Adobe Creative Cloud, Adobe tarafından oluşturulan fotoğraf, videografi, tasarım ve web geliştirme için ideal olan bir dizi uygulama ve hizmettir. Creative Cloud’da, çeşitli mobil uygulamalara, şablonlara, bulut hizmetlerine, varlıklara ve eğiticilere ek olarak 20’den fazla uygulama bulunmaktadır.

Adobe Creative Cloud karmaşık ve çok fazla özelliğe sahip olmasına rağmen, yazılım yeni başlayanlardan profesyonellere kadar her seviyedeki kullanıcılar için özelliklere sahiptir. Yani, Creative Cloud’u kullanmak için fotoğraf, videografi, tasarım veya web geliştirme konusunda uzman olmanıza gerek yok.

Şimdi, yazılımın işlevselliği hakkında daha fazla bilgi edinmek için Adobe Creative Cloud uygulamalarının bir listesini gözden geçirelim;

 1. Photoshop
 2. InDesign
 3. Illustrator
 4. Lightroom
 5. Adobe XD
 6. Adobe Premiere Rush
 7. Adobe Premiere Pro
 8. After Effects
 9. Adobe Audition
 10. Adobe Spark
 11. Character Animator
 12. Dimension
 13. Acrobat Pro
 14. Dreamweaver
 15. Animate
 16. Lightroom
 17. ClassicBridge
 18. Media Encoder
 19. InCopy
 20. Prelude
 21. Fuse (Beta)

İşte onları benzersiz kılan şeyleri daha iyi anlamanıza yardımcı olmak için bu uygulamaların her birinin temel özellikleri;

 

Photoshop

Photoshop, fotoğraf, çizim ve çizimler üzerinde çalışmak, oluşturmak ve değiştirmek için ideal bir görüntüleme ve grafik tasarım yazılımıdır. Görüntüleri simüle etmenize, 3D çizimleri uygulamada değiştirmenize ve videoları düzenlemenize izin verir.

 

InDesign

InDesign poster, kitap, dergi ve PDF oluşturmak ve yayınlamak için bir düzen tasarım yazılımıdır. Uygulama basit animasyonlar yapmanıza yardımcı olabilir.

 

Illustrator

Illustrator, web, video, mobil ve baskı için çizimler oluşturmayı ideal hale getiren bir vektör grafik yazılımıdır. Uygulama ile bir tür çizim, logo, renk örneği ve tipografi yapabilirsiniz.

 

Lightroom

Lightroom bulut tabanlı bir fotoğraf yazılımıdır – yani fotoğraf içeriğinize herhangi bir cihazdan istediğiniz yerden erişebilirsiniz. Uygulama, fotoğraflarınızı düzenlemenize, paylaşmanıza, organize etmenize ve depolamanıza olanak tanır.

 

Adobe XD

Adobe XD, kullanıcı deneyimi (UX) tasarımcıları için ideal olan kapsamlı bir web sitesi geliştirme yazılımıdır. Siteniz için öngördüğünüz UX’e ulaşmanızı sağlamak için tasarım süreci boyunca web sayfası prototipleri oluşturabilir ve paylaşabilirsiniz.

 

Adobe Rush

Adobe Premiere Rush, hareket halindeyken yüksek kaliteli video içeriği oluşturmak ve yayınlamak için mobil uyumlu bir yazılımdır. Uygulamanın yerleşik bir kamerası vardır, böylece videoları çekebilir, düzenleyebilir ve paylaşabilir ve ardından bunları mobil cihazınızdan sosyal medya kanallarınıza yükleyebilirsiniz.

 

Adobe Premiere Pro

Adobe Premiere Pro film, web ve TV içeriği üzerinde çalışmak için üretilmiş bir video düzenleme yazılımıdır. Uygulama, videonuzun ses kalitesini artırmanıza, renk derecelendirmesini değiştirmenize ve hareketli grafikler uygulamanıza olanak tanıyan özellikler içerir.

 

After Effects

After Effects benzersiz geçişler, film başlıkları ve tanıtımlar oluşturmak için hareketli bir grafik ve görsel efekt yazılımıdır. Metin, logo ve karakterlerin uygulama ile hemen hemen her şekilde hareket etmesini sağlayabilirsiniz.

 

Adobe Audition

Adobe Audition ses oluşturmak, karıştırmak ve geri yüklemek için bir düzenleme yazılımıdır. Uygulama, ses formunuzla uyumlu seçeneği belirleyebilmeniz için dalga formu, çoklu iz ve spektral ekranlar içerir.

