Kubernetes vs. Docker”, Kubernetes bir konteyner düzenleme çözümü olarak giderek daha popüler hale geldiğinden, bugünlerde daha fazla duyduğunuz bir ifadedir.

Ancak, “Kubernetes vs. Docker” da biraz yanıltıcı bir ifadedir. Docker ve Kubernetes doğrudan rakip değildir. Docker bir konteynerizasyon platformudur ve Kubernetes, Docker gibi konteyner platformları için bir konteyner orkestratörüdür.

Bu yazı, Kubernetes ve Docker ile ilgili bazı yaygın kafa karışıklıklarını gidermeyi ve “Docker vs. Kubernetes” hakkında konuşurken insanların gerçekten ne anlama geldiğini anlaması için açıklamayı amaçlıyor.

Konteynerlamanın Yükselişi ve Docker

İlk olarak konteynerleri keşfetmeden Docker hakkında konuşmak mümkün değildir. Kapsayıcılar uygulama geliştirme hayatındaki kritik bir sorunu çözer. Geliştiriciler kod yazarken kendi yerel kalkınma ortamları üzerinde çalışmaktadır. Bu kodu üretime taşımaya hazır olduklarında sorunların ortaya çıktığı yer burasıdır. Makinelerinde mükemmel çalışan kod, üretimde çalışmaz. Bunun nedenleri çeşitlidir; farklı işletim sistemi, farklı bağımlılıklar, farklı kütüphaneler.

Kapsayıcılar, bu kritik taşınabilirlik sorununu, kodu üzerinde çalıştığı temel altyapıdan ayırmanıza olanak tanıyarak çözdü. Geliştiriciler, düzgün çalışması için gereken tüm podları ve kütüphaneler dahil olmak üzere uygulamalarını küçük bir kapsayıcı görüntüsünde paketleyebilirler. Üretimde bu konteyner, bir toplama platformu olan herhangi bir bilgisayarda çalıştırılabilir.

Konteynerlerin Avantajları

Taşınabilirlikle ilgili en büyük sorunu çözmenin yanı sıra, konteynerler ve konteyner platformları geleneksel sanallaştırmaya göre birçok avantaj sağlar.

Konteynerler son derece az yer kaplar. Konteyner sadece uygulamasına ve çalıştırılması gereken tüm bölmelerin ve kitaplıkların tanımına ihtiyaç duyar. Konuk işletim sisteminin tam bir kopyasına sahip VM’lerin aksine, konteyner yalıtımı konuk işletim sistemine gerek kalmadan çekirdek düzeyinde yapılır. Buna ek olarak, kütüphaneler konteynerlar arasında olabilir, böylece bir sunucuda aynı kütüphanenin 10 kopyasına sahip olma ihtiyacını ortadan kaldırarak yerden tasarruf sağlar. Nodes ve ekspres çalışan 3 uygulamam varsa, 3 nodes ve ekspres örneğime sahip olmam gerekmiyor, bu uygulamalar bu podları ve kütüphaneleri paylaşabilir. Uygulamaların bağımsız ortamlarda kapsüllenmesine izin vermek, daha hızlı dağıtımlara, geliştirme ortamları arasında daha yakın eşitliğe ve sonsuz ölçeklenebilirliğe olanak tanır.

Docker nedir?

Docker şu anda en popüler konteyner platformudur. Docker doğru zamanda piyasaya çıktı ve başlangıçtan beri açık kaynak kodluydu ve bu da mevcut pazar hakimiyetine yol açtı. İşletmelerin % 30’u şu anda AWS ortamlarında Docker kullanıyor ve bu sayı artmaya devam ediyor.

Çoğu kişi Docker hakkında konuştuğunda, konteyner oluşturmanıza ve çalıştırmanıza izin veren çalışma zamanı Docker Engine’den bahsediyor. Ancak, bir Docker konteynerı çalıştırmadan önce, bunların bir Docker Dosyası ile başlayarak oluşturulması gerekir. Docker Dosyası, işletim sisteminin ağ özellikleri ve dosya konumları da dahil olmak üzere görüntüyü çalıştırmak için gereken her şeyi tanımlar. Artık bir Docker dosyanız var, Docker Engine’de çalıştırılan taşınabilir, statik bileşen olan bir Docker Görüntüsü oluşturabilirsiniz. Sıfırdan başlamak istemiyorsanız, Docker’ın görüntüleri depolayabileceğiniz ve paylaşabileceğiniz Docker Hub adlı bir hizmeti bile vardır.

Orkestrasyon Sistemlerine İhtiyaç

Docker, konteynerli uygulamaları paketlemek ve dağıtmak için açık bir standart sağlarken, yeni bir sorun ortaya çıktı. Tüm bu konteynerler nasıl koordine edilir ve planlanır? Hizmet kesintisi olmadan bir uygulamayı sorunsuz bir şekilde nasıl yükseltirsiniz? Bir uygulamanın sağlığını nasıl izler, bir şeyin ne zaman yanlış gittiğini bilir ve nasıl sorunsuz bir şekilde yeniden başlatırsınız?

Kapsayıcıları düzenlemek için çözümler yakın zamadna ortaya çıktı. Kubernetes, Mesos ve Docker Swarm, bir dizi makinenin büyük ölçekli bir ortamda hayati önem taşıyan tek bir büyük makine gibi davranmasını sağlamak için bir soyutlama sağlamak için en popüler seçeneklerden bazılarıdır.

Çoğu kişi “Kubernetes vs. Docker” hakkında konuştuğunda, aslında kastettiği şey “Kubernetes vs. Docker Swarm” dır. İkincisi, Docker’ın Docker kapsayıcıları için, Docker ekosistemine sıkıca entegre olma avantajına sahip olan ve kendi API’sını kullanan kendi yerel kümeleme çözümüdür. Çoğu zamanlayıcı gibi Docker Swarm da sunucu kümelerine yayılmış çok sayıda kapsayıcıyı yönetmenin bir yolunu sunar. Filtreleme ve zamanlama sistemi, konteynerları dağıtmak için bir kümede en uygun nodeların seçilmesini sağlar.

Kubernetes, CNCF’ye bağışlanan ve şu anda açık kaynaklı olan Google’da geliştirilen konteyner orkestratörüdür. Google’ın konteyner yönetiminde yılların verdiği uzmanlıktan yararlanma avantajı vardır. Kapsayıcı uygulamaların dağıtımını, zamanlamasını ve ölçeklendirilmesini otomatikleştirmek için kapsamlı bir sistemdir ve Docker gibi birçok kapsayıcı aracı destekler.

Kubernetes şimdilik pazar lideri ve konteynerları düzenlemek ve dağıtılmış uygulamaları dağıtmak için standartlaştırılmış bir araç. Kubernetes halka açık bir bulut hizmetinde veya şirket içinde çalıştırılabilir, oldukça modüler, açık kaynaklıdır ve canlı bir topluluğa sahiptir. Her büyüklükteki şirket buna yatırım yapıyor ve birçok bulut sağlayıcı Kubernetes’i bir hizmet olarak sunuyor. Sumo Logic, Kubernetes destekli uygulamalar da dahil olmak üzere tüm düzenleme teknolojilerini destekler.

Kubernetes eğitimi alarak Docker ile koordineli bir şekilde çalıştırabilirsiniz. Kullanım kolaylığı sayesinde şirketleriniz artık daha da güçlü.

Kubernetes eğitimimiz için kataloğumuzu ziyaret edin.