Spring Framework, Java tabanlı bir uygulama çerçevesidir. Hibernate ise nesneleri ilişkisel veritabanlarında kalıcı hale getirmenize olanak tanıyan bir nesne-ilişkisel eşleme aracıdır.

Spring, Java platformu için açık kaynaklı bir uygulama çerçevesidir. Hafif, taşınabilir ve açık kaynaklıdır. Kurumsal uygulamalar oluşturmak için de çok kullanışlıdır. Hibernate ORM, Java dili için güçlü bir nesne-ilişkisel eşleme (ORM) çözümüdür. Hibernate, Java EE 6 platformundan JPA belirtiminin bir uygulamasıdır.

BlueMark Academy’nin sektörde ve akademide deneyimli olan uzmanları Spring ve Hibernate Eğitimlerini nitelikli bir biçimde kullanıcılara sunar. BlueMark Academy’nin Eğitimleri hakkında daha fazla bilgi sahibi olmak ya da Spring ve Hibernate Eğitimlerine kaydolmak için hemen bizimle iletişime geçin!

Spring ve Hibernate

Spring ve Hibernate, Java’da kurumsal uygulamalar geliştirmek için en yaygın kullanılan çerçevelerden ikisidir. Her ikisi de popülerdir, geniş çapta benimsenmiştir ve kabul edilmiştir. Spring, makinede yüklü olan yazılımdan bağımsız olarak herhangi bir Java sanal makinesinde (JVM) çalışacak Java kodunu yazmanın bir yolunu sağlar.

Spring Framework, bağlantı havuzu, işlem yönetimi ve çok daha fazlası gibi düşük düzeyli ayrıntılar hakkında endişelenmeden Java’da kurumsal uygulamalar oluşturmanıza olanak tanır. Spring ayrıca Java sınıflarını veritabanı tablolarıyla eşleştirmenize yardımcı olan bir kitaplık olan Hibernate için destek sağlar.

Çerçeveler Arasındaki İlişki

Spring ve Hibernate, Java tabanlı uygulamalar geliştirmenize yardımcı olan çerçevelerdir. Her ikisi de açık kaynaktır, yani kullanımı ücretsizdir. Spring, kurumsal uygulamalar geliştirmek için kullanılan bir çerçevedir, Hibernate ise nesne-ilişkisel verileri yönetmek için kullanılır.

Spring, Java platformu için açık kaynaklı bir uygulama çerçevesidir. Daha sağlam, bakımı yapılabilir ve test edilebilir Java uygulamaları oluşturmak için kullanılır. Spring, en-boy yönelimli programlama (AOP) ve konfigürasyon üzerinde konvansiyon dahil olmak üzere bir dizi farklı geliştirme yaklaşımını destekler.

Spring ve Hız

Spring, Java tabanlı uygulamaları diğer çerçevelerden daha hızlı bir şekilde oluşturmanıza olanak tanıyan bir uygulama geliştirme çerçevesidir. Bir Inversion of Control (IoC) kapsayıcısı ve bağımlılık ekleme (DI) sağlayarak kodunuzu yönetmenize yardımcı olur. DI, bağımlılıklarına göre otomatik olarak oluşturulmalarına izin vererek geliştiriciden nesneleri manuel olarak oluşturma yükünü kaldırmanıza olanak tanır.

Hibernate’in Rolü

Hazırda Bekletme, Java kodunuz ve ilişkisel veritabanı yönetim sistemi (RDBMS) arasında bir soyutlama katmanı oluşturarak nesneyle ilişkisel verileri yönetmenize yardımcı olur. Bu, geliştiricilerin SQL komutları veya RDBMS’lerin dahili olarak nasıl çalıştığı hakkında çok fazla bilgi sahibi olmak zorunda kalmadan veritabanlarıyla çalışmasını kolaylaştırır.

Bağlılık

Hibernate, POJO’ları ilişkisel veritabanlarıyla kullanmanıza izin veren bir nesne-ilişkisel eşleme aracıdır. Hem SQLite hem de MySQL veritabanlarını ve ayrıca çeşitli diğer veritabanı yönetim sistemlerini destekler. Hibernate, Spring Framework projesine dahildir, ancak bundan bağımsız olarak da kullanılabilir.

Spring ve Hibernate Kullanarak Elde Edebileceğiniz Avantajlar

Spring ve Hibernate, Google, IBM ve Netflix dahil olmak üzere dünya çapında binlerce şirket tarafından kullanılıyor. Spring ve Hibernate, karmaşık bir uygulamayı daha hızlı ve daha az hatayla oluşturmanıza yardımcı olabilecek çok güçlü araçlardır. İşte sundukları avantajlardan bazıları:

Spring

Spring minimum kodlama ile basit kurumsal uygulamalar oluşturmayı kolaylaştırarak geliştirmeyi hızlandırır. Ayrıca web hizmetleri, mesajlaşma, uzaktan prosedür çağrıları (RPC), işlemler ve güvenlik için destek sağlar.

Spring, bağımlılık enjeksiyonu, kontrolün tersine çevrilmesi, AOP (Aspect Oriented Programming), konfigürasyon yönetimi, işlem yönetimi ve kalıcılık yönetimi gibi birçok özellik sunar. Spring ayrıca JPA (Java Persistence API), Hibernate ve C3PO (Complex Event Processing) gibi diğer popüler çerçeveler için de destek sağlar.

Hibernate

Hibernate, verilerle çalışırken SQL ifadeleri yerine nesneleri kullanmanıza izin verirken, verileri ilişkisel bir veritabanında saklamayı kolaylaştıran bir nesne/ilişkisel eşleme aracıdır. Bu, artık SQL sorguları yazmanız gerekmediğinden kodunuzdaki karmaşıklığı azaltır; bunun yerine Java nesnelerini doğrudan uygulama kodunuzdan kullanırsınız.

Hibernate, doğrudan JDBC yerine veri erişim nesnelerini kullanmak isteyen Java geliştiricileri için bir nesne/ilişkisel eşleme aracıdır. Hibernate, MySQL veya PostgreSQL gibi RDBMS sistemleri arasındaki kalıcılığı, nesneleri ilişkisel tablolara eşleyen O/R eşleme adı verilen bir soyutlama katmanı aracılığıyla işleyebilir. Bu, geliştiricilerin, ilk bakışta alışılmadık veya öğrenmesi zor görünen SQL sorguları yerine tanıdık Java sözdizimini kullanan nesnelerle çalışması için bir yol sağlar.