Android Studio, yalnızca birkaç tıklamayla Android Emulator’a veya bağlı bir cihaza dağıtılacak yeni projeler oluşturur. Uygulamanız yüklendikten sonra, belirli kod ve kaynak değişikliklerini yeni bir APK oluşturmadan dağıtmak için Değişiklikleri Uygula’yı kullanabilirsiniz.

Uygulamanızı oluşturmak ve çalıştırmak için şu adımları izleyin:

  1. Araç çubuğunda, çalıştırma yapılandırmaları açılır menüsünden uygulamanızı seçin.
  2. Hedef cihaz açılır menüsünden, uygulamanızı çalıştırmak istediğiniz cihazı seçin.

 

Çalıştırma / hata ayıklama yapılandırmasını değiştirin

Uygulamanızı ilk kez çalıştırdığınızda, Android Studio varsayılan bir çalıştırma yapılandırması kullanır. Çalıştırma yapılandırması, uygulamanızı bir APK’dan mı yoksa bir Android App Bundle’dan mı dağıtacağınızı, çalıştırılacak modülü, dağıtılacak paketi, başlatılacak etkinliği, hedef cihazı, öykünücü ayarlarını, logcat seçeneklerini ve daha fazlasını belirtir.

Varsayılan çalıştır / hata ayıklama yapılandırması bir APK oluşturur, varsayılan proje etkinliğini başlatır ve hedef cihaz seçimi için Dağıtım Hedefini Seç iletişim kutusunu kullanır.

Varsayılan ayarlar projenize veya modülünüze uymuyorsa, çalıştırma / hata ayıklama yapılandırmasını özelleştirebilir veya hatta proje, varsayılan ve modül seviyelerinde yeni bir tane oluşturabilirsiniz. Bir çalıştırma / hata ayıklama yapılandırmasını düzenlemek için Çalıştır> Yapılandırmaları Düzenle’yi seçin.

 

Derleme varyantını değiştirin

Varsayılan olarak Android Studio, Çalıştır’ı tıkladığınızda uygulamanızın yalnızca geliştirme sırasında kullanılması amaçlanan hata ayıklama sürümünü oluşturur.

Android Studio’nun kullandığı derleme varyantını değiştirmek için menü çubuğunda Oluştur > Derleme Varyantını Seç’i seçin.

Yerel / C ++ kodu olmayan projeler için, Derleme Varyantları panelinde iki sütun vardır: Modül ve Aktif Derleme Varyantı. Aktif Yapı Varyant modülü için değer, bağlı cihaz IDE dağıtır yapı varyantı tespit eder ve düzenleyici görülebilir.

Varyantlar arasında geçiş yapmak için, bir modülün Aktif Yapı Varyantı hücresine tıklayın ve liste alanından istediğiniz varyantı seçin.

Yerel / C ++ kodlu projeler için, Varyantları Derleme panelinde üç sütun vardır: Modül , Aktif Derleme Varyantı ve Aktif ABI . Aktif Yapı Varyant modülü değeri IDE cihaza dağıtır ve düzenleyicisinde görünür olduğu yapı varyantı belirler. Yerel modüller için, Active ABI değeri, düzenleyicinin kullandığı ABI’yı belirler , ancak dağıtılanı etkilemez.

Android & IOS/Swift hakkında daha fazla bilgi edinmek için Android & IOS/Swift eğitimlerimize katılın, Android & IOS/Swift eğitimleriyle kendi uygulamanızı kendiniz yaratın.