Hacker veya bilgisayar korsanları, hemen hemen herkes tarafından bilinen ve dile getirilen popüler konulardır, ancak etik korsanlık çoğu kişi için bir gizemdir. Bu yazımızda ne olduğunu ve kuruluşunuz için nasıl faydalı olabileceğini anlatacağız;

Etik hackleme (kalem testi veya sızma testi olarak da bilinir), kötü niyetli bir saldırgan tarafından bulunabilen ve istismar edilebilen her türlü tehdidi ve önemli siber güvenlik açıklarını keşfetmeyi amaçlayan izinsiz giriş uygulamalarını kapsayan bir terimdir. Bu tür güvenlik açıkları, kuruluşların değerli verilerine, zor kazanılan imajlarına ve hatta milyarlarca dolara mal olabilir. Etik hackerların var olmasının nedeni budur. Kötü niyetli bilgisayar korsanlarından önce, bir kuruluşun güvenlik sisteminin zayıf noktalarını ve sorunlarını bulmaya çalışırlar.

Etik bir bilgisayar korsanı, güvenlik ekiplerinin bir kuruluşun güvenlik duruşunu iyileştirmesine yardımcı olmak için aşağıdaki soruların yanıtlarını arar .

Ne tür güvenlik açıkları var? Saldırganlar bunlardan kaçını görebiliyor?

Bir bilgisayar korsanı için en çekici bilgi veya sistemin parçası nedir? Nereye erişmek isterler?

Bir bilgisayar korsanı, kuruluştan edindiği bilgilerle ne yapabilir?

Devam eden saldırıyı siber güvenlik ekibinde kaç kişi fark etti? Durdurabildiler mi? Nasıl? Ne zaman?

Bu güvenlik açığını düzeltmenin en uygun yolu nedir?

Etik hackerlar, yukarıdaki sorulara yanıt bulmak için bir kuruluşa saldırır ve güvenlik önlemlerini test eder.

 

Etik hackleme neden önemlidir?

Hiç şüphe yok ki, günümüzün iş ortamında en değerli varlık bilgi. Devlet kurumlarından özel şirketlere kadar, her tür ve büyüklükteki kuruluş, günlük olarak büyük miktarlarda hassas ve değerli verilerle ilgilenir. Sonuç olarak, genellikle terörist gruplar, hacker ekipleri, siber suçlular vb. tarafından hedef alınırlar .

Her büyüklükteki kuruluş güvenli ve korunmak için çok sayıda güvenlik önlemi alır, ancak sadece kapılarınızı kilitlemek ve pencerelerinizi kapatmak güvenliğinizi garanti edemez. Günümüz dünyasında, kuruluşların proaktif önlemler alması ve güvenliklerini düzenli olarak güncellemesi gerekiyor. Bilgisayar korsanları her gün güvenlik duvarları, antivirüs yazılımı ve benzeri engelleri aşmak için yeni yöntemler buluyor, bu nedenle kuruluşunuzun buna ayak uydurması gerekiyor.

Etik bilgisayar korsanları veya beyaz şapka korsanları, güvenliğe yeni bir yaklaşım sunar. Güvenlik önlemlerinizi test etmek için kuruluşunuzda ‘kalem testleri ‘ yaparlar. Başka bir deyişle, sistemlerinizi sizin için ‘hacklerler’ ve kuruluşunuzun güvenlik durumu hakkında size içgörü ve değerli bilgiler sağlarlar. Sonuç olarak, hassas veri hırsızlığı gibi gerçek tehditlerle karşılaşmadan kuruluşunuzu bir bilgisayar korsanı perspektifinden görme fırsatını yakalarsınız.

Bilgisayar korsanlarının kuruluşunuzu nasıl gördüğünü ve yaklaştığını bildiğinizde, güvenlik önlemlerinizi buna göre güncelleyebilirsiniz. Böylelikle kuruluşunuzun etrafındaki duvarların yeterince kalın ve yeterince koruyucu olmasını sağlayabilirsiniz.

 

Etik hackleme türleri nelerdir?

Bir sistemin hemen hemen her bileşeni hacklenebildiğinden ve bu ‘hackleme’ performansları o bileşenle ilgili derin bilgi gerektirdiğinden, farklı türde etik hackleme uygulamaları vardır. Aşağıda farklı etik bilgisayar korsanlığı uygulamalarının bir listesini bulabilirsiniz .

  • Web uygulaması korsanlığı
  • Sosyal mühendislik
  • Sistem korsanlığı
  • Kablosuz ağları kesmek
  • Web sunucusu korsanlığı

 

Beyaz Şapkalı Hacker (CEH) eğitimimize göz atmak ve virtual eğitimlerimize katılmak için bize ulaşın.