MVC, Model Görünümü ve Denetleyici anlamına gelir. Bir mimari tasarım kalıbıdır, bu tasarım kalıbının bir uygulamanın mimari düzeyinde kullanıldığı anlamına gelir. Yani ASP.NET Core MVC bir programlama dili değil, MVC bir Framework değil, bir tasarım kalıbıdır.

Bir uygulamayı 3 ana bileşene ayıran ASP.NET Core MVC (Model-View-Controller) tasarım modeli, 1970’lerde tanıtıldı. MVC tasarım modelinin temel amacı, kaygı duyulan alanların ayrılmasıdır. Bu, etki alanı modelinin ve iş mantığının kullanıcı arayüzünden (yani görünümden) ayrıldığı anlamına gelir. Sonuç olarak, uygulamanın bakımı ve test edilmesi daha basit ve kolay hale gelir.

BlueMark Academy, uzun yıllardır kullanılan ASP.NET Core MVC adına nitelikli kadrosu ve kaliteli eğitim anlayışıyla sizleri bekliyor. Akademik alanda ve iş ortamında fark yaratan eğitimciler ile birlikte ASP.NET Core MVC Eğitimlerine katılarak önemli bir yetkinliğe erişebilirsiniz. Daha fazla bilgi sahibi olmak ve ASP.NET Core MVC Eğitimlerine kaydolmak için hemen bizimle iletişime geçin!

ASP.NET Core MVC nedir?

ASP.NET Core MVC, Model-View-Controller (MVC) tasarım modelini kullanarak web uygulamaları ve Web API’leri oluşturmak için kullanılan hafif, açık kaynaklı, yüksek düzeyde test edilebilir bir sunum çerçevesidir. Yani, hatırlamanız gereken nokta, MVC bir tasarım kalıbı ve ASP.NET Core MVC, MVC Tasarım Kalıbına dayanan çerçevedir.

ASP.NET Core MVC Framework, bize dinamik web siteleri ve web uygulamaları geliştirmemiz için kalıplara dayalı bir yol sağlar. Bu ASP.NET Core MVC çerçevesi bize işaretleme üzerinde tam kontrol sağlar. Ayrıca Test Odaklı Geliştirmeyi destekler ve ayrıca en son web standartlarını kullanır.

MVC’nin Sorumlulukları/İşlevleri

ASP.NET Core MVC Tasarım Kalıbı, temel olarak etkileşimli uygulamalar geliştirmek için kullanılır. Etkileşimli bir uygulama, ilgili kullanıcı etkileşiminin olduğu ve kullanıcı etkileşimine dayalı olarak bazı olay işlemenin gerçekleştiği bir uygulamadır.

Unutulmaması gereken en önemli nokta, sadece web tabanlı uygulamalar geliştirmek için değil, bu ASP.NET Core MVC tasarım modelini Masaüstü veya mobil tabanlı uygulama geliştirmek için de kullanabiliriz.

Model Sorumlulukları

  • Bir ASP.NET Core MVC uygulamasında model, uygulamanın durumunu ve uygulama tarafından yürütülmesi gereken diğer iş mantığını veya faaliyetlerini temsil eder.
  • İş mantığı ve uygulamanın durumunu korumak için herhangi bir uygulama mantığı modele sarılmalıdır.
  • Bu görünümde izlenecek verileri içermesi amaçlanan ViewModel sınıfları, genellikle kesin olarak yazılan görünümlerde kullanılır. Denetleyici, bu ViewModel örneklerini oluşturmak ve doldurmak için modeli kullanır.

Sorumlulukları Görüntülemek

  • Görünümler, içeriğin kullanıcı arabirimi aracılığıyla görüntülenmesinden sorumludur.
  • Görünümler minimum mantığa sahip olmalı ve herhangi bir mantık içeriğin sunulmasıyla ilgili olmalıdır. Karmaşık bir modelden verileri görüntülemek için görünüm dosyalarında mantık gerçekleştirmeniz gerekiyorsa, görünümü basitleştirmek için bir görünüm bileşeni, görünüm modeli veya görünüm şablonu kullanmayı düşünün.

Denetleyici Sorumlulukları

  • Denetleyiciler, kullanıcı girdisini yöneten, modelle etkileşime giren ve hangi görünümün oluşturulacağını seçen bileşenlerdir.
  • Görünüm, bir ASP.NET Core MVC uygulamasındaki bilgileri görüntüler; denetleyici, kullanıcı girdisini ve etkileşimini işler ve bunlara yanıt verir.
  • Kontrolör, ASP.NET Core MVC mimarisinde ilk giriş noktasıdır ve hangi model türlerinin etkileşime gireceğine ve hangi görünümün sunulacağına karar vermekten sorumludur. Bu nedenle adı, belirli bir isteğe yanıt verdiği için denetleyicidir.

ASP.NET Core vs. ASP.NET MVC 5 – İkisi Arasındaki Temel Farklar

ASP.NET Core, ASP.NET’in açık kaynaklı bir e-ticaret sürümüdür. Microsoft tarafından Haziran 2016’da yayınlanan ücretsiz bir platformlar arası web çerçevesidir. Bu çerçeve, herhangi bir işletim sisteminde dağıtılabilen web sitesi veya masaüstü uygulamaları geliştirmek için kullanılabilir. ASP.NET Core, geliştirme ve dağıtımlar için bir Bulut ortamıdır.

Platformlar Arası Yaklaşımlar

ASP.NET Core MVC ve ASP.NET Core arasındaki temel fark, platformlar arası yaklaşımlarıdır. ASP.NET Core Windows, Mac veya Linux’ta kullanılabilirken ASP.NET Core MVC yalnızca Windows’taki uygulamalar için kullanılabilir. Bunun da ötesinde, popülerlik ve tercih açısından ASP.NET Core her iki durumda da esas olarak kazanandır.

Optimize Edilmiş Web Uygulamaları

ASP.NET Core MVC, ASP.NET Core ile kullanım için optimize edilmiş web uygulamaları ve API’ler oluşturmaya yönelik bir çerçevedir. Çerçeve açık kaynaklıdır ve TDD dostu geliştirmeyi desteklemenin yanı sıra en son web standartlarını kullandığından yüksek düzeyde test edilebilir.

Web Uygulamaları ve Mobil Uygulama Geliştirme Hizmetleri

ASP.NET Core MVC, web uygulamaları ve mobil uygulama geliştirme hizmetleri oluşturmanıza olanak tanır. Ayrıca bir veritabanı ile çalışır ve arama ve doğrulama ekleyebilir. Ayrıca çerçeve, yönlendirme, model bağlama ve doğrulama, web API’leri, görünüm bileşenleri, görünüm motoru ve daha birçok özelliği içerir.