kaçınmak için otomobilin neredeyse fark edilmeden hızlanmasına veya yavaşlamasına izin verecektir.

Sonunda, otonom araçlar karmaşık kavşaklarda bile makul derecede yüksek hızda birbirlerinden kaçınmayı öğrendikçe, bu durum trafik ışıklarının kaldırılmasına dönüşebilir ve işaretleri tamamen durdurabilir.

Bu arada, sensörlerden toplanan veriler, zayıf trafik akışına ve diğer sorunlara katkıda bulunan modelleri aramak için merkezi bilgisayarlara aktarılabilir ve bu da şehir planlamacılarının önce test edip sonra caddelerde, otoyollarda, köprülerde ve diğer belediye yapılarında onarım ve değişiklik yapmasına olanak tanır.

Aynı teknoloji, aşağıdakiler dahil çok çeşitli diğer şehir hizmetlerini iyileştirmek için kullanılabilir:

Sağlık Hizmeti

Hastalık ve enfeksiyonun daha etkili triyajı ve takibinin yanı sıra, faturalandırma, bakım sonrası, farmasötik süreçler ve sağlıklı yaşamın kolaylaştırılması;

Su

İyileştirilmiş hizmet sunumu ve koruması ve altyapı sağlığına ilişkin daha fazla bilgi;

Güç

Rüzgar, güneş ve diğer yenilenebilir enerji kaynaklarının daha verimli kullanılması ve daha verimli kullanılması;

Sosyal Hizmetler

İhtiyaç sahiplerine daha fazla erişim ve kaynakların daha iyi koordinasyonu;

Konut

Kısa ve uzun vadeli eğilimlerin, yükseltme / onarım gereksinimlerinin ve diğer işlevlerin iyileştirilmiş analizi;

Yönetim

Acil konular hakkında daha fazla kavrayış ve ayrıca bürokraside genel bir azalma;

Sivil Savunma

Kaynakların daha iyi koordinasyonu ve dış kurumlarla iletişim;

Polis | İtfaiye | Ambulans Hizmeti

Suç örüntülerinin, potansiyel tehlikelerin ve müdahale verilerinin izlenmesi iyileştirilecek.

Akıllı teknolojilerin, büyük ölçüde vatandaşlar ve devlet kurumları arasındaki iletişimi düzene sokarak vatandaşların hizmetlere erişimini büyük ölçüde iyileştirmesi bekleniyor. Hepimiz, örneğin Motorlu Taşıtlar Departmanında uzun çizgilere ve karmaşık süreçlere katlandık.

Doğal dil işleme ve sinir ağları gibi akıllı teknolojilerle, vatandaşlar otomatik bir çağrı merkezi veya web portalı aracılığıyla çok çeşitli temel faaliyetleri yürütebilmeli ve daha karmaşık hizmetlere ihtiyaç duyanlar için bekleme sürelerini büyük ölçüde azaltabilmelidir.

Aynı zamanda, sürekli büyüyen bir belediye bilgi tabanı, herhangi bir sonuç için tam olarak neyin gerekli olduğuna dair doğru bilgileri zamanında sunabilecektir – artık yalnızca sahip olmadığınızı bulmak için saatlerce sırada beklemenize gerek yok.

Kentsel nüfusun artmasıyla birlikte akıllı şehirler, sürdürülebilir bir temelde güvenli ve canlı ortamlar sağlamanın anahtarı olarak görülüyor. Teknolojinin çoğu hala gelişiyor ve akıllı bir şehir vizyonu hala oldukça belirsiz, ancak fikir kamuoyunun bilincinde sağlam bir şekilde kök saldı.

Siz de akıllı şehir planlamalarına katılmak, şirketinize katkıda bulunmak için yapay zeka eğitimi, makine öğrenimi eğitimi ve big data eğitimlerimize katılın.