Digital Product Management: Modern Fundamentals

Eğitim Tipi : Sanal Sınıf / Online
Süre : 2 Gün
  1. Anasayfa
  2. Digital Product Management: Modern Fundamentals

Açıklama

Daha birkaç sene öncesine kadar ürün yöneticisinin işi pazar verilerini değerlendirmek, ihtiyaç yaratmak ve pazarlamanın satışa dönüştürülmesi sürecini yönetmekti. Ya da herhangi bir yerde bir müşteriyle konuşurdunuz o da size ne istediğini söylerdi. Ancak ürünlerini bu şekilde yöneten şirketlerin sonu yavaş yavaş geliyor. Artık ürün yönetimi tamamen farklı bir oyun ve bu oyunun merkezinde ürün yöneticileri yer alıyor. Günümüzde ürününüz çoğunlukla dijitalse günde birkaç kez güncellemeniz gerekebiliyor. Karar verme sürecinde kullanılabilecek muazzam bir veri hazinesi var ve aynı zamanda müşteri motivasyonu ve müşteri deneyimine dair derinlemesine bilgiler artık her zamankinden çok daha önemli.

Modern ürün yöneticilerinin işi artık ürünün başarısında rol oynayan tüm aktörler için başarılı bir çalışma ortamı oluşturmak ve yönlendirmeler yapmak. Bu, basit veya kolay bir iş değil, ancak her zaman bir şeyler öğrenebileceğiniz anlamlı bir iştir. Bu eğitim, öğrenim yolculuğunuz boyunca size yardımcı olacak ve aşağıdakileri gerçekleştirmeniz için ihtiyaç duyacağınız beceriler ve bakış açısıyla sizi hazırlayacaktır: Ürününüzü başarılı bir şekilde yönetebilmeniz için harekete geçilebilir bir odak oluşturma. Modern ürün yönetimi yöntemlerini kullanarak işinize odaklanma. Yeni ürünleri yönetme ve yeni ürün fikirleri bulma. Mevcut ürünleri yönetme ve güçlendirme.

Bu, günümüz modern ürün yöntemleri ile ilgilenen ürün yöneticileri veya genel müdürler için ideal bir eğitimdir.

 

Kimler Katılmalı?

Bu eğitim, ürün yönetiminin modern prensiplerini öğrenmek isteyen hali hazırda proje veya ürün yöneticiliği yapanlar da dahil olmak üzere ürün yöneticisi olmak isteyen herkese yönelik olarak tasarlanmıştır.

Eğitim İçeriği

Achieving Focus and #Winning

  • As a product manager, you and your team will always have more ideas and more requests than you can possibly manage. Making matters still more complicated, part of your job is to develop and then ‘sell’ a particular view of what should happen with your product to diverse stakeholders (engineering, marketing, etc.). How do you do it? Success requires an actionable, testable focus. The successful product manager identifies vivid, testable customer outcomes and creates focus around them. This week we’ll show you how to interface effectively with all your stakeholders to create that actionable focus.

Using Today’s Product Management Methods

  • You’ve probably heard that the days of ‘build it and they will come’ are over. But what exactly should you be doing instead? There’s no shortage of material out there on how to be innovative–but you only have so much time. This week we’ll step through the method’s today’s most successful product managers are using and give you tips to “sell” those methods to your stakeholders. We’ll also show you how to analyze growth, engagement and monetization using qualitative and quantitative methods. You’ll finish the week with an understanding of which methods to apply when and hear from practitioners who are using these methods to make breakthrough products.

Exploring a New Product Idea

  • Something on the order of 9 out of 10 new products fail. Those sound like daunting odds, but through disciplined exploration an effective PM knows how to make even the improbable probable. This week we’ll show you how to apply your understanding of modern PM methods to exploring new product ideas. We’ll step through customer discovery, idea testing/validation, early development, and business model design. By the end you’ll have a durable process you can both execute and communicate to your team.

Amplifying an Existing Product

  • If you want a product that does more than make a big splash, you’ll need to apply what you’ve learned here every week, every sprint to keep that product fresh and relevant. It’s not hard to let a great product get sidetracked and become irrelevant to its users–this happens all the time. Some figures show the portion of features on successful products that are regularly used to be well under 50%. Yikes! In this week, we’ll look at how successful product managers keep their products fresh and focused on valuable outcomes for their users. You’ll learn how to put a focused, sustainable, program in place to keep your product competitive.

Ön Koşullar

Herhangi bir ön koşul yoktur.