Perl Programlama Dili birçok profesyonelin kullandığı bir programlama dilidir. Perl’in ne olduğunu ve nasıl kullanılacağını bilmek, bir bilgisayar programcısı olarak becerilerinizi artırmanıza ve sağlam programlar geliştirmenize yardımcı olabilir.

Açık kaynaklı ve platformlar arası bir program olması nedeniyle, programcılar Perl’i çok çeşitli uygulamalar için kullanabilirler. Diğer programlama dilleri, bu uygulamaların çoğunu yalnızca kısmen destekleyerek, Perl’i programcılar için üstün bir seçim haline getirir.

Geniş içerik potansiyeli ve kaliteli eğitim anlayışıyla BlueMark Academy’nin Perl Programlama Dili eğitimleri kullanıcı bu alanda nitelikli bir yetkinliğe sahip olmanızı sağlayacaktır. Daha fazla bilgi sahibi olmak ve Perl Programlama Dili Eğitimlerine kaydolmak için hemen bizimle iletişime geçin!

Perl Programlama Dili Ne İçin Kullanılır?

Perl Programlama Dili, çok çeşitli bilgisayar işletim sistemlerinde çalışan açık kaynaklı bir bilgisayar programlama dilidir, yani çapraz platformdur. Açık kaynaklı bir program, orijinal programın internet erişimi ve programı çalıştırma yeteneği olan herhangi bir kullanıcıya ücretsiz olarak sunulduğu programdır.

Bu tür programların, programdaki birçok uzmana erişim ve programın belirli bir görevi gerçekleştirmesi için kod satırlarını değiştirerek veya ekleyerek orijinal programı değiştirme yeteneği gibi faydaları vardır. Açık kaynaklı ve platformlar arası bir program olarak, çeşitli programcılar projeler için Perl Programlama Dili kullanır.

Uygulamalarından bazıları şunlardır:

  • Bilgisayar tarafından oluşturulan görüntüler (CGI’ler) oluşturma
  • Verimli çalışmak için uyumsuz programları birbirine bağlama
  • Büyük miktarda veriyi raporlara dönüştürmek
  • Veritabanlarına erişme
  • Diğer programlama dillerini tek bir kodda birleştirmek

Perl Programlama Dili ve Faydaları

Aşağıda, Perl Programlama Dili tarafından sağlanan faydaların bir listesi bulunuyor:

Erişilebilir Değişiklikler

Perl Programlama Dili açık kaynak olduğundan, temel sistemde değişiklik bulabileceğiniz birçok çevrimiçi konum vardır. Web siteleri, çevrimiçi forumlar ve canlı sohbetler, programla istediğiniz şekilde çalışmanıza olanak tanıyan on binlerce modüle erişmenizi sağlayabilir.

Değişikliklerin çoğu bir grafik kullanıcı arabirimi (GUI) sağlar, böylece Perl Programlama Dili  üzerinde yaptığınız işi görürsünüz ve hatta bazıları bir programı diğer bilgisayar programlarınızdan güvenli ve bağlantısız bir şekilde çalıştırmanıza izin verir. Bu değişiklikler, programınızı yazarken test etmenize yardımcı olabilir.

Anlaması ve Kullanması Kolay

Perl Programlama Dili kullanmanın en büyük faydalarından biri, sözdiziminin, kod satırları oluşturmak için kullandığı kuralların, programın tüm uygulamaları için farklı görünmesidir.

Örneğin, “=ARRAY” ve ardından istediğiniz sayı dizisi ve “=TABLE” ve ardından tablodaki veriler gibi yürütmek istediğiniz her komut için aynı temel yapıya sahip olmak yerine, iki komut birbirinden farklıdır. Bu, belirli komutları daha kolay hatırlamanıza ve kod satırlarından geçerken bunları tanımanıza olanak vererek komutları değiştirmeyi kolaylaştırır.

Birden Fazla Programlama Stili

Perl Programlama Dili tarafından desteklenebilen, aşağıdaki listede ayrıntılı olarak açıklanan birden çok programlama stili vardır:

  • Prosedürel: Prosedürel olan programlama, bir görevi gerçekleştirmek için rutinlerde veya alt rutinlerde bulunan komut setlerini kullanır.
  • Nesne Yönelimli: Nesne yönelimli programlama, verileri ve kodu tanımlamak için nesneleri kullanır. Bu programlar genellikle kod prosedürlerini veya yöntemlerini çağırırken veri alanlarını, öznitelikleri veya özellikleri çağırır.
  • İşlevsel: İşlevsel olan programlama, program içindeki görevleri yürütmek için işlevleri kullanır. Bu programlar genellikle bir değere bir isim veren ve onu programın yaptığı bir dizi seçim olarak yürüten ifade ağaçlarını kullanır.

Sınırsız Modifikasyon

Bazen programın hiçbir modülün yapamayacağı bir görevi yerine getirmesini istersiniz. Burada Perl Programlama Dili için kendi modüllerinizi tasarlayabilirsiniz. Kendi modüllerinizi tasarlamak, dilin temel kodunun ve halihazırda ne yaptığının anlaşılmasını ve dilin istediğiniz bir görevi yerine getirmesini nasıl sağlayacağınızı bilmeyi gerektirir.

Bu aynı zamanda Perl Programlama Dili için hangi programların mevcut olduğuna bakılmaksızın, dünyadaki programcılar tarafından her zaman daha fazlasının oluşturulduğu anlamına gelir.

Veritabanı Entegrasyonu

Perl Programlama Dili tarafından sağlanan bir diğer önemli fayda da veritabanı entegrasyonunu desteklemesidir. Web tabanlı veriler, sunucu tabanlı veriler, belirli bir şirkete özel veritabanları ve daha pek çok kaynaktan veritabanı değerlerini kolayca kabul edebilir. Ayrıca bu lokasyonlarda depolanan yüzbinlerce veri noktasını okuyup anlayabilir ve bu verilere dayanarak yorumlar yapabilir.

Bu, veri analistleri gibi profesyonellerin verilerindeki kalıpları bulmasına ve verilerin ne yaptığına bağlı olarak kararlar almasına yardımcı olabilir. Bu aynı zamanda veri kümeleri arasında karşılaştırmalar yaparak karşılaştırmalı analize olanak tanıyabileceği anlamına gelir.