Kotlin, her durumda geliştiricilere istedikleri seçenekleri sunar. Kotlin, 2011 yılında Rusya’da JetBrains olarak bilinen bir ürün geliştirme şirketinin programcıları tarafından piyasaya sürüldü ve daha sonra birçok açık kaynak geliştiricisi tarafından geliştirildi.

Kotlin’in evrimi 2011’de Rusya’da başladı. Ana şirketi JetBrains, geliştiricilerinde Java’nın zorunlu kıldığı bazı doğal sınırlamalar sayesinde ürünlerinde kullanmak için Java’nın yerini alacak bir şey bulmaya çalışıyordu. Görünümde çok az değişiklikle, halihazırda oldukça büyük boyutlu bir Java kod tabanına sahip olduklarından Java uyumlu bir dilin yerini alacak gibi görünüyor.

Günümüzde kuruluşların kendi android mobil uygulama geliştirme ihtiyaçları için Kotlin’i benimsemelerinin açıklamalarından biri, android uygulamalarını yazmak için resmi olarak desteklenen bir dil olmasıdır.

BlueMark Academy, alanında uzman olan eğitimci kadrosu ile Kotlin Eğitimleri sunar. Daha fazla bilgi sahibi olmak ve Kotlin ile Android Uygulama Geliştirme eğitimlerine kaydolmak için hemen bizimle iletişime geçin!

Kotlin Dilinin Altın Geleceği

Kotlin’in Java’ya bağlı olan ve onu tamamen terk etmeye niyetli olmayan geliştiriciler için bir sorun olmaması önemlidir. JetBrains ve açık kaynak topluluğu tarafından geliştirilen dilin bir başka büyük avantajı daha var: Java ile tamamen uyumlu. Çerçevelerini ve kitaplıklarını kolayca kullanabilir, Java’da yazılanları değiştirmek zorunda kalmadan Kotlin dilini başlattığınız projelerde kullanabilirsiniz. Örneğin, yalnızca bir sınıfı Kotlin olarak değiştirebilirsiniz, her şey yine de işe yarayacaktır. Bu nedenle Kotlin, Java tabanlı uygulamalarda kolayca ve başarıyla kullanılabilen yeni bir özelliktir.

JetBrains’e ek olarak, canlı bir topluluğun da gelişimini izlemesi Kotlin dili için önemsiz değildir ve muhtemelen Google’ın kararından sonra daha da büyüyecektir. Kotlin’in aynı anda Java’nın katili olması gerekmez. Java’nın hala dünyanın en popüler programlama dili olduğunu unutmayalım. Peki Kotlin gerçekten Android’in geleceği olacak mı, onun için bir atılım mı olacak? Şu anda kesin olarak cevap vermek zor. Kesin olan bir şey var: Android’in resmi dili olarak tanınmak, Kotlin için önemli bir avantaj haline geldi.

Kotlin Multiplatform

Kotlin Multiplatform Mobil kullanarak iOS ve Android uygulama mantığı ile tek bir hizmetten yararlanabilirsiniz. Örneğin, kullanıcı arayüzünüzü yürütürken veya platforma açık API’leri, GPS konumunu, FaceID’yi, kamerayı vb. kullanırken hayati önem taşıdığında, platforma açık kod oluşturmanız gerekebilir. Kod tabanına yeni diller sunmadan uygulamanızı çapraz platform yapabilirsiniz.

Şu anda Kotlin ile tanışmış olan Kotlin çok platformlu uygulama geliştirme hizmetleri, bunun geliştirici deneyimini inanılmaz derecede iyileştirebilecek korumalı, kompakt ve kullanımı basit bir dil olduğunun farkındadır. iOS geliştiricileri, benzer bir mevcut dile bağlı olduğundan, Kotlin yapısını çok fazla zorlanmadan öğrenebilirler.

Kotlin Multiplatform’un Avantajları

Kotlin, Android platformu için dikkate değer bir birinci sınıf dildir. Kotlin’i sürekli olarak destekleyen çerçevesi, Kotlin’in arka uç yerel bölgesinde her yerde bulunması için muazzam bir ilerlemeydi. Kotlin çoklu platformu, JVM ortakları tarafından tek bir kod tabanından yakın yerel iOS ve JavaScript kitaplıklarının oluşturulmasına izin verir. İşte Kotlin’in en önemli faydaları:

  • Başka bir uygulama geliştirme ekosistemi sağlamak için Gradle (Android için) veya Cocoapod’ları (iOS için) kullanan platforma açık kitaplıkları kullanma kapasitesi.
  • Pratik olarak tüm Android geliştiricilerinin Kotlin’i kullandığı gerçeği ışığında kullanımı kolaydır, bu nedenle başlamak için temelde hiçbir ek bilgiye gerek yoktur.
  • Modern dilleri kullanırken Java, Swift ve Objective-C ile iyi bir birlikte çalışma.
  • Kullanıcı arayüzü, her hedef platform için ayrılabilir; uygulama her ekosistem için makuldür.
  • Geliştiriciler, normal mantığı kullanarak aynı anda her iki çalışma çerçevesinde de yeni vurgular ekleyebilir ve hataları düzeltebilir.

Kotlin, Google ve Android Geliştiricilerinin Sıkıntılarını Çözüyor mu?

Google, Oracle ile on yıllık mücadelesi nedeniyle Android’in geleceği konusunda stresli. Belirli yetkili Java API’lerinin ve JVM kontrollü Android gadget’larının kullanımı, Google’ı işini Oracle’a devretme tehlikesiyle karşı karşıya bıraktı. Belki de Flutter’ın sunulmasının nedeni budur.

Kotlin Multiplatform, JetBrains tarafından desteklenmesine rağmen, tıpkı Android geliştiricileri gibi Google için ortak bir avantajdır. Kotlin’in DART’a benzer çeşitli çalışma zamanı hedeflerine yardımcı olma kapasitesi, JetBrains dilinin Android’in ve Google’ın gelecekteki çalışma çerçevelerinin önemli bir parçası olmaya devam edeceğini garanti ediyor.