Agile Coaching rolü son yıllarda popülerlik kazanıyor. Agile Coaching pazarı, Çevik’in ana akım olarak benimsenmesi nedeniyle hızla büyüyor. Agile Coach, bir ekip veya şirket içinde Agile süreçleri oluşturmaktan ve geliştirmekten sorumlu kişidir.

Çevik koçlar çalışan olabilir veya harici yükleniciler olarak çalışabilir. Genellikle, bir şirket Waterfall gibi mevcut çalışma uygulamalarından Çevik metodoloji ilkeleriyle çalışmaya geçerken bir Çevik koç ihtiyacı duyacaktır.

Agile Coach rolündekiler çoğunlukla proje yönetimi, ürün yönetimi, BT veya yazılım geliştirme geçmişlerinden gelir. Genellikle Scrum, Kanban ve Scaled Agile Framework (SAFe) gibi farklı Çevik metodolojilerle çok fazla deneyime sahiptirler.

BlueMark Academy, alanında uzman eğitimcileri, kaliteli eğitim anlayışı ve geniş olanakları ile birlikte Agile Coaching Eğitimlerini nitelikli bir biçimde kullanıcılarına sunar. BlueMark Academy’nin Eğitimleri hakkında daha fazla bilgi sahibi olmak ya da Agile Coach Eğitimlerine kaydolmak için hemen bizimle iletişime geçin!

Agile Koçu’na Neden İhtiyaç Duyulur?

Agile Koçları genellikle koçluk ve mentorluk konusunda yetkindirler ve insanlara karşılaştıkları zorluklar için doğru çözümleri bulmaları için rehberlik edebilir ve yardım edebilirler. Çevikliği anlamak kolaydır, ancak ustalaşmak zordur. Bu sorunların çoğu, Agile’ı bir ekip, departman veya tüm şirket içinde uygulamanın ne kadar kolay olduğuna dair gerçekçi olmayan beklentilerden kaynaklanır.

Örneğin, Scrum’ın çekiciliği çok büyüktür çünkü görünüşte uygulanması kolay, herkese uyan tek bir çözüm sunar. Ancak, her durum farklıdır ve birçok proje yöneticisi kendilerini tüm doğru Çevik süreçleri uyguladıkları durumlarda bulur, ancak yine de bir şeylerin tam olarak çalışmadığı hissi vardır. Agile Koçu, Agile’ın beklenen sonuçları vermemesinin nedenlerini ve durumu düzeltmek için hangi adımların atılması gerektiğini bulmak için çalışır.

Agile Coach Türleri

Kullanımda olan ve bazen kafa karıştırıcı olabilen birçok farklı rol adı vardır. Çevik koçlara bazen şöyle denir: Çevik kolaylaştırıcılar, Scrum ustaları, Scrum koçları, yineleme yöneticileri, Kanban koçları veya kurumsal Çevik koçları. Çevik koçluk hakkında düşünmenin en kolay yolu, kimin kim tarafından koçluk edildiğinin merceğinden geçer. Agile Coaching Enstitüsü, Çevik koçluk için en yaygın üç senaryoyla uyumlu olan üç sertifika düzeyi sunar.

Çevik Ekip Kolaylaştırıcısı

Çevik bir ekip kolaylaştırıcısının odak noktası tek bir ekiptir. Scrum ustası, Scrum koçu, Kanban koçu; tüm bu unvanlar bu kategoriye girer. Çevik ekip kolaylaştırıcısının amacı, tek ekibin Çevik’e geçişine yardımcı olmak ve nihayetinde ekibin verimliliğini artırmaktır.

Agile Coach

Çoğu Çevik koç, Çevik bir koç olma sürecinde doğal bir basamak olduğundan, Çevik takım kolaylaştırıcısı olarak önceden biraz deneyime sahiptir. Çevik bir koç, Çevikliği çok ekip düzeyinde ve organizasyon genelinde yaymakla ilgilenir.

Bazen bir Çevik koç, ekiplerle bireysel olarak etkileşime girebilirken, daha sıklıkla Çevik ekip kolaylaştırıcıları ve Çevik’in diğer dahili elçileriyle birlikte çalışarak Çevik’in uygulanmasını engelleyen tüm engelleri belirleyip ortadan kaldıracaktır.

Kurumsal Çevik Koç

Adından da anlaşılacağı gibi, kurumsal Agile koçları kurumsal düzeyde çalışır. Koçluğun altında yatan beceriler Çevik bir koçunkine benzer olsa da, bir kurumsal Çevik koç, kurumsal tasarım, kurumsal değişim yönetimi ve yönetici liderlik koçluğu bilgisine sahip olmalıdır. Aynı zamanda, bazı kurumsal Agile çerçeveler hakkında iyi bir kavrayışa sahip olmalıdırlar.

Agile Coach Proje Yöneticisine Nasıl Yardımcı Olabilir?

Ekibinizde Agile ile ilgili herhangi bir sorunla karşılaşırsanız, Agile Koçu danışabileceğiniz en iyi kişilerden biridir. Çevik Koçu, kariyeri boyunca birçok durum görmüştür ve size doğru yönde rehberlik edebilmelidir. Sizinle alakalı belirli bir Agile konusu hakkında bir atölye çalışması veya ders vermelerini isteyebilirsiniz.

Agile sürecinizde büyük bir sorununuz yokmuş gibi hissetseniz bile, Agile koçunu ana toplantılarda bulunması ve yumuşak bir denetim yapması için davet etmek iyi bir fikir olabilir. Nelerin iyileştirilebileceği konusunda değerli geri bildirimler sağlayabilir ve hatta farkında olmadığınız bazı sorunları ortaya çıkarabilirler.

Nasıl Çevik Koçu Olunur?

Proje yönetimi, Çevik Koçu olmanın yollarından biridir. Bir proje yöneticisi olarak, Agile metodolojilerine maruz kalmanız muhtemeldir ve genellikle proje yöneticilerinden bir şirkette Agile’ı bir ekibe tanıtması ve bir Çevik ekip kolaylaştırıcısının sorumluluklarını üstlenmesi istenen ilk kişilerden bazılarıdır.

Çevik ile herhangi bir deneyiminiz yoksa, ilgili, uygulamalı deneyim kazanmak için zaten Çevik ilkeleri kullanan projelere başvurun. Sertifika ve eğitim programları Çevik Koçu olmak için size yardımcı olacaktır. BlueMark Academy’nin Agile Coaching Eğitimlerine katılarak Çevik Koçu olma yolunda önemli bir yol kat edebilirsiniz!