Ruby, basitlik ve üretkenliğe odaklanan dinamik, nesne yönelimli bir programlama dilidir. Okuması doğal ve yazması kolay zarif bir sözdizimine sahiptir.

Ruby, 1990’ların ortalarında Yukihiro Matsumoto veya “Matz” tarafından oluşturulmuş bir programlama dilidir. Nesne yönelimli bir betik dilidir, yani belirli görevleri gerçekleştiren nesneler oluşturmak için sınıfları kullanır. Ruby, okunması ve yazılması kolay olacak şekilde tasarlanmış dinamik, nesne yönelimli bir programlama dilidir.

BlueMark Academy, alanında uzman eğitimcileri ile birlikte verimsiz sunumların ötesindeki kaliteli ve nitelikli bir eğitimi katılımcılara sunar. BlueMark Academy’nin Eğitimleri hakkında daha fazla bilgi sahibi olmak ya da Ruby Programming Eğitimlerine kaydolmak için hemen bizimle iletişime geçin!

Ruby’e Genel Bakış

Ruby, web geliştirme ve yazılım testlerinde kullanılan bir programlama dilidir. Ruby, Ruby on Rails çerçevesini de oluşturan Yukihiro Matsumoto tarafından yaratıldı ve adını Japonca “güzel” kelimesinden aldı. Ruby, okunmasını ve anlaşılmasını kolaylaştıran zarif bir sözdizimine sahiptir.

Ruby dinamik bir dildir, yani çalışma zamanında değiştirilebilir. Bu, bir programın davranışını yeniden derlemeye veya yeniden başlatmaya gerek kalmadan değiştirmeyi mümkün kılar. Ruby nesneler, sınıflar, modüller ve bloklar sunar. Nesneler, sınıfların örnekleridir; modüller, ortak görevleri gerçekleştirmek için yöntemler topluluğudur; sınıflar, nesneler oluşturmak için şablonlardır; ve bloklar, kodu yeniden kullanılabilir modüler birimler halinde düzenlemeye yardımcı olur.

Nesne Tabanlı (Object Oriented)

Ruby, doğası gereği nesne yönelimlidir (OO) çünkü bu sınıfların örnekleri olan nesneleri oluşturmak için sınıfları kullanır. Sınıflar, kendi davranışlarını ve ortamlarındaki diğer nesnelerle (diğer sınıflar veya global değişkenler gibi) nasıl etkileşime girmeleri gerektiğini tanımlar.

Standart Kütüphane

Ruby’de bulunan standart kütüphaneye “Standart Kütüphane” veya “STD” (kısaca) denir. Dizeler, karmalar/sözlükler, dosyalar/akışlar, normal ifadeler vb. ile çalışmayı kolaylaştıran birçok farklı sınıf içerir. Ruby, basitlik, üretkenlik ve okunabilirliğe odaklanılarak oluşturuldu. Net bir sözdizimine ve hızlı bir şekilde kod yazmanıza izin veren güçlü bir dizi özelliğe sahiptir, ancak aynı zamanda kolaylıkla karmaşık programlar oluşturmanıza da olanak tanır.

Ruby Kullanımına Dair

Ruby genellikle web geliştirme ve masaüstü uygulamaları için kullanılır, ancak komut dosyaları ve komut satırı uygulamaları yazmak için de kullanılabilir. Ruby’nin diğer dillere göre başlıca avantajlarından biri, basit ve okunması kolay olan sözdizimidir. Ruby yorumlayıcısı tamamen Ruby’nin kendisinde yazılmıştır, yani çok küçük ve çok hızlıdır.

Ruby’nin Benzerlikleri

Ruby’nin sözdizimi Perl ve Smalltalk’a çok benzer, bu yüzden bu dillerden birini biliyorsanız Ruby’yi almak kolay olacaktır. C veya C++ gibi C tabanlı dillerden herhangi birini kullandıysanız, sözdizimi de doğaldır.

Ruby Kullanarak Elde Edeceğiniz Avantajlar

Ruby dinamik, nesne yönelimli bir dildir. Basitlik göz önünde bulundurularak tasarlanmıştır ve web geliştirme için sıklıkla kullanılır. Dil, Twitter, Shopify ve Square gibi şirketler tarafından kullanılıyor. İşte Ruby programlamayı öğrenmenin en önemli 5 avantajı:

  •   Okuması ve anlaması kolaydır. StackOverflow’a göre dünyanın en popüler 10 dilinden biridir. Bu, Ruby’de programlamayı öğrenmenize yardımcı olacak çok sayıda kaynak olduğu anlamına gelir.
  •   Ruby açık kaynaklı bir dildir, yani kullanımı ve değiştirilmesi ücretsizdir. Windows ve Mac OS X gibi çeşitli platformlarda çalışır. Ayrıca Ruby, OOP (nesne yönelimli programlama), fonksiyonel programlama, prosedürel programlama vb. gibi çoklu paradigmaları destekler.
  •   Ruby’de kod yazmak hızlıdır, Ruby kodunun okunması ve anlaşılması kolaydır. Sade bir İngilizce ile yazılabilir, bu nedenle iyi programlar yazmak için bilgisayar mühendisliği diplomanız olması gerekmez.
  •   Ağır yükler altında iyi performans gösteren web uygulamaları veya mobil uygulamalar oluşturmak için kullanabilirsiniz.
  •   Ruby, açık kaynak projesine düzenli olarak kod katkıda bulunan geniş bir geliştirici topluluğuna sahiptir. Bu, dünyanın her yerinden insanlar tarafından her zaman yeni özelliklerin eklendiği ve hataların düzeltildiği anlamına gelir.

Ruby’nin Sağladığı Diğer Ayrıcalıklar

Ruby dili, hızlı ve verimli programlama yapmanızı sağlayan birçok özellik içerir. Örnek olarak, Ruby, “nitelikler” adı verilen ilgili yöntem ve değişken grupları olan sınıflar oluşturmanıza olanak tanır. Bu öznitelikler, kod tabanınızla çalışan diğer kişiler tarafından kolayca anlaşılan yeniden kullanılabilir kod oluşturmanıza olanak tanıyan birden çok nesne arasında paylaşılabilir.

Ruby ayrıca sözdiziminin bir parçası olarak işlev çağrıları veya alt rutinler yerine bloklar kullanır. Bu, kullanılabilecekleri her yer için ayrı işlevlere ihtiyaç duymadan uygulamanızın farklı yerlerinde kullanılabilecek kod parçalarını aktarmanızı kolaylaştırır.