Web seminerlerinin, MOOC’lerin ve diğer sanal sınıf araçlarının Covid-19 sebebiyle sıkça aranıyor olması göz önüne alındığında, online kolaylaştırıcılar öğrenme deneyimini güçlendirmenin yollarını tanımlamak için katılımcılarına borçlu. Sınıf kaynaklarını çevrimiçi alana sığdırmaya çalışmak yerine, yolculuğa başlamak için sağlam veragojiyi desteklemeliyiz.

Ne yazık ki, kolaylaştırıcılar bazen yetişkinlerin öğrenim ilkelerinin, çevrimiçi olduklarında oturumlarının bel kemiği olması gerektiğini unutmaktadır. Öğrenciler uzaktan katıldıkları için hala öğrenmek ve birbirleriyle etkileşim içinde olmak istemektedir.

Bu sebeple BlueMark Academy olarak virtual eğitimlerde daha fazla aktif olmak adına sizin için 7 tüyo paylaşacağız;

 

Etkileşim için eğitim malzemeleri tasarlayın

Tasarım, teslimat modundan bağımsız olarak herhangi bir eğitmen için önemlidir. Ancak, virtual eğitim için özellikle önemlidir. Slaytları tasarlama söz konusu olduğunda daha azı gerçekten daha fazlası için yeterlidir ve doğru görsel metafor, öğrenenler için her zaman bir metin sayfasını ortaya koyar.

Katılımcıların kaynaklara nasıl erişebileceğini düşünün. Sunum sırasında pencerelerin arasını tıklatmalarını gerçekten istemezsiniz. Oturumdan sonra e-postayla gönderilebilecek ayrıntılı bir kaynağa ait anlık görüntü tercih edilir.

Bant genişliğinin bir sorun olduğu durumlarda, eğitmen web kameralarının ve uzun video kliplerin kullanımına alternatifler aramalıdır. Metin sohbeti, işbirlikçi beyaz tahta ve eğlenceli materyaller iyi seçeneklerdir. Görüntülerin çözünürlüğünün azaltılması “gecikme süresi” sorunlarının azaltılmasına da yardımcı olacaktır.

 

Seans öncesi aktiviteler hazırlayın

Erken başlayan öğrenciler için, bir döngüde programlanmış alıştırmalar, anketler ve kelime bulmacaları olabilir. Bunlar onları içeriğin takip etmesi için zihinsel olarak hazırlamaya yardımcı olacak ve daha sonraki katılım ve etkileşim için sahneyi ayarlayacaktır. Ayrıca, kolaylaştırıcı sunum sırasındaki sorunları azaltmak için ses hacmi ve netlik gibi bazı teknik kontrollere yol açabilir.

Bu tür bir etkileşim, e-posta ve Facebook’u kontrol etmek için uzaklaşmak yerine, öğrencilerin oturum başlayana kadar çevrimiçi kalmasına yardımcı olur.

Yeni kullanıcılar için, platformun nasıl kullanılacağına ilişkin kısa video bağlantıları (örneğin, Webex Goto Toplantısı veya Blackboard İşbirliği) önceden öğrencilere gönderilebilir.

Son olarak, bu seans öncesi anlar, eğitmenin kendileri ve ekipleri hakkında bazı bilgileri paylaşarak gruplarıyla bağlantı kurması için yararlı bir zaman olabilir.

 

Dikkat dağıtan şeylerden kaçının

Öğrencilerden e-postaları, telefonları kapatmalarını ve diğer dikkat dağıtıcı unsurları sınırlamalarını istiyoruz, ancak bazen bu yönergeleri kendimiz izlemiyoruz. Eğitmenler olarak katılımcılarımızı onurlandırmalı ve onlara tamamen odaklanmış olmamızı sağlamalıyız. Mesajlara göz atmak ve odağı kaybetmek çok kolaydır.

 

Sisteme erken giriş yapın

Oturum başlamadan 15-20 dakika önce oturum açmak, sesinizi test etmeniz ve platform araçlarıyla kendinizi yeniden test etmeniz için size zaman kazandıracaktır. Birden fazla kişiyle sunum yapıyorsanız, mikrofonlardan gereksiz geri bildirim gelip gelmediğini kontrol edin. Bu, panelde bulunabilen ve uzaktan bağlananları da içerir.

 

 

Bluetooth kulaklıklı mikrofon seti kullanın

Bluetooth kulaklıklı mikrofon seti eklemek, ilk kurulumunuza maliyet katabilirken, daha özgün bir teslimat sunmanıza yardımcı olur. Daha da önemlisi, diğer araçları ve özellikleri daha kolay kontrol etmenizi sağlar. Ayrıca, bluetooth kulaklıklı mikrofon seti sunumun ses kalitesini artıracak, bu da canlı katılımcılar ve eğitim sonrası kaydı izleyenler için yararlı olacaktır.

 

Katılımcıları dahil edin

Katılımcıları erken ve sık sık dahil edin. Eğitim yüz yüze olmadığında, eğitmen katılımcıların etrafında ve ekranlarında olup biten her şeyle dikkat çekmek için yarışıyor. Bir basketbol sahası kuralı olarak, katılımcıları dört dakikada bir dahil etmeye çalışın. Aşağıdaki gibi araçları kullanabilirsiniz:

  • “show of hands”
  • yazılı sohbet
  • online çıkış odaları
  • paylaşılan beyaz tahta
  • anketler
  • sınavlar
  • fotoğraf paylaşımı
  • stretch breaks

 

Eğitim sonrası başarıyı ayarlama

Sanal eğitim, katılımcılar için geniş stokları boyamış olsa da, eğiticinin hala güçlendirmeyi desteklemesi ve öğrenme transferini desteklemesi gerekiyor. Bir ipucu olarak, eğitim sonrası soru ve cevapların yanı sıra çevrimiçi olarak tartışılan ek okumaların veya kaynakların bir kopyasını gönderin. Kayda bir bağlantı sağlamak, katılımcıların öğrenmelerini tekrar gözden geçirmelerini ve temel kavramları korumalarına yardımcı olacaktır.