Ruby esas olarak ilkesini takip ederek tasarlanmıştır. Ana fikri, kullanıcılar için kullanım karmaşıklığını azaltmaktır. Bu nedenle programcılar, geliştirirken Ruby’de programlamanın keyfini çıkarabilirler.

Ruby, açık kaynaklı bir programlama dilidir. Ayrıca dinamik, yorumlanmış ve nesne yönelimli betik dili olarak da adlandırılır. 1993 yılında Yukihiro Matsumoto tarafından yaratıldı ve geliştirildi. İlk kez 1995 yılında piyasaya sürüldü. Platformlar arası işletim sistemlerini destekler. C dilinde yazılmıştır. Ruby, esasen Perl ve Python’a benzeyen bir sözdizimine sahiptir. Ölçeklendirilebilir ve büyük kod içeren projelerin bakımı kolayca yapılabilir.

Daha fazla bilgi sahibi olmak ya da BlueMark Academy’nin Ruby Eğitimlerine kaydolmak için hemen bizimle iletişime geçin!

Ruby’nin En Önemli 10 Kullanımı

Ruby kullanmanın birçok avantajı vardır. Dilin en önemli 10 Kullanımı listesi işte böyle:

  1. Nesne

Ruby’de her şey bir nesnedir. Bu, Ruby’deki her nesnenin benzersiz olabileceği ve kendi yöntemlerine ve özelliklerine sahip olabileceği anlamına gelir, çünkü sınıfın nesnesi oluşturulduğunda, tekil olarak adlandırılan kendi sınıfını alabilir. Ruby, sınıfı işaret eden ‘self’ ile kodu çalıştırıyor. Kodu herhangi bir yerden sınıf bağlamında değerlendirmeye yardımcı olur. 

  1. Modüller

Ruby, çalışma zamanında sınıf hiyerarşisinin yeni öğelerinin dinamik olarak eklenmesine izin veren farklı ve harika modüllere sahiptir. Eklenen modüller, çalışma zamanında dinamik olarak değerlendirilebilir ve gerekli işlevselliğin genişletilmesi çok daha kolay hale gelir. Ruby ayrıca, uzantıları birbirinden izole etmek için modüllerin etkili veya sağlam bir şekilde kullanılmasına izin veren yaşam döngüsü kancalarını da sağlar.

  1. Kod geliştirme

Ruby’de geliştirme kodunun diğer programlama dillerine göre çok daha hızlı olduğu görülmüştür. İstatistiklerde Ruby, istekleri çalıştırmak ve işlemek için en hızlı dil değildir, ancak Ruby’de yazılım ürünleri geliştirmek diğer dillerden çok daha hızlıdır.

  1. Dinamik Yazma

Ruby’nin kullanımları, dinamik yazma olan harika özelliklerden birine sahiptir; bu, değişken türünün değiştirilebileceği ve bir tercüman tarafından ayrıştırıldığı anda anında çözülebileceği anlamına gelir.

Dinamik yazma, geliştirmenin sonraki aşamalarında değişiklik yaparken projeye gerçekten yardımcı olur. Statik yazımda ise, değişkenin türü başlangıçta yorumlayıcı tarafından tanımlanır ve çözülür, bu da türü daha fazla değiştirmemize izin vermez. Bu nedenle, dinamik yazım, projelerin geliştirilmesi için farklı aşamalarda çok önemli bir rol oynar.

  1. Duck Yazma

Ruby’de duck yazma, sınıfın nesnesi hakkında daha az endişe duymayı ifade eder, ancak esas olarak çağrılabilecek yöntemlerle ve bu yöntemler üzerinde gerçekleştirilecek işlemlerle ilgilenir. Ruby’de metot tiplerini bildirmiyoruz, her şey sadece nesneye dayalıdır ve bu ruby ​​nesneleri ayrı ayrı değiştirilebilir. Temel olarak, tip nesnesini tanımlamaya yardımcı olan nesne yeteneklerine güveniyoruz.

  1. Kod Kalitesi

Ruby kodu sezgiseldir, bu da uygulamaya kaliteli kod sağlar ve okuması ve yazması da kolaydır. Kodun kalitesi temel olarak takip edilen en iyi uygulamalara ve ortak standartlarla uyumluluğa bağlıdır. Ruby, temiz kod üretmenin ayrılmaz bir parçasını test etmek için mükemmel şekilde tasarlanmıştır. Ruby, eksiksiz test araçları paketi sağlayan standart bir kitaplığa sahiptir.

  1. Sürdürülebilirlik

Ruby sezgisel olduğu için geliştiricilerin bakımını ve anlamasını kolaylaştırır. Kodun daha hızlı ve daha hızlı çalışmasını sağlar. Programcıların veya geliştiricilerin büyük kod parçasını korumak için daha az çaba harcaması gerekir ve önceden yazılmış kod tekrar kullanılabilir, bu da her seferinde aynı kodun yazılmasına gerek olmadığı anlamına gelir.

  1. Performans ve Güvenlik

Ruby, herhangi bir sorun çıkarmadan sorunsuz ve mükemmel performansını sağlayan uygulamayı geliştirirken temiz koda sahiptir. Uygulama bu nedenle daha hızlı çalışır ve uygulamanın güvenliğini de sağlar.

  1. Diğer özellikler

Ruby serbest formatı destekler, yani program yazmaya herhangi bir satır ve sütundan başlanabilir. Ayrıca büyük/küçük harfe duyarlı olması, küçük ve büyük harflerin tamamen farklı olduğu anlamına gelir. Ruby’de # kullanılıyorsa yorum yapmak istediğimizde tercüman dikkate almayacaktır.

  1. Topluluk

Ruby’nin çok aktif, iyimser ve geniş harika bir topluluğu var. Topluluk, geliştiricilere yardımcı olmak için her şekilde yardımcı olur. Materyal, kitap, kurs ve diğer tartışma platformlarını sağlayarak yeni geliştiricilerin öğrenmesini destekler.

Ayrıca Ruby,  Ruby’yi daha iyi hale getirmek için geliştirilmekte olan ve bu sayede Ruby’yi kullanıp kullanıcı veya müşteri için yeni uygulamalar geliştirebileceğimiz en son çerçeveler, kitaplıklar ve araçlar hakkında en son bilgileri sağlar. Ruby, geliştiriciler arasında uygulamaların geliştirilmesi için yaygın olarak kullanılan popüler çerçeve Ruby on Rails’i vermiştir.