Spring, geliştiricilerin uygulamaları oluşturmasına ve sürdürmesine yardımcı olan bir Java uygulama çerçevesidir. Pek çok özellik sağlar, bu nedenle hangilerinin en popüler olduğunu bilmek zordur.

Önceden oluşturulmuş bileşenleri kullanarak minimum çabayla bir web uygulaması oluşturma, daha fazla kaynak ekleyerek kolayca ölçeklenebilen bir uygulama oluşturma, kodu yeniden yazmak zorunda kalmadan uygulamayı birden çok sunucuya kolayca dağıtma gibi birçok avantaj Spring’i farklı ve popüler kılar.

Spring framework nedir?

Spring, kurumsal Java (J2EE) için bir uygulama geliştirme çerçevesidir. Java EE platformunun üzerine web uygulamaları oluşturmak için bir uzantısı mevcuttur. Spring, çok ayrılmış bir sistem oluşturmaya izin veren model olan bağımlılık sistemi için uygun bir çerçevedir. Spring’in amacı, J2EE geliştirmenin kullanımını kolaylaştırmak ve iyi programlama uygulamalarını teşvik etmektir.

Spring, Java uygulamaları geliştirmek için popüler bir çerçevedir. Geliştiricilere, yazılımlarının kalitesini ve verimliliğini artırmak için kullanılabilecek çok çeşitli araçlar ve özellikler sunar. Spring’in en popüler kullanımlarından bazılarına bir göz atalım.

Spring Kullanmanın Avantajları

Spring, kurumsal uygulamalar geliştirmek için kullanılan Java tabanlı bir web çerçevesidir. Minimum kodlama ile web uygulamaları geliştirmek için esnek bir platform sağlar. Finans, e-ticaret ve sağlık gibi çeşitli sektörlerde sıklıkla tercih edilir.

Spring, kurumsal Java geliştirmeyi destekleyen bir çerçevedir. Açık kaynak projelerinin yanı sıra birçok büyük şirket tarafından kullanılır. Spring 10 yıldan fazla bir süredir var ve hala kurumsal Java geliştiricileri için en iyi çerçevelerden biri. Arkasında büyük bir topluluk var ve popülaritesi artmaya devam ediyor.

Bağımlılık Enjeksiyonu (DI)

DI, Spring’in temel özelliklerinden biridir ve bileşenleri diğer bileşenlere enjekte etmenize olanak tanır. Bileşenin dışında herhangi bir kodu değiştirmek zorunda kalmadan uygulamanızdaki bileşenleri değiştirmeyi kolaylaştırır.

Spring, uygulamanızın yaşam döngüsünü yönetmek için bağımlılık enjeksiyonunu kullanır ve herhangi bir ekstra kod yazmak zorunda kalmadan sınıflarınıza bağımlılıkları enjekte etmenize olanak tanır.

Kontrolün Tersine Çevrilmesi (Ioc)

IoC, somut sınıflar yerine arayüzlere karşı programlama yapmanıza ve çalışma zamanında hangi uygulamanın kullanılması gerektiğine Spring’in karar vermesine izin verir.

ORM

ORM (nesne-ilişkisel eşleme) aracılığıyla veri erişimi, veritabanı ile kodunuz arasında bir soyutlama katmanı oluşturarak uygulamanızdaki veritabanlarıyla çalışmayı kolaylaştırır. Bu, daha az kod yazmayı ve gerekirse değişiklik yapmayı çok daha kolay hale getirir!

RESTful Web Servisleri

RESTful web servisleri, API’lerin dahili olarak nasıl çalıştığı hakkında kapsamlı bilgiye sahip olmadan API’leri kendi amaçları için kullanmak isteyen pazarlamacılar veya işletme sahipleri gibi teknik olmayan kullanıcılar tarafından kullanımı ve anlaşılması kolay olduğu için giderek daha popüler hale geliyor. Kapalı kapılar ardında, böylece en önemli şeye odaklanabilirler: perde arkasında ne olduğu konusunda çok fazla endişelenmeden işleri çabucak halletmek.

AOP

AOP, ayrı ayrı yönetilen ayrı sınıflar veya modüller oluşturmak yerine, günlüğe kaydetme, denetleme, işlem yönetimi ve güvenlik gibi kesişen endişeleri doğrudan kod tabanınızda uygulamanızı mümkün kılar.

AOP, En Boy Yönelimli Programlama anlamına gelir ve Spring çerçevesinin temel bileşenlerinden biridir. Bir uygulamayı durdurmak için önleyiciler sağlar. Bir yöntem yürütüldüğünde, yöntemin yürütülmesinden önce veya sonra ekstra işlevsellik ekleyebileceğinizi varsayabilirsiniz.

Esnek ve Açık Kaynaklı Bir Çerçeve

Spring, esnek, açık kaynaklı bir uygulama geliştirme çerçevesidir. Java tabanlı sistemlerde kullanılmak üzere tasarlanmıştır ve diğer çerçevelere göre birçok avantajı vardır. Spring’in ana kullanımlarından ve avantajlarından bazıları şunlardır:

Spring, kolayca yapılandırılabilen ve dağıtılabilen web uygulamaları oluşturmayı kolaylaştırır. Ayrıca veritabanlarına erişmek için basit bir programlama arayüzü sağlar. Spring; MySQL, PostgreSQL, Oracle ve H2 dahil olmak üzere birçok veritabanı türü için yerleşik desteğe sahiptir. Ek olarak, İşlemler, güvenlik, mesajlaşma, web hizmetleri, önbelleğe alma ve daha fazlası dahil olmak üzere kurumsal uygulamalar geliştirmek için çok çeşitli özellikler sunar.

Yapılandırma Kolaylığı ve Tutarlı Bir Programlama Modeli

Spring, geliştiricilerin bildirime dayalı XML veya ek açıklamalarla uygulama bileşenlerinin başlatılmasını belirtmesine olanak tanır.

Spring kullanmanın bir diğer avantajı da tutarlı bir programlama modeli. Spring, çerçeve boyunca aynı programlama modelini kullanır, bu nedenle uygulamanızın bir alanında nasıl çalıştığını öğrendikten sonra, onu başka herhangi bir yere kolayca uygulayabilirsiniz.

Spring Eğitimlerine kaydolmak ya da BlueMark Academy’nin Eğitimleri hakkında daha fazla bilgi sahibi olmak için hemen bizimle iletişime geçin!