Bu yılki büyük Amazon Web Services (AWS) konferansından çok sayıda kayda değer AWS re:Invent 2021 duyurusu vardı. 2022 için bulut teknolojisinde neler olacak? Kullanıcılar ve işletmeler bunların yaratacağı fırsatlara nasıl hazırlanabilir?

Bu makalede, AWS re:Invent 2021’de öne çıkan bazı trendler hakkında konuşacağız. Ayrıca bireylerin ve işletmelerin 2022’nin bulut trendlerine hazırlanmasına yardımcı olacak bazı kaynaklar sunacağız.

Makine Öğrenimi Öne Çıkıyor

AWS re:Invent 2021’de, makine öğrenimini daha erişilebilir ve kapsayıcı hale getirme konusunda ne kadar hassas olduğunu gösterdi.

Makine öğrenimi ile ilgili duyurular;

  • Amazon SageMaker Canvas: SageMaker Canvas , iş kullanıcılarına veri bilimcilerini rahatsız etmeden ML modelleri oluşturmaları için kodsuz bir yol sunar
  • SageMaker Ground Truth Plus: SageMaker Ground Truth Plus , ekiplerin eğitim veri kümeleri oluşturma konusunda yardım almak için uzmanlarla bağlantı kurmasını sağlayan anahtar teslim bir hizmettir.
  • SageMaker Sunucusuz Çıkarım: SageMaker Sunucusuz Çıkarım , kullanıcıların temel altyapıyı yapılandırmadan veya yönetmeden çıkarım için ML modellerini dağıtmasına olanak tanır; bu, kesintili trafiğe sahip uygulamalar için ideal bir yöntemdir.

Makine öğrenimi ve yapay zeka hakkında daha fazla bilgi edinmek mi istiyorsunuz? BleuMark Academy’nin Makine Öğrenimi Eğitimleri makine öğreniminde mükemmelliğe giden net bir yol sağlar.

Kod Gerektirmeyen Araçlar, AWS Geliştirmeyi Basitleştiriyor!

AWS Amplify Studio , yeni başlayanlar ve küçük işletme kullanım durumları için potansiyel bir oyun değiştiricidir. Arka uç ve ön uç bileşenleri de dahil olmak üzere web ve mobil uygulamalar oluşturmaya yönelik bu yeni düşük kodlu görsel geliştirme aracı.

Ancak kodsuz ve düşük kodlu hareket , mühendisin sonunu hecelemez . Nitelikli geliştiricilere ihtiyaç var ve olmaya devam edecek.

AWS, Daha Akıllı Analitik ve Depolama Seçenekleri Sunuyor

AWS re:Invent 2021’de duyurulduğu üzere artık Redshift , EMR , MSK ve Kinesis Veri Akışları için sunucusuz ve isteğe bağlı seçenekler sunuyor . Bunlar, altyapı yönetimini denklemden çıkarır ve meşgul olduğunda ölçeği artırır ve olmadığında ölçeği küçültür. Bu araçlar, analitikleri insanlar, kuruluşlar ve özellikle de yeni başlayanlar için çok daha erişilebilir hale getirir.

re:Invent 2021’den çıkan haberlerin depolama tarafında, AWS yeni bir S3 depolama sınıfı olan Amazon S3 Glacier Instant Retrieval’ı kullanıma sundu . Yeni bir depolama sınıfı kulağa heyecan verici bir şey gibi gelmese de Glacier Instant Retrieval, düşük maliyetler ve anında erişim sunan bir arşiv çözümü sunmayı hedefliyor. İhtiyaçlarınız için doğru S3 depolama sınıfını düşünürken  2022’de kesinlikle akılda tutulması gereken bir şey olduğunu söylemeden geçmeyelim.

Sürdürülebilirlik En Önemli Öncelik Haline Geliyor

Sürdürülebilirlik, tüm bulut sağlayıcıları için önemli bir hedef haline geldi. AWS, re:Invent 2021’de, AWS Well-Architected Framework’e yeni bir Sürdürülebilirlik Sütunu eklediklerini ve bir AWS Karbon Ayak İzi Aracının yapım aşamasında olduğunu duyurdu.

Bulut kaynakları sağlama, ölçeği büyütme ve küçültme konusunda daha akıllı ve daha seçici olmak çevre için duyarlı hareketlerdir. Ancak bu yeterli bir motivasyon değilse, işletmeler için önemli tasarruflar anlamına da gelebilir.

2022 Bulut İnovasyonunun Yılı Olabilir

Siz veya kuruluşunuz bulutta yeniyseniz, yalnız değilsiniz. Ayrıca başlamak için hiçte geç değil!

AWS CEO’su Adam Selipsky, re:Invent 2021 açılış konuşmasında “Büyük bir benimseme gibi görünse de aslında daha yeni başlıyoruz” dedi . Analistler, BT harcamalarının belki de %5-15’inin buluta taşındığını tahmin ediyor. Önümüzdeki yıllarda taşınacak çok fazla iş yükü olacağı öngörülüyor.

AWS ve bulut bilişimin kariyer ve iş dönüşüm gücünden yararlanmak için daha iyi bir zaman olmamıştı.

BlueMark Academy’nin sunduğu AWS Eğitimleri ile ekiplerinizin AWS konusundaki yeteneklerini geliştirebilir, bulut teknolojisini kurumsal kimliğinize uygulama konusunda üst düzey bir yetkinliğe kavuşturabilirsiniz. Daha fazla bilgi için AWS Eğitimleri sayfamızı ziyaret ederek eğitimler hakkında detaylı bilgi edinebilir, eğitim zamanları ve katılım için telefon e-posta yoluyla bize ulaşabilirsiniz.