Günümüz iş dünyasında veri analizi yoluyla çok fazla bilgi toplanırken, yorumlayabilmemiz için bu verilerin bir resmini çizmenin bir yolunu bulmamız gerekir. Veri görselleştirme, haritalar veya grafikler aracılığıyla görsel bağlam vererek bize bilginin ne anlama geldiğine dair net bir fikir verir.

Veri görselleştirme, verileri insan zihninin anlaması için daha doğal hale getirir ve dolayısıyla büyük veri kümeleri içindeki eğilimleri, kalıpları ve aykırı değerleri tanımlamayı kolaylaştırır. Bu nedenle verilerin yönetilmesinde ve yorumlanmasında kritik bir öneme sahiptir.

BlueMark Academy, bünyesinde yer verdiği eğitimciler ve geniş olanaklara sahip eğitim anlayışı ile birlikte Veri Görselleştirme (Data Visualization) derslerini başarılı bir biçimde katılımcılara sunar. Şirketinizin verileri yorumlamasında önemli kolaylıklar sağlayacak olan Veri Görselleştirme Eğitimleri, birçok karar noktasında sizlere avantaj sağlayacaktır. BlueMark Academy’nin eğitimleri hakkında daha fazla bilgi sahibi olmak ya da Veri Görselleştirme Eğitimlerine kaydolmak için hemen bizimle iletişime geçin!

Veri Görselleştirmenin Önemi

Şirketiniz hangi alanda hizmet veriyor olursa olsun, veri görselleştirme, verileri mümkün olan en verimli şekilde sunarak yardımcı olabilir. İş zekası sürecinin temel adımlarından biri olan veri görselleştirme, ham verileri alır, modeller ve sonuçlara ulaşılabilmesi için verileri sunar. Gelişmiş analitikte veri bilimcileri, temel verileri anlaması ve yorumlaması daha kolay görselleştirmelerde daha iyi derlemek için makine öğrenimi algoritmaları oluşturuyor.

Veri görselleştirme, bilgileri evrensel, hızlı ve etkili bir şekilde iletmek için görsel verileri kullanır. Bu uygulama, şirketlerin hangi alanların iyileştirilmesi gerektiğini, hangi faktörlerin müşteri memnuniyetini ve memnuniyetsizliğini etkilediğini ve belirli ürünlerle ne yapacaklarını (nereye gitmeleri ve kime satmaları gerektiğini) belirlemelerine yardımcı olabilir. Görselleştirilmiş veriler, paydaşlara, işletme sahiplerine ve karar vericilere satış hacimleri ve gelecekteki büyüme hakkında daha iyi bir tahmin sağlar.

Veri Görselleştirmenin Faydaları Nelerdir?

Veri görselleştirme, verilerin etkileşimli görsel temsilleriyle bir kuruluşun karar verme sürecini olumlu yönde etkiler. İşletmeler artık verileri grafik veya resimli formlarda yorumlayabildikleri için kalıpları daha hızlı tanıyabilir. Veri görselleştirmenin bir kuruluşa fayda sağlayabileceği bazı daha spesifik noktalar şunlardır:

  • İlişkilerdeki Korelasyonlar: Veri görselleştirme olmadan, bağımsız değişkenlerin ilişkileri arasındaki korelasyonları belirlemek zordur. Bu bağımsız değişkenleri anlamlandırarak daha iyi iş kararları verebiliriz.
  • Zaman İçinde Eğilimler: Geçmişten ve günümüzden gerekli bilgilere sahip olmadan tahminde bulunmak imkansızdır. Zaman içindeki eğilimler bize nerede olduğumuzu ve potansiyel olarak nereye gidebileceğimizi söyler.
  • Pazarı İncelemek: Veri görselleştirme, dikkatinizi hangi kitlelere odaklamanız ve hangilerinden uzak durmanız gerektiği konusunda size fikir vermek için farklı pazarlardan gelen bilgileri alır. Bu verileri çeşitli çizelgeler ve grafikler üzerinde görüntüleyerek bu pazarlardaki fırsatların daha net bir resmini elde ederiz.
  • Risk ve Ödül: Değer ve risk ölçütlerine bakmak uzmanlık gerektirir çünkü veri görselleştirme olmadan karmaşık elektronik tabloları ve sayıları yorumlamamız gerekir. Bilgi görselleştirildikten sonra, eylem gerektirebilecek veya gerekmeyecek alanları belirleyebiliriz.
  •  Pazara Tepki Verme: İşlevsel bir gösterge panosunda net bir şekilde görüntülenen verilerle bilgileri hızlı ve kolay bir şekilde elde etme yeteneği, işletmelerin hızlı hareket etmelerini ve bulgulara hızlı yanıt vermelerini sağlar ve hata yapmaktan kaçınmaya yardımcı olur.

En Sık Kullanılan Veri Görselleştirme Teknikleri Nelerdir?

Bilgileri görselleştirilebilecek şekilde bir araya getirmenin birçok farklı yöntemi vardır. Modellenen verilere ve amaçlanan amacına bağlı olarak, yorumlanması kolay bir gösterge panosu oluşturmak için çeşitli farklı grafikler ve tablolar kullanılabilir. Bazı görselleştirmeler manuel olarak oluşturulurken diğerleri otomatikleştirilir. Her iki durumda da, görselleştirme ihtiyaçlarınızı karşılayacak birçok tür vardır.

  • İnfografikler: Tek bir veri görselleştirmesinden farklı olarak, infografikler kapsamlı bir bilgi koleksiyonunu alır ve size kapsamlı bir görsel sunum sunar. Bir infografik, karmaşık ve oldukça öznel konuları keşfetmek için mükemmeldir.
  • Isı Haritası Görselleştirme: Bu yöntem, verilerin yüksek değerli mi yoksa düşük değerli bir nokta mı olduğunu belirtmek için açık veya sıcak renklerle vurgulanan sayısal veri noktalarına sahip bir grafik kullanır.
  •  Alan Grafiği: Alan grafikleri, verilerin zaman serisi ilişkisini görselleştirmek için mükemmeldir. İster aylık bazda bireysel departmanların kazançlarına, isterse 1980’lerden beri bir ürünün popülaritesine bakıyor olun, alan grafikleri bu ilişkiyi görselleştirebilir.
  •  Histogram: Histogramlar, zaman içindeki trendlere bakmak yerine frekansları ölçer. Bu grafikler, kolayca yorumlanabilen bir dizi değeri görüntülemek için otomatik bir veri görselleştirme formülü kullanarak sayısal verilerin dağılımını gösterir.