 

Adobe Spark

Adobe Spark, sosyal grafikler, video hikayeleri ve web sayfaları oluşturmak için bir hikaye anlatma yazılımıdır. Uygulama, yaptığınız herhangi bir içeriği markalamanızı, web ve mobil cihazlar için resim veya video tasarlamanızı sağlar.

 

Character Animator

Character Animator, herhangi bir sanat eserini veya yazılımın yerleşik karakter şablonlarından birini animasyona dönüştürmenizi sağlar. Web kameranızı, animasyonlara hareketlerinizi ve ifadelerinizi gerçek zamanlı olarak eklemek için de kullanabilirsiniz.

 

Dimension

Dimension, fotogerçekçi görüntüler oluşturmak isteyen grafik tasarımcılar için üretilmiştir. Yazılım, ürün örnekleri, paket tasarımları ve özel logolar oluşturmanıza olanak tanır. Gerçekçi 3D görüntüler, herhangi bir iş parçasına doğru malzemeler, arka planlar, aydınlatma ve perspektif dahil edilerek de oluşturulabilir.

 

Acrobat Pro

Acrobat Pro, bulut tabanlı bir belge okuma ve PDF aracıdır – yani siz ve ekip üyeleriniz önemli PDF dosyalarını herhangi bir yerden ve herhangi bir cihazdan inceleyebilir, paylaşabilir ve düzenleyebilirsiniz. Bir dokümanda birden fazla yorumcunuz olabilir ve herkesin yorumlarını paylaşılan PDF’de kolayca toplayabilirsiniz.

 

Dreamweaver

Dreamweaver bir web tasarım uygulamasıdır. Duyarlı web siteleri oluşturmak için idealdir. Bu, sitenizin, görüntülendiği cihaz veya ekran boyutu ne olursa olsun harika görüneceğinden emin olduğunuz anlamına gelir. Yazılım HTML, Javascript, CSS ve diğer programlama dillerini destekler, böylece sitenizi istediğiniz gibi kodlayabilir ve tasarlayabilirsiniz.

 

Animate

Animate; web, video oyunları ve uygulamalar için benzersiz, etkileşimli vektör ve bitmap animasyonları oluşturmanıza olanak tanır. Karakterler çizebilir veya animasyonlar oluşturabilir ve uygulamanın sunduğu çeşitli araçlarla onları canlandırabilirsiniz.

 

Lightroom Classic

Lightroom Classic, mobil ve masaüstü için bulut tabanlı bir fotoğraf düzenleme uygulamasıdır. Renkleri geliştirebilir, görüntünün parçalarını tamamen kaldırabilir, panorama oluşturmak için fotoğrafları birleştirebilir ve bozuk görüntüleri değiştirebilirsiniz.

 

Bridge

Bridge, tüm Creative Cloud uygulamalarınız ve çalışmalarınız için bir organizasyon programıdır. Creative Cloud uygulamalarınızdan herhangi birinde oluşturulan dosyalara göz atma, organize etme, önizleme ve toplu düzenlemeler yapmanın yanı sıra kişisel ve ekip varlıklarını belirlemenizi sağlar.

 

Media Encoder

Media Encoder, tüm Adobe uygulamalarınızda içeriğinizi yönetmek için kullanılan bir medya işleme uygulamasıdır. Medyayı projeleriniz ve tasarımlarınız için gereken her formatta alabilir, dönüştürebilir ve çıktı alabilirsiniz.

 

InCopy

InCopy, metin yazarları ve editörlerle çalışmak için üretilmiş bir yazılımdır. Değişiklikleri izleyebilir, mizanpaj önerileri yapabilir, metin yazabilir ve belgeleri paylaşabilirsiniz. Bir belgeyi, birbirlerinin görüş ve önerilerini yazmadan diğer editörlerle aynı anda inceleyebilirsiniz.

 

Prelude

Prelude, içeriğinizin kabaca bir kesimini oluşturmak için kullanılan bir video günlüğü, meta veri girişi ve alım aracıdır. Adobe Premiere Pro ile entegrasyonu, hazır olduğunuzda daha ayrıntılı video düzenlemelerine geçişi kolaylaştırır.

 

Fuse

Fuse, Photoshop için 3D karakterler oluşturmanıza olanak tanır. Modelleme uygulaması, projeleriniz için insan benzeri karakterler ve modeller oluşturmayı kolaylaştırır. Daha sonra bunları Photoshop projenizde bir kez poz verebilir, canlandırabilir ve değiştirmeye devam edebilirsiniz.

Creative Cloud’un derinliklerine inmek istiyorsanız virtual Adobe Creative Cloud Eğitimlerimize göz atın